درخواست اصلاح

بهمن مفید

از دانشنامه ویکیدا

بهمن مفید بازیگر، گوینده و صداپیشه مرد ایرانی بود که در تاریخ 5 مرداد ۱۳۲۱ متولد شد و در تاریخ 26 مرداد 1399 بر اثر بیماری سرطان ریه درگذشت. اصالت خانوادگی مفید به شهرهای گرگان و اراک باز می‌گردد.

بهمن مفید
بهمن مفید
اطلاعات شخصی
نام(های): بهمن مفید
تاریخ تولد: 5 مرداد ۱۳۲۱
محل تولد: تهران
تاریخ فوت: 26 مرداد 1399
علت مرگ: سرطان ریه
محل دفن: قطعه هنرمندان بهشت زهرا، تهران
ملیت: ایرانی
تحصیلات: بازیگری
پیشه: بازیگر صداپیشه گوینده خواننده
نام پدر: غلامحسین

وی فارغ‌التحصیل رشته تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک بود و فعالیت حرفه‌ای خود را با بازی در نمایش‌های کودکان آغاز کرد. پدر و برادر او نیز هردو کارگردان و نویسنده تئاتر بودند.

او پس از بازی در نمایش‌های متعدد مورد توجه سینماگران قرار گرفت و اولین بار در سال 1348 در فیلم سینمایی قیصر مقابل دوربین قرار گرفت.

او در سال 1351 برای بازی در فیلم سینمایی داش آکل موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش دوم مرد از چهارمین جشنواره فیلم سپاس شد.

مفید همچنین به عنوان خواننده، صداپیشه و گوینده در نمایش‌های عروسکی، تئاتر و فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی متعددی حضور داشته است.

بیماری و درگذشت

بهمن مفید پس از ابتلا به سرطان ریه مدتی تحت درمان قرار گرفت اما در نهایت در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ در منزل شخصی خود در تهران درگذشت. پیکر او پس از تشییع در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد. آرامگاه وی با کامبیز صمیمی‌مفخم بازیگر و عروسک‌گردان تئاتر مشترک است.

آثار

فهرست آثار سینمایی بهمن مفید

فهرست آثار تلویزیونی بهمن مفید

آثاری که بهمن مفید در آن‌ها خوانندگی کرده است

آثار بهمن مفید به عنوان گوینده عروسک و صداپیشه

  • شاپرک خانوم در سال ۱۳۵۲
  • منگوله گوش میرزا در سال ۱۳۷۹
  • عصر یخبندان ۴