درخواست اصلاح

کیلیان امباپه

از دانشنامه ویکیدا

کیلیان امباپه بازیکن فرانسوی تیم فوتبال پاریسن ژرمن است که در تاریخ 20 دسامبر 1998 در پاریس متولد شده است. نام کامل این بازیکن کیلیان امباپه لوتان است که شماره 7 را برتن میکند. امباپه در فصل 2024-2023 اعلام کرد که در پایان فصل تیم پاریسن ژرمن را ترک میکند و به دنبال تجربه جدیدی خواهد رفت.

کیلیان امباپه
اطلاعات شخصی
نام(های): کیلیان امباپه
تاریخ تولد: 20 دسامبر 1998
محل تولد: پاریس
ملیت: فرانسه
کیلیان امباپه

آغاز فوتبال

کیلیان امباپه فوتبال خود را از آ.اس بوندی شروع کرد و در آن زمان پدرش مربی او بود. سپس به آکادمی کلیر فونتین رفت و در آنجا درخشش چشمگیری از خود نشان داد و بسیاری از تیم‌های برتر اروپایی به دنبال جذب او بودند. در سن 11 سالگی تیم فوتبال رئال مادرید از او دعوت کرد تا از امکانات باشگاه بازدید کند و به او اجازه داد تا به همراه تیم زیر 12 سال خود تمرین کند. همچنین در سن 14 سالگی، به باشگاه چلسی دعوت شد و در یک بازی دوستانه مقابل چارلتون اتلتیک برای تیم چلسی بازی کرد.

بازی در موناکو

کیلیان امباپه در ژوئیه 2013 در سن 14 سالگی به باشگاه موناکو پیوست و در آکادمی این باشگاه کار خود را شروع کرد. در تاریخ 20 دسامبر 2015 توانست اولین بازی خود را برای تیم بزرگسالان موناکو انجام دهد و دردقیقه 88 به میدان رفت. در آن بازی او 16 سال و 347 روز سن داشت و توانست به جوانترین بازیکن تاریخ باشگاه موناکو تبدیل شود و رکورد تیری هانری را بشکند. کیلیان امباپه در فصل 2017-2016 درخشش فوق‌العاده‌ای با تیم موناکو داشت و توانست در لیگ 1 فرانسه به مقام قهرمانی برسد. همچنین در لیگ قهرمانان اروپا توانست به مرحله نیمه نهایی برسد. موناکو در مسیر رسیدن به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا، تیم دورتموند و تیم منچسترسیتی را شکست داد و در این بازی‌ها امباپه مرد اول میدان بود و درخشش فوق‌العاده‌ای داشت. اما در نیمه نهایی در مقابل تیم یوونتوس با نتیجه 1-4 شکست خوردند و تک گل موناکو را کیلیان امباپه به ثمر رساند. امباپه در آن فصل جایزه بهترین بازیکن جوان لیگ ۱ فرانسه و جایزه پسر طلایی را دریافت کرد و در پایان فصل تیم موناکو را ترک کرد.

بازی در پاریسن ژرمن

کیلیان امباپه پس از درخشش در تیم موناکو، پیشنهادات فراوانی دریافت کرد و تصمیم گرفت به دنبال تجربه جدیدی برود. درحالیکه تیم رئال مادرید به شدت به دنبال او بود ولی امباپه تصمیم گرفت که در فرانسه بماند و به تیم پاریسن ژرمن برود و در نهایت در تاریخ 31 اوت 2017 با قراردادی قرضی و طولانی مدت به این تیم پیوست و پس از مدتی با قراردادی رسمی به ارزش 180 میلیون یورو در تیم پاریسی ماندگار شد. کیلیان امباپه در فصل 2018-2017 و در سن 19 سالگی یکی از نامزدهای جایزه توپ طلا بود و در مراسم اهدای جوایز، توانست جایزه بهترین بازیکن زیر 21 سال جهان را بدست آورد. همچنین در فصل 2019-2018 توانست آقای گل لیگ 1 فرانسه شود و برای اولین بار در تاریخ لیگ 1 فرانسه، همزمان به عنوان بهترین بازیکن فصل و بهترین بازیکن جوان فصل شناخته شد. امباپه در تیم فوتبال پاریسن ژرمن توانست 6 قهرمانی در لیگ 1، 3 قهرمانی در جام حذفی فرانسه، 5 قهرمانی در سوپر جام فرانسه، و 2 قهرمانی در جام اتحادیه فرانسه را کسب کند. همچنین به عنوان بهترین گلزن تاریخ باشگاه به شمار میرود و از نظر تعداد پاس گل، در رتبه سوم تاریخ باشگاه قرار دارد. ضمن اینکه توانست در 6 فصل پیاپی جایزه آقای گل لیگ فرانسه را کسب کند.