درخواست اصلاح

دانشنامه ویکیدا:درباره

از دانشنامه ویکیدا

ویکیدا به زبان انگلیسی (Wikida) یک دانش نامه برخط فارسی است. ویکیدا کاملا به صورت مردمی و بدون وابستگی به هیچ نهادی ایجاد شده و هزینه های آن به صورت گرداندن آن از کمک‌های خرد مردمی تامین می‌شود. ویکیدا ابتدا در سال 1400 شمسی در گروه کوچکی در شهر تهران فعالیت خود را با جمع آوری منابع تاریخی و دانش و اطلاعات در دسته بندی‌های گوناگون آغاز کرد.

دانشنامه ویکیدا
دانشنامه ویکیدادانشنامه فارسی ویکیدا

گروه ویکیدا در ادامه فعالیت خود و با تحقیق و آینده پژوهی بر روند رشد مطالعه در کشور و تغییر شیوه مطالعه و جمع آوری اطلاعات توسط افراد گروه ویکیدا تصمیم به ایجاد وبگاه اینترنتی به آدرس Wikida.ir[۱] گرفت.

معنی کلمه ویکیدا

ویکیدا از دو بخش اصلی ویکی و دا تشکیل شده است. ویکی در زبان بومیان هاوایی به معنی سریع است که امروزه به اصطلاحی برای دانشنامه‌های برخط اینترنتی تبدیل شده است. دا در فارسی به معنی ریشه، بن و مادر است. ویکی+دا به معنی دسترسی سریع به ریشه اصلی مطالب انتخاب شده است. وب سایت‌های بسیاری واژه ویکی را در نام خود گنجانده اند.

آغاز به کار وبگاه ویکیدا

پس از بررسی‌های طولانی درباره نحوه پیشرفت مطالعه و دسترسی مردم به اطلاعات در آینده، گروه ویکیدا تصمیم گرفت با ایجاد یک وبگاه برخط اطلاعات جمع آوری شده معتبر خود را در ضمینه‎‌های گوناگون بر بستر شبکه اینترنت ارائه دهد.

تولید محتوا در ویکیدا

تولید محتوا در ویکیدا کاملا به صورت افتخاری و رایگان توسط افراد گوناگون صورت می‌گیرد. تولید محتوا در ویکیدا در همه حوزه‌ها اعم از تاریخ، فرهنگ، سیاست، اجتماع، مردم شناسی، زبان شناسی، تکنولوژی، علم، دانش، فناوری، ریاضی، فیزیک، معارف، دین، ادبیات، طبیعت و ... صورت می‌پذیرد.

برای ثبت نام در تیم تولید محتوای ویکیدا کافی است به بخش تولید محتوای سایت ویکیدا به آدرس https://ac.wikida.ir/ مراجعه کنید.

مشارکت در ویکیدا

هر فرد می‌تواند برای مشارکت در توسعه مقالات ویکیدا پس از ثبت نام در ویکیدا و مطالعه و یادگیری، مقالات مشارکت در ویکیدا با رعایت قوانین نوشتار ویکیدا به تولید و انتشار مقالات در ویکیدا اشتغال یابد.

پانویس

  1. آدرس اینترنتی دانشنامه ویکیدا