درخواست اصلاح

خمین

از دانشنامه ویکیدا

خُمِیْن یکی از شهرهای مشهور استان مرکزی است که در جنوبی‌ترین بخش این استان و در فاصله ۳۲۰ کیلومتری از پایتخت ایران واقع شده‌است. زبان رایج در این شهر لریو فارسی است. این شهر زادگاه سید روح‌الله موسوی خمینی، رهبر انقلاب اسلامی ایران و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی است.

نقشه شهر خمین
نقشه شهر خمین
اطلاعات شهر
کشور: ایران
استان: مرکزی
شهرستان: خمین
نام(های) پیشین: خمیهن - کمره
جمعیت: ۷۴٬۲۵۶ نفر (۱۳۹۵)
رشد جمعیت: ۶٪+ (۵سال)
شناسهٔ ملی خودرو: 57
میانگین دما: ۱۳/۶
میانگین بارش: ۲۹۶ میلی‌متر

شهرستان خمین امروزی در گذشته جزئی از ناحیه پهناور عراق عجم (بلاد جبال) بوده است که در طول تاریخ به نام‌های گوناگونی مشهور بوده است. مردم یونان خمین را مدیا می‌گفتند چون محدوده این شهر سرزمین ماد بوده‌است و نخستین آریایی‌ها تاریخ و پارسها نیز در این منطقه ساکن شدند و پس از مادها، پارت‌های مهاجر به این منطقه آمده‌اند. در متون جغرافیای اسلامی این منطقه به نام‌های کوهستان، جبال، جبل، قهستان، قوهستان و عراق عجم نامیده شده است. در کتاب نزهت القلوب که مربوط به قرن هشتم هجری است، از ویژگی‌های این ناحیه سخن به میان آمده و مردم گلپایگان آن را کمره می‌خوانده‌اند.

نامگذاری

برخی نام «خمین» را عربی شده واژه هُمایون می‌دانند. .همچنین برخی ریشه نام را «خومیهن» می‌دانند که مرکب از دو کلمه «خو» به معنای خوب و «میهن» به معنای سرزمین است. در برخی کتب اسلامی قدیمی نام این شهر را خمهین، حمهین، خهبین، خماهین ذکر شده است. نخستین بار در کتاب تاریخ پیامبران و شاهان اثر حمزه اصفهانی به نام خمین اشاره شده‌است. شهرستان خمین را در گذشته کَمَره می‌نامیدند. در کتاب تاریخ قم به قلم سید جلال‌الدین تهرانی، خمین به صورت واژه «خمی‌هن» نوشته شده‌است