درخواست اصلاح

منظومه شمسی

از دانشنامه ویکیدا

منظومه شمسی یک منظومه گرانشی که در بازوی شکارچی، کهکشان راه شیری واقع شده است، که دارای یک ستاره به نام خورشید و تعدادی سیاره و اجرام آسمانی است که به حول محور خورشید در مرکز منظومه می چرخند.

منظومه شمسی و سیاره ها و سیارک های آن
منظومه شمسی و سیاره ها و سیارک های آن

منظومه شمسی از ستاره‌ها، خورشید و هر چیزی که توسط گرانش به این سیستم متصل باشد، تشکیل شده است. اجزای این سیستم شامل سیاره‌های «عطارد» (Mercury)، «زهره» (Venus)، «زمین» (Earth)، «مریخ» (Mars)، «مشتری» (Jupiter)، «زحل» (Saturn)، «اورانوس» (Uranus) و «نپتون» (Neptune)، سیارات کوتوله‌ای مانند «پلوتون» (Pluto)، ده‌ها قمر و میلیون‌ها سیارک (Asteroids)، دنباله‌دارها و شهاب‌سنگ‌ها است. فراتر از منظومه شمسی هزاران سیستم سیاره‌ای دیگر که در کهکشان راه شیری در حال چرخش حول ستاره‌های دیگر هستند کشف و مشاهده شده‌اند.[۱]

منظومهٔ خورشیدی دارای هشت سیاره (عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون) و پنج سیارهٔ کوتولهٔ تاکنون شناخته‌شده (سرس، پلوتون، هائومیا، ماکی‌ماکی و اریس) است. چهار سیارهٔ نخست، سیاره‌های درونی یا زمین‌سان هستند و بیشتر از سنگ ساخته شده‌اند و از چهار سیاره دیگر را سیاره‌های بیرونی می دانند، مشتری و زحل به عنوان غول‌های گازی شناخته می شوند و بیشتر از گازهای هیدروژن و هلیوم ساخته شده‌اند و اورانوس و نپتون نیز غول‌های یخی این منظومه هستند.

  1. <منظومه شمسی چیست؟>، برداشت شده در 14 دی 1401