درخواست اصلاح

سید روح‌الله موسوی خمینی

از دانشنامه ویکیدا
نسخهٔ تاریخ ‏۲۵ اکتبر ۲۰۲۳، ساعت ۰۷:۳۴ توسط AMIR (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
سید روح‌الله موسوی خمینی - امام خمینی در حال قنوت
سید روح‌الله موسوی خمینی - امام خمینی در حال قنوت
اطلاعات شخصی
نام(های): سید روح الله موسوی مصطفوی خمینی
وضعیت حیات: درگذشته
تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۲۸۱ش - ۲۰ جمادی‌الثانی ۱۳۲۰ق
محل تولد: خمین - اراک
تاریخ فوت: ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ش/ ۲۸ شوال ۱۴۰۹ق
محل دفن: بهشت زهرای تهران-حرم امام خمینی
ملیت: ایرانی
محل زندگی: خمین، ایران (۱۲۹۹–۱۲۸۱)، اراک، ایران (۱۳۰۰–۱۲۹۹)، قم، ایران (۱۳۴۳–۱۳۰۰)، بورسا، ترکیه (۱۳۴۴–۱۳۴۳)، نجف، عراق (۱۳۵۷–۱۳۴۴)، نوفل‌لوشاتو، فرانسه (۱۳۵۷)، قم، ایران (۱۳۵۸–۱۳۵۷)، تهران، ایران (۱۳۶۸–۱۳۵۸)
تحصیلات: اجتهاد - سطح عالی حوزه علمیه
پیشه: مرجع دینی - سیاستمدار
همسر(ها): خدیجه ثقفی
فرزندان: مصطفی (فرزند)، احمد (فرزند)، سیده زهرا

سید روح‌الله موسوی خمینی مشهور به امام خمینی(ره) در ۱ مهر ۱۲۸۱ در شهر خمین استان مرکزی با نام شناسنامه‌ای سید روح‌الله مصطفوی چشم به جهان گشود. و در ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ چشم از جهان فرو بست. او نخستین رهبر و ولی فقیه جمهوری اسلامی ایران و از مراجع تقلید بزرگ شیعه بود که انقلاب اسلامی ایران را رهبری کرد تا به پیروزی رسید.

امام خمینی(ره) در حوزه علمیه به تحصیل فقه، فلسفه و عرفان اسلامی پرداخت و در سال ۱۳۱۳ در سن ۳۲

سالگی به درجه اجتهاد رسید. او اجازه اجتهاد خود را از ایت‌الله عبدالکریم حائری یزدی دریافت کرد. پس از رحلت ایت‌الله سید حسین بروجردی (۱۳۴۰ ش)، به عنوان یکی از مراجع بزرگ شیعه شناخته شده بود. امام خمینی(ره) در سال ۱۳۴۳ به مبارزه به با حکومت محمدرضا پهلوی و به خصوص انقلاب سفید پرداخت. او به دلیل اعتراض به تبعیت شاه از سیاست اسرائیل و ایالات متحده در عاشورای سال ۱۳۴۲، به مدت ۱۰ ماه زندانی شد و سپس در سال ۱۳۴۳ به دلیل سخنرانی علیه اعطای کاپیتولاسیون به مستشاران نظامی آمریکایی، تبعید شد. او ۱۴ سال در تبعید زیست، که حدود یک سال در ترکیه و سپس عراق و پس از آن به کویت و در پایان چند ماه در کشور فرانسه ساکن بود. در طول این مدت پیگیر اوضاع سیاسی ایران بود و با ارسال پیام و اعلامیه، مردم انقلابی و مخالفان حکومت پهلوی را رهبری و به تدوین نظریه ولایت فقیه می‌پرداخت. او در آخرین روزهای منتهی به پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران به عنوان رهبر آن، شورای انقلاب و دولت موقت را تشکیل داد. پس از خروج محمدرضا پهلوی از ایران، در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ امام خمینی(ره) به ایران بازگشت و در ۲۲ بهمن همان سال انقلاب اسلامی به پیروز رسید.

از نظریه‌ای فقهی-سیاسی مشهور او، نظریه ولایت مطلقه فقیه مبتنی است که بر باورهای تشیع، استوار است. او تلاش کرد حکومت جمهوری اسلامی و قانون اساسی آن را بر اساس همین نظریه شکل بدهد. از نگاه امام خمینی(ره) حکومت، فلسفه عملی تمامی فقه است. نگاه حکومتی او به فقه باعث شد تا وی ضمن تأکید بر حفظ چارچوب فقه سنتی، به نوآوری در اجتهاد معتقد شود. نظریه نقش زمان و مکان در اجتهاد و برخی فتاوای تأثیرگذار او را می‌توان نتیجه همین نگاه دانست.

به واسطه زندگی ساده او در نهایت قدرتی که داشت مسلمانان جهان علاقه فراوانی به او دارند. مراسم تشییع امام خمینی(ره) با شرکت نزدیک به ده میلیون نفر، پرجمعیت‌‌ترین مراسم تشییع جهان شمرده می‌شود و هر ساله در سالروز درگذشت او، با حضور شخصیت‌های سیاسی و مذهبی مراسمی در آرامگاه او برگزار می‌شود.

با فرمان امام خمینی(ره)، کمیته امداد امام خمینی، جهاد سازندگی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نهضت سوادآموزی، سازمان بسیج مستضعفین، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد. در دوران رهبری او، دفاع مقدس با حمله عراق به ایران آغاز شد.

بنا به گزارش‌های اخیر بین‌المللی، شاخص‌های آموزش، بهداشت، صنعت و عدالت اقتصادی ایران در مقایسه با قبل از انقلاب بهبود چشمگیر داشته‌ است.