درخواست اصلاح

حال و حوائی از ترنج و بلوچ

از دانشنامه ویکیدا
نسخهٔ تاریخ ‏۹ ژوئن ۲۰۲۴، ساعت ۰۹:۴۸ توسط MohammadReza (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای تازه حاوی «'''حال و حوائی از ترنج و بلوچ''' اثر حامد عسکری، کتابی از مجموعه‌ اشعار عرفانی و عاشقانه است که در سال 1385 توسط انتشارات ودیعت منتشر شده است. این کتاب با مقدمه‌ای از محمدعلی بهمنی، شاعر نامی که دارای تندیس خورشید مهر در سال ۱۳۷۸ به‌عنوان...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)

حال و حوائی از ترنج و بلوچ اثر حامد عسکری، کتابی از مجموعه‌ اشعار عرفانی و عاشقانه است که در سال 1385 توسط انتشارات ودیعت منتشر شده است. این کتاب با مقدمه‌ای از محمدعلی بهمنی، شاعر نامی که دارای تندیس خورشید مهر در سال ۱۳۷۸ به‌عنوان برترین غزل‌سرای ایران است، آغاز می‌شود.

این کتاب از جمله برترین آثار حامد عسکری بشمار می‌رود و به دلیل زبان ساده و روان، مضامین عمیق و لحن صمیمی، مورد استقبال منتقدان و مخاطبان قرار گرفته است.

قالب اصلی کتاب

اشعار این کتاب بیشتر در قالب غزل و رباعی سروده شده‌اند و مضامین متنوعی را در بر می‌گیرند. عشق، عرفان، فلسفه، طبیعت، و هویت ایرانی از جمله مهم‌ترین مضامین این اشعار هستند.

عسکری در سروده‌های خود از زبانی ساده و روان بهره می‌برد و با استفاده از تشبیهات و استعارات زیبا، مفاهیم عمیق را به مخاطب منتقل می‌کند. لحن اشعار صمیمی و دلنشین است و خواننده را به سفری در اعماق وجود خود و هویت ایرانی‌اش دعوت می‌کند.

نمونه شعر

  • غزل:

ای یوسف گمگشته در مصر وجود

در حسرت دیدار تو چشمم به راه

یارب چه شد آن دل که از تو شاد بود

اکنون شده از هجر تو سیاه

  • رباعی:

در این سرای هستی ای کاش نبودم

یا از اول این ره را ن پیمودم

ای کاش ندانستم از عشق و محبت

تا طعم تلخ هجران ن چشیدم