درخواست اصلاح

استرالیا

از دانشنامه ویکیدا
نسخهٔ تاریخ ‏۱۶ ژوئن ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۴۴ توسط Yekta (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)

استرالیا یکی از بخش‌های پهناور قاره اقیانوسیه و از وسیع‌ترین کشورهای جهان است که بین اقیانوس آرام و اقیانوس هند در نیمکره جنوبی زمین واقع شده است. به استرالیا سرزمین آکاسیای طلایی (Acacia pycnantha) می‌گویند.

پرچم ملی کشور استرالیا
پرچم ملی کشور استرالیا
اطلاعات کشور
نام کامل: سرزمین همسود استرالیا
پایتخت: کانبرا
زبان(های) رسمی: استرالیا زبان رسمی ندارد و زبان ملی آن انگلیسی استرالیایی است.
دین(ها): ۵۲/۱٪ مسیحیت
حکومت: پادشاهی مشروطه پارلمانی فدرال
مساحت: ۷٬۶۹۲٬۰۲۴ کیلومتر مربع (۲٬۹۶۹٬۹۰۷ مایل مربع)
جمعیت: ۲۵٬۶۸۸٬۰۰۰
تولید ناخالص داخلی (GDP) برابری قدرت خرید (PPP): برآورد ۲۰۲۰ • کل: افزایش ۱/۴۲۳ تریلیون دلار آمریکا • سرانه: افزایش ۵۴٬۷۹۹ دلار آمریکا
شاخص جینی: (۲۰۱۸): ۳۴
شاخص توسعه انسانی: ۰/۹۳۸
واحد پول: دلار استرالیا (AUD)
منطقه زمانی: متفاوت (+۸؛ +۹/۵؛ +۱۰) • تابستان (ساعت تابستانی): متفاوت (+۸؛ +۹/۵؛ +۱۰؛ +۱۰/۵؛ +۱۱)
گاه‌شماری: سال/ماه/روز
جهت رانندگی: چپ
پیش‌شماره تلفنی: ۶۱
کد ایزو ۳۱۶۶: