درخواست اصلاح

محمدحسین مهدویان

از دانشنامه ویکیدا

محمدحسین مهدویان متولد بیست و سوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۰ از بابل است. او جزو کارگردانان، مستندسازان و همچنین فیلمنامه نویسان اهل ایران می‌باشد. از جمله کارهای مهم او میتوان به مواردی همچون ماجرای نمیروز، ایستاده در غبار، لاتاری، زخم کاری، درخت گردو و... اشاره نمود.

محمدحسین مهدویان
محمدحسین مهدویان
اطلاعات شخصی
نام(های): محمدحسین مهدویان
تاریخ تولد: ۲۳ اردیبهشت سال ۱۳۶۰
محل تولد: بابل
ملیت: ایرانی
پیشه: کارگردان، فیلمنامه نویس و مستندساز

زندگی‌نامه

محمدحسین مهدویان در هنرستان روایت فتح تحصیل کرده است. او توانست از دانشگاه سوره مدرک کارشناسی در رشته سینما را دریافت نماید. او مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز در رشته تهیه‌ کنندگی از دانشگاه صدا و سیما گرفته است. مهدویان موفق شد با تولید فیلم ایستاده در غبار که تحت حمایت موسسه اوج بود و با سرمایه‌گذاری حبیب الله والی نژاد همراه بود، پای در مسیری حرفه‌ای گذارد.

محمدحسین مهدویان به دلیل ساخت ایستاده در غبار موفق به دریافت جایزه سیمرغ بلورین به عنوان بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۴ شد. او توانست برای دومین بار به دلیل ساخت فیلم ماجرای نیمروز، جایزه سیمرغ بلورین را در جشنواره فیلم فجر دریافت نماید. مهدویان در سال ۱۳۹۸ برای ساخت فیلم درخت گردو نیز موفق به دریافت جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در جشنواره فیلم فجر شد.

آثار این کارگردان با استقبال زیادی از سوی شخصیت‌های مختلف همراه بود به طوری که آقای سید علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز فیلم ایستاده در غبار را یکی از آثار فاخر معرفی کرد.

کارنامه

فیلم

مشاور کارگردان

مجموعه