درخواست اصلاح

اسلام

از دانشنامه ویکیدا
نمایی از کعبه در مکه، قبله نماز مسلمانان
نمایی از کعبه در مکه، قبله نماز مسلمانان

اسلام به معنی تسلیم در برابر خداوند است. این دین ابراهیمی و آسمانی در سال 610 میلادی در شهر مکه به جهانیان معرفی شد. پیام‌آور این دین حضرت محمد(ص) است که از طریق وحی از جانب خداوند قرآن را برای بشریت آورده است. شروع دعوت به اسلام در سال ۶۱۰ میلادی در مکه واقع در حجاز، شبه جزیره عربستان بود.

گسترش روزافزون اسلام پس از هجرت پیامبر اسلام به شهر مدینه آغاز شد. به باور مسلمانان، حضرت محمد(ص) همان آخرین پیامبر الهی بر روی زمین و دین اسلام آخرین برنامه هدایت انسان به سوی خدا است.

قرآن و سنت پیامبر اسلام (ص) و ائمه، اصلی‌ترین منبع برای شناخت باورها و اعمال دینی اسلام هستند. بنا بر اعتقاد مسلمانان و آیات قرآن، هیچ‌گونه باطل و اشتباهی در آن راه ندارد و از زمان نزول تا امروز بدون تحریف باقی مانده است. سنت پیامبر اسلام (ص) نیز شامل گفتار و رفتار پیامبر و اهل بینت پیامبر است که به صورت مکتوب و شفاهی، نسل به نسل منتقل شده است.

از مهمترین آموزه‌های پیامبر اسلام (ص) برابری انسان‌ها، اخلاق نیکو، دستگیری از فقیران و یتیمان و عدالت است. در قرآن کریم همه انسان، فارغ از نژاد، سن، جنسیت، ثروت و سطح سواد برابر دانسته شده و تنها تفاوت آنها میزان باورمندی آنان به خدا و عمل به آموزه‌های خداوند است.

مسمانان به همه پیامبران خدا باور دارند و همه پیامبران خدا همچون ابراهیم (ع)، نوح (ع)، داوود (ع)، عیسی (ع) و موسی (ع) را پیام آوران خدا می‌دانند. به باور مسلمانان، اسلام کامل‌ترین دین و خدا بر همهٔ پیامبران، وحی فرستاده و حضرت محمد (ص) آخرین پیامبر خدا است.

اسلام اعمال مختلف را در قالب شش دستور واجب، مستحب، مباح، حلال، مکروه و حرام برای پیروانش وضع کرده‌است و از مهم‌ترین اعمالی که در اسلام مورد تأکید قرار گرفته‌است، می‌توان به روزه، نماز، زکات، خمس و حج است. مسلمانان با ادای شهادتین، و انجام اعمال اسلامی، اسلام می‌آورند.

گستره جغرافیایی اسلام از شمال و جنوب صحرای بزرگ آفریقا تا جنوب شرق آسیا است، همچنین جوامع اقلیت‌های مسلمان در سراسر کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی نیز در پراکنده هستند. هم اکنون اسلام به دومین دین بزرگ فرانسه تبدیل شده و در چند سال اخیر نام محمد جزو بیشترین نام‌های نوزادان انگلیس بوده است.[۱] در جهان غرب و کشورهای جهان اول، اسلام کماکان درحال افزایش است.

منابع