درخواست اصلاح

نیجریه

از دانشنامه ویکیدا

نیجریه با نام رسمی جمهوری فدرال نیجریه کشوری است واقع در غرب آفریقا . به دلیل جمعیت زیاد و اقتصاد آن اغلب به عنوان "غول آفریقا" شناخته می شود. این کشور با بیش از 230 میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت ترین کشور آفریقا و ششمین کشور پرجمعیت جهان است.

نیج
اطلاعات کشور
نام کامل: جمهوری فدرال نیجریه
پایتخت: آبوجا
زبان(های) رسمی: انگلیسی
دین(ها): اکثریت مسیحیت
حکومت: فدراسیون نظام ریاستی جمهوری
مساحت: ۹۲۳٬۷۶۹ کیلومتر مربع
جمعیت: ۲۱۶٬۷۴۶٬۹۳۴
واحد پول: نایرا نجریه
ریه

این کشور از شمال با نیجر، از شمال شرقی با چاد، از شرق با کامرون و از غرب با بنین هم مرز است. بین ساحل در شمال و خلیج گینه در جنوب در اقیانوس اطلس مربع واقع شده است. مساحت نیجریه 923769 کیلومتر مربع (356669 مایل مربع) است که بزرگتر از ایالت تگزاس در ایالات متحده است. جغرافیای نیجریه متنوع است و مناظری از باتلاق‌ های ساحلی جنوبی گرفته تا جنگل‌های استوایی، جنگل‌ها، مراتع و نیمه بیابان‌ها در شمال دارد. این کشور به دلیل وسعت سرزمینش، تنوع مردمان و زبان هایش، و منابع طبیعی فراوان، به ویژه ذخایر بزرگ نفت و گاز طبیعی شناخته شده است. زبان رسمی نیجریه انگلیسی است و این کشور هائوسا، ایگبو و یوروبا را به عنوان زبان های ملی می شناسد. این کشور یک جمهوری فدرال متشکل از 36 ایالت و منطقه پایتخت فدرال است که پایتخت، ابوجا، در آن قرار دارد.

بزرگترین شهر نیجریه لاگوس است که یکی از بزرگترین مناطق شهری جهان و بزرگترین در آفریقا مربع است. نیجریه دارای تاریخ غنی است و چندین ایالت و پادشاهی بومی قبل از استعمار به هزاره دوم قبل از میلاد برمی گردد. دولت مدرن از استعمار بریتانیا در قرن نوزدهم سرچشمه گرفت و شکل سرزمینی کنونی خود را با ادغام تحت الحمایه نیجریه جنوبی و تحت الحمایه نیجریه شمالی در سال 1914 به خود گرفت. این کشور در 1 اکتبر 1960 از بریتانیا استقلال یافت. امروز، نیجریه کشوری پرجنب‌وجوش است که به‌خاطر تنوع فرهنگی، موسیقی، هنر و غذاهایش شناخته می‌شود. با وجود مواجهه با چالش هایی مانند نابرابری اقتصادی و بی ثباتی سیاسی، نیجریه همچنان نقش مهمی در قاره آفریقا ایفا می کند.

تاریخچه

تاریخ نیجریه غنی و پیچیده است و ریشه‌هایی دارد که می‌توان آن را به اولین ساکنینی که بقایای بقایای آن‌ها حداقل به 13000 سال قبل از میلاد بازمی‌گردد، جستجو کرد. تمدن های اولیه مانند فرهنگ نوک در حدود 1500 سال قبل از میلاد آغاز شد. بسیاری از تمدن های آفریقایی باستانی در منطقه ای که امروزه به نام نیجریه شناخته می شود، مانند پادشاهی نری، امپراتوری بنین و امپراتوری اویو سکنی گزیدند. اسلام از طریق امپراتوری بورنو بین (1068 پس از میلاد) و پادشاهی هاوسا در طول قرن یازدهم به نیجریه رسید، در حالی که مسیحیت در قرن پانزدهم از طریق راهبان آگوستینی و کاپوچینی از پرتغال به پادشاهی Warri به نیجریه رسید.

از قرن پانزدهم، تاجران برده اروپایی برای خرید آفریقایی های برده شده به عنوان بخشی از تجارت برده در اقیانوس اطلس به منطقه آمدند. اولین بندر نیجریه که توسط تاجران برده اروپایی مورد استفاده قرار گرفت Badagry بود، یک بندر ساحلی. بازرگانان محلی به آنها برده می‌دادند، درگیری‌ها را میان گروه‌ های قومی در منطقه تشدید می‌کردند و الگوهای تجارت قدیمی‌تر را از طریق مسیر ماوراء صحرای‌سحرا بر هم می‌زدند.

