درخواست اصلاح

فیلیپ لام

از دانشنامه ویکیدا

فیلیپ لام بازیکن سابق تیم فوتبال بایرن مونیخ و تیم ملی فوتبال آلمان در تاریخ 11 نوامبر 1983 متولد شده است. فیلیپ لام در پست مدافع کناری بازی می‌کرد و بسیاری او را یکی از بهترین مدافعان کناری تاریخ فوتبال میدانند.

فیلیپ لام
فیلیپ لام
اطلاعات شخصی
نام(های): فیلیپ لام
تاریخ تولد: 11 نوامبر 1983
ملیت: آلمان

آغاز دوران بازی

فیلیپ لام در سن 11 سالگی در تیم جوانان بایرن مونیخ بازی خود را شروع کرد و مربی جوانان بایرن پس از چند بازی، به سبک بازی او علاقه‌مند شد و با او قرارداد رسمی امضا کرد. فیلیپ لام استعداد زیادی داشت و بازی‌های بسیار درخشانی را انجام داده بود. هرمان هوملز، یکی از مربیان فیلیپ لام درمورد او گفته بود که اگر فیلیپ لام موفق نشود به بوندسلیگا راه پیدا کند، دیگر هیچکس نمیتواند موفق شود. فیلیپ لام با تیم جوانان بایرن مونیخ 2 بار موفق به کسب عنوان قهرمانی شد و یکی از این قهرمانی‌ها را به عنوان کاپیتان جشن گرفت. فیلیپ لام در سن 17 سالگی به تیم بایرن مونیخ 2 رفت و در فصل دوم حضور خود، به عنوان کاپیتان تیم معرفی شد. فیلیپ لام در آن زمان در پست‌های هافبک دفاعی، هافبک راست یا دفاع کناری راست بازی می‌کرد.

بازی در تیم بایرن مونیخ

فیلیپ لام پس از درخشش در تیم‌های جوانان و تیم دوم بایرن مونیخ، توانست به تیم اصلی بایرن مونیخ راه پیدا کند و در تاریخ 13 نوامبر 2002 توانست اولین بازی خود را برای تیم فوتبال بایرن مونیخ در برابر تیم لانس در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا انجام دهد که نتیجه آن بازی در نهایت با تساوی 3-3 به پایان رسید. فیلیپ لام در آن بازی به عنوان یار تعویضی در دقیقه 92 وارد میدان شد. در آن سال بایرن مونیخ مدافعان کناری خوبی داشت و ویلی سانیول و بیسنته لیزارازو به عنوان گزینه‌های اول برای بازی معرفی شده بودند.

بازی در اشتواگارت

در فصل 2004- 2003 به دلیل حضور بازیکنان خوب در خط هافبک و دفاع کناری بایرن مونیخ، فیلیپ لام مجبور شد که بصورت قرضی از باشگاه بایرن مونیخ جدا شود و به تیم فوتبال اشتوتگارت برود تا فرصت بازی کردن را داشته باشد. فیلیپ لام در ابتدا به عنوان دفاع راست به خدمت گرفته شده بود. اما فیلیکس ماگات اورا در دفاع چپ به بازی گرفت و توانست بازی‌های درخشانی را انجام دهد و کم کم به مهره ثابت تبدیل شد. درخشش فیلیپ لام در اشتوتگارت به گونه‌ای بود که در فصل 2004- 2003 در نظرسنجی بازیکن سال فوتبال آلمان در رتبه دوم قرار گرفت. فیلیپ لام در فصل دوم حضورش در تیم اشتوتگارت، به دلیل خستگی زیاد ناشی از بازی‌های فصل قبل و بازی‌های تیم ملی و تعطیلات کمتر و همچنین تمرینات زیاد پیش فصل، نتوانست به خوبی با تاکتیک‌های ماتیاس سامر، مربی جدید اشتوتگارت هماهنگ شود و در فصل 2005- 2004 فرصت کمتری برای بازی کردن پیدا کرد و در ژانویه 2005 پای راست او دچار پارگی رباط صلیبی شد و به مدت 4 ماه از میادین دور ماند. این مصدومیت، پایان دوران بازی او برای تیم اشتوتگارت بود.

بازگشت به بایرن مونیخ

در ژوئیه 2005 فیلیپ لام دوباره به بایرن مونیخ بازگشت اما بدلیل دوران نقاهت، تا مدتی مجبور شد دور از ترکیب بماند و اولین بازی خود را برای تیم بایرن در نوامبر 2005 در مقابل تیم فوتبال آرمینیا بیله‌فلد انجام داد. فیلیپ لام در زمان بازی به طور مساوی با بیسنته لیزارازو رقابت میکرد. فیلیپ لام در فصل 2007- 2006 به مهره ثابت بایرن مونیخ تبدیل شد و در سال 2008 چندین مرتبه علاقه خود را برای بازی در پست دفاع راست نشان داده بود و شایعات زیادی درباره ترک تیم توسط او، در پایان فصل 2008 وجود داشت و بسیاری کار انتقال او به تیم فوتبال بارسلونا را تمام شده میدانستند اما در نهایت قرارداد خود را با این تیم تمدید کرد و در تیم بایرن مونیخ ماندگار شد. فیلیپ لام پس از مدتی به کاپیتان دوم تیم تبدیل شد و پس از جدایی مارک فن بومل در سال 2011 به عنوان کاپیتان اول تیم معرفی شد و تا پایان فصل 20017 کاپیتان بایرن مونیخ بود. در تاریخ 7 فوریه 2017 فیلیپ لام اعلام کرد که در پایان فصل از فوتبال خداحافظی میکند. فیلیپ لام پس از بازنشستگی، پیشنهاد باشگاه بایرن مونیخ برای پست مدیریتی را رد کرد. فیلیپ لام در دوران حضورش در تیم بایرن مونیخ موفق شد 8 قهرمانی در بوندسلیگا و 1 قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را بدست بیاورد و در تاریخ 27 مه 2017 وارد تالار مشاهیر بایرن مونیخ شد.