درخواست اصلاح

استان تهران

از دانشنامه ویکیدا

استان تهران در شمال ایران و در جنوب بخش مرکزی رشته کوه البرز قرار دارد. وسعت این استان حدود ۱۳٬۶۸۸ کیلومتر مربّع است، این استان از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان قم، از جنوب‌غربی به استان مرکزی، از غرب به استان البرز و از شرق به استان سمنان محدود می‌شود.

شهر تهران در استان تهران
شهر تهران در استان تهران

استان تهران یکی از استان‌های کشور ایران است. مرکز این استان، شهر تهران است. این استان در سال 1357 هجری شمسی تاسیس شده است. جمعیت این استان بر اساس سرشماری سال 1395 بالغ بر 13267637 نفر بوده است.

استان تهران بیست و نهمین استان ایران از نظر مساحت، که دارای 16 شهرستان و 34 بخش و 46 شهر و 71 دهستان و 1047 پارچه آبادی است که مختصات جغرافیایی مرکز این استان بر اساس طول و عرض جغرافیایی ۳۵°۴۱′۵۹٫۰۳″ شمالی ۵۱°۲۰′۱۶٫۹۸″ شرقی است.

از شهرهای مهم این استان می‌توان به شهرهای دماوند، شهر ری، کهریزک و ورامین اشاره کرد. با وجود اینکه استان تهران تنها ۰٫۷۸ درصد مساحت ایران را دربرگرفته است اما ۱۶ درصد جمعیت کشور ایران را در خود جای داده‌ است.

تهران با مساحت، 12.981 کیلومتر مربعی خود حدود 22.1 درصد از کل تولید ناخالص داخلی کشور ایران را به خود اختصاص می‌دهد.

استان‌های ایران در سال ۱۳۹۳ در طبقه‌بندی جدید توسط وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران در قالب ۵ منطقه بر حسب عوامل همجواری، محل جغرافیایی و اشتراکات قرار گرفتند. که استان تهران در منطقه 1 این تقسیم بندی قرار گرفته است.

پیش شماره این استان 021 است.