لاگوس در سال 1851 توسط نیروهای بریتانیا اشغال شد و در سال 1865 به طور رسمی به بریتانیا ضمیمه شد. نیجریه در سال 1901 تحت الحمایه بریتانیا شد. دوره حاکمیت بریتانیا تا سال 1960 ادامه داشت که یک جنبش استقلال طلب منجر به اعطای استقلال به این کشور شد. نیجریه اولین بار در سال 1963 به جمهوری تبدیل شد، اما پس از کودتای خونین در سال 1966 تسلیم حکومت نظامی شد. یک جنبش جدایی طلب بعداً جمهوری بیافرا را در سال 1967 تشکیل داد که منجر به جنگ داخلی سه ساله نیجریه شد.پس از تدوین قانون اساسی جدید در سال 1979، نیجریه دوباره به جمهوری تبدیل شد. با این حال، جمهوری کوتاه مدت بود، زیرا ارتش دوباره در سال 1983 قدرت را به دست گرفت و بعداً به مدت ده سال حکومت کرد. یک جمهوری جدید قرار بود در سال 1993 تأسیس شود، اما ژنرال سانی آباچا آن را لغو کرد. آباچا در سال 1998 درگذشت و بعداً در سال بعد، 1999، جمهوری چهارم تأسیس شد، که به سه دهه حکومت نظامی متناوب پایان داد.

سیاست

نیجریه در چارچوب یک جمهوری فدرال و ریاست جمهوری و یک دموکراسی نمایندگی عمل می کند. قدرت مجریه در اختیار رئیس جمهور است، در حالی که قدرت قانونگذاری به دولت فدرال و دو مجلس قانونگذاری: مجلس نمایندگان و سنا اختصاص دارد. چشم انداز سیاسی نیجریه تحت تسلط دو حزب سیاسی اصلی است: کنگره همه مترقیان (APC) و حزب دموکراتیک خلق (PDP). این کشور دارای سیستم چند حزبی است و انتخابات هر چهار سال یکبار برگزار می شود. رئیس جمهور فعلی نیجریه محمد بوهاری است که یکی از اعضای کنگره همه مترقیان است. دوران تصدی وی با تلاش برای مبارزه با فساد و رسیدگی به مسائل امنیتی، به ویژه شورش گروه اسلامگرای بوکوحرام مشخص شده است. با این حال، سیاست نیجریه با یک سری چالش‌ها، از جمله فساد، تقلب در انتخابات، و سطح بالای خشونت سیاسی مشخص شده است. با وجود این چالش ها، نیجریه با انتقال مسالمت آمیز قدرت و افزایش مشارکت شهروندان در روند سیاسی، گام های مهمی در روند دموکراتیک خود برداشته است.

جغرافیا

نیجریه با نام رسمی جمهوری فدرال نیجریه در غرب آفریقا واقع شده است. از شمال با نیجر، از شمال شرقی با چاد، از شرق با کامرون و از غرب با بنین هم مرز است. ساحل آن در جنوب در خلیج گینه قرار دارد و از شمال شرقی با دریاچه چاد هم مرز است. جغرافیای این کشور متنوع است و مناظری از باتلاق‌های ساحلی جنوبی گرفته تا جنگل‌ های استوایی، جنگل‌ها، علف‌زارها و نیمه‌ بیابانی در شمال دارد. ویژگی های قابل توجه جغرافیایی در نیجریه عبارتند از فلات آداماوا، فلات مامبیلا، فلات جوس، فلات اوبودو، رودخانه نیجر، رودخانه بنوه و دلتای نیجر. نیجریه در مناطق استوایی قرار دارد که آب و هوای آن فصلی مرطوب و بسیار مرطوب است.

این کشور دارای چهار نوع آب و هوای اصلی است که به طور کلی از جنوب به شمال درجه بندی می شوند. نهرهای اصلی نیجریه با مساحت 923768 کیلومتر مربع، نیجر و بنوه هستند. مرتفع‌ترین نقطه این کشور چاپال وادی (یا گانگیروال) با 2419 متر (7936 فوت) است که در کوه‌های آداماوا در پارک عمومی گاشاکا گومتی، ایالت تارابا، در مرز با کامرون واقع شده است. پایتخت نیجریه ابوجا است که در مرکز این کشور واقع شده است، در حالی که لاگوس بندر اصلی، قطب اقتصادی و بزرگترین شهر این کشور است.

