درخواست اصلاح

تهران

از دانشنامه ویکیدا

تِهران پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر ایران، مرکز استان تهران و شهرستان تهران است. این شهر در دوران قاجار به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد تا از روستای کوچکی واقع در شمال شهر ری بزرگ بود به شهر تهران امروز با جمعیتی بالغ بر ۹٬۰۳۹٬۰۰۰ تن در سال ۱۴۰۱ برسد. براساس برآورد سال ۲۰۱۸ سازمان ملل متحد، تهران ۳۸مین شهر پرجمعیت جهان و پرجمعیت‌ترین شهر غرب آسیا است. کلان‌شهر تهران همچنین دومین شهر پرجمعیت منطقه است.

برج میلاد تهران
برج میلاد تهران
اطلاعات شهر
کشور: ایران
استان: تهران
شهرستان: تهران
سال شهر شدن: سال ۱۱۶۵
جمعیت: ۹٬۰۳۹٬۰۰۰
تراکم جمعیت: شهر: ۱۲٬۲۰۰
مساحت: ۷۵۱ کیلومتر مربع
ارتفاع: کمینه: ۹۰۰ متر بیشینه: ۱۸۰۰ متر
شهردار: علیرضا زاکانی
پیش‌شمارهٔ تلفن: ۰۲۱
شناسهٔ ملی خودرو: ایران ۱۱، ایران ۲۲، ایران ۳۳، ایران ۴۴، ایران ۵۵، ایران ۶۶، ایران ۷۷، ایران ۸۸، ایران ۹۹
میانگین بارش: ۲۲۰ میلی‌متر
روزهای یخبندان: ۴۸ روز

از منظر ناهمواری‌های طبیعی، تهران به دو ناحیهٔ دشت و کوهپایه‌ رشته کوه البرز تقسیم می‌شود و گسترهٔ کنونی کلان‌شهر تهران از ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا امتداد یافته‌است.

تهران شهری با گوناگونی گروه‌های قومی و فرهنگی است. اکثریت مردم تهران را فارسی‌زبانان تشکیل داده، از این جهت تهران بزرگ‌ترین شهر فارسی‌زبان جهان است. اکثریت مردم تهران مسلمان و شیعه مذهب هستند اما همچون همه مناطق ایران دیگر جوامع مذهبی شامل اهل سنت، زرتشتیان، مسیحیان و یهودیان نیز در تهران زنگی می‌کنند.

تهران دارای اقلیم نیمه‌خشک است. در بیشتر سال‌های اخیر، نیمی از کل بارش‌های سالانهٔ تهران در فصل زمستان تامین شده و تابستان در تهران به عنوان کم‌باران‌ترین فصل سال است. اما در مجاورت جنوب غربی و شمال شرقی این شهر باغات میوه فراوانی وجود دارند که این مناطق را به مناطق سرسبز و خوش آب و هوایی تبدیل کرده است.

منابع