درخواست اصلاح

قطب جنوب

از دانشنامه ویکیدا

قطب جنوب اصطلاحی است که به یکی از دو نقطه‌ای گفته می‌شود که خط واصل آن بر حول محور زمین منطبق است. به نقطه‌ای که در شمال کره زمین قرار دارد قطب شمال و به بقطه مقابل آن در سوی دیگر کره زمین که در قاره جنوبگان قرار دارد قطب جنوب گفته می‌شود.

موقعیت قطب جنوب
موقعیت قطب جنوب

البته قطب جنوب جغرافیایی و قطب جنوب مغناطیسی، قطب جنوب ژئومغناطیسی و قطب جنوب دسترس‌ناپذیر است.

بر خلاف باور عادی قطب جنوب و جنوبگان دو معنای متفاوت است. قطب جنوب به موقعیت و قاره جنوبگان به سرزمین پوشیده از یخ و برف واقع در قطب جنوب اشاره دارد.

جنوبگان، قاره‌ای در قطب جنوب است که در سال ۱۸۴۰ به عنوان یک قاره شناخته شد، بیش ۹۸ درصد از این سرزمین را یخهای جامد تشکیل می‌دهد . این قاره سردترین و بادی‌ترین نقطهٔ جهان است که کم‌ترین دمای ثبت شده در آن تا به امروز °۸۰- سانتی گراد (منفی ۳/۱۲۹ درجه فارنهایت) و سرعت بادهای سرد آن معمولاً بیش از ۲۰۰ مایل بر ساعت است.

ایرانیان در قطب جنوب

تصویر قطب جنوب از فضا
تصویر قطب جنوب از فضا

«عبداله امیدوار» یکی از برادران امیدوار است که برای اولین بار به عنوان جهانگردان ایرانی در سال ۱۳۴۵ شمسی به قطب جنوب سفر کرد. می‌توان گفت که او اولین مسافر ایرانی قطب جنوب و همچنین اولین مسافر آسیایی است. عبداله امیدوار به مدت ۳۲ سال، تنها مسافر ایرانی قطب جنوب بود. پس از سال ۱۳۷۷ شمسی ایرانیان دیگری نیز به قطب جنوب قدم گذاشتن.