اقتصاد

اقتصاد نیجریه یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای آفریقا است که بخش‌های مختلفی در تولید ناخالص داخلی آن نقش دارند. این بازار به عنوان بازارهای نوظهور با اقتصاد مختلط طبقه بندی می شود و به وضعیت درآمد متوسط ​​رسیده است. این کشور بین سال‌های 2000 تا 2014 به‌طور متوسط ​​سالانه بیش از 7 درصد رشد داشته است که از شرایط مساعد جهانی و اصلاحات ساختاری کلان اقتصادی و مرحله اول بهره می‌برد. با این حال، از سال 2015 تا 2022، نرخ رشد کاهش یافت و تولید ناخالص داخلی سرانه یکسان شد که ناشی از انحرافات سیاست پولی و نرخ ارز، افزایش کسری مالی به دلیل کاهش تولید نفت و برنامه پرهزینه یارانه سوخت، افزایش حمایت از تجارت و شوک های خارجی مانند همه گیری COVID-19. اقتصاد نیجریه اساساً مبتنی بر صنعت نفت است که از اواخر دهه 1960 پایه اصلی آن بوده است. یک سری افزایش قیمت جهانی نفت از سال 1973 باعث رشد سریع اقتصادی در حمل و نقل، ساخت و ساز، تولید و خدمات دولتی شد. سایر بخش های مهم عبارتند از کشاورزی، مخابرات، و خدمات. در سال 2023، تولید ناخالص داخلی نیجریه 489.80 میلیارد دلار (اسمی) و 1.275 تریلیون دلار (PPP) بود.

تولید ناخالص داخلی سرانه 1930 دلار (اسمی، 2022) و 5884 دلار (PPP، 2022)1 بود. نرخ تورم در سال 2021 22.4 درصد بود. با وجود این ارقام، نیجریه با چالش‌های اقتصادی متعددی از جمله نرخ بالای بیکاری، فساد، زیرساخت‌های ناکافی و محیط تجاری ضعیف مواجه است. با این حال، دولت جدید اصلاحات کلیدی را برای بازگرداندن ثبات اقتصاد کلان با حذف یارانه بنزین و یکسان سازی و آزادسازی قابل توجه نرخ ارز انجام داده است. انتظار می‌رود این اصلاحات، همراه با باقی ماندن قیمت‌های جهانی نفت بالاتر از میانگین‌های تاریخی خود، شروع به کاهش فشارهای مالی و رفع انحرافات مهم اقتصاد کلان کند که رشد را در گذشته متوقف کرده بود.

فرهنگ

نیجریه کشوری چند قومی با فرهنگ غنی و متنوع است که از شمال تا جنوب متفاوت است.

این کشور دارای بیش از 527 زبان و بیش از 1150 گویش است که سه گروه قومی بزرگ عبارتند از هاوساها در شمال، یوروباها در جنوب غربی و ایگبوها در جنوب شرقی.

زبان

فرهنگ نیجریه از چندین گروه قومی تشکیل شده است که به ۵۲۷ زبان مختلف صحبت می کنند. برخی از برجسته ترین گروه های قومی عبارتند از فولانی، هاوسا، ایگبو، یوروبا و ایجاو.

رسم و رسوم

سنت های نیجریه گسترده است و در فرهنگ های مختلف متفاوت است. برای مثال، برای نیجریه‌ای‌ها عادی است که سه عروسی داشته باشند، مگر اینکه با خارجی‌ها ازدواج کنند. عروسی اول سنتی است، عروسی دوم در دادگاه و عروسی سوم در کلیسا یا مسجد است.

غذا

غذاهای نیجریه عمدتاً از وعده‌های غذایی حاوی کربوهیدرات‌ های بالا مانند کاساوا، برنج، ذرت، سیب زمینی و سبزیجات فراوان تشکیل شده است. بیشتر غذاها تند هستند، به خصوص در غرب و جنوب. نوشیدنی‌های سنتی شامل نوشیدنی‌ هایی مانند شراب نخل است.

تن پوش

نیجریه خود خانه چندین صنعت نساجی است که به سمت پوشاک مردم نیجریه می روند. مد متنوع است و بسته به گروه‌های قومی، فرهنگ و مذهب متفاوت است. در زمان‌های اخیر، سبک‌ها به طرح‌های معاصرتری تبدیل شده‌اند.

زندگی خانوادگی

خانواده ها یک جنبه حیاتی از جامعه نیجریه هستند و معمولاً بزرگتر از غرب هستند. تعداد بیشتر خانواده ها به این دلیل است که تعداد فرزندان بیشتر موقعیت اجتماعی مرد را بهبود می بخشد.