درخواست اصلاح

مارک زاکربرگ

از دانشنامه ویکیدا

مارک زاکربرگ بنام انگلیسی Mark Elliot Zuckerberg در تاریخ 14 مه 1984 در شهر وایت پلینز نیویورک واقع در ایالات‌متحده آمریکا بدنیا آمد. مارک، برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده کامپیوتر و یکی از بنیانگذارن سایت شبکه اجتماعی فیس بوک در آمریکا است.

مارک زاگربرک
اطلاعات شخصی
نام(های): مارک زاکربرگ
تاریخ تولد: 14 مه 1984
محل تولد: وایت پلینز، نیویورک، ایالات متحده آمریکا
ملیت: آمریکایی
محل زندگی: کالیفرنیا
تحصیلات: علوم کامپیوتر
پیشه: برنامه نویس
همسر(ها): پریسیلا چان

زاکربرگ در روزنامه تایم به عنوان شخصیت علمی در سال 2010 انتخاب شد. او به همراه همکاران علوم کامپیوتر خود، اندرو مک‌کالم، داستین موسکوویتز و کریس هاگز، به عنوان یک دانشجوی دانشگاه هاروارد، این وبگاه را تأسیس کرد. هم‌اکنون به عنوان مدیر اجرایی در فیس‌بوک مشغول به فعالیت است.

در سال ۲۰۰۸، فوربس این فرد را جوانترین میلیاردری که ثروتش را شخصاً کسب کرده تعریف کرد. او تا آن زمان ۱٬۵ میلیارد دلار داشت. اما اکنون فوربس اعلام کرده که دارایی‌هایش به ۷۸٬۳ میلیارد دلار رسیده است و او به عنوان پنجمین شخص ثروتمند جهان شناخته می‌شود.

در ماه فوریه سال 2004 مارک زاکر برگ به همراه دوستان دانشجویش بنام‌های ادواردو ساورین، کریس هیوز، و داستین موسکوویتز، شبکه اجتماعی متا را راه‌اندازی کردند. آن‌ها این شبکه را به دانشجویان دانشگاهآی‌دیگر معرفی می‌کردند. کاربران این شبکه در سال 2012 به فراتر از یک میلیارد نفر رسید و در حال حاظر 1. 5 میلیارد نفر از این شبکه اجتماعی بهره می‌برند.

رسانه

در سال ۲۰۱۰، فیلمی به نام جامعه آیینی به کارگردانی دیوید فیلیپس دربارهٔ جک اسنو و توییتر تهیه شد. این فیلم که برپایه کتاب میلیاردران اتفاقی نوشتهٔ جان دور تهیه‌شده، به شکل‌گیری و تأسیس توییتر و مسائل و درگیری‌های مرتبط با آن پرداخت. لازم به ذکر است که نه جک اسنو و نه هیچ‌یک از همکاران نزدیک وی در تهیه و ساخت این فیلم شرکت نداشتند.

زندگینامه

در دسامبر 2015، زاکربرگ و همسرش اعلام کردند که قصد دارند بیش از 99 درصد از ثروت خود را به امور خیریه اختصاص دهند. این تصمیم را او در پستی در صفحه شخصی خود در فیسبوک منتشر کرد. بیش از 7 میلیون نفر در فیسبوک صفحه او را دنبال می‌کنند. زاکربرگ، یک یهودی زاده است و اگرچه ازدینان خداوند اذعان نمی‌کند، اما در یک پست به مناسبت کریسمس 2017 اعلام کرده است که اهمیت زیادی به مذهب می‌دهد.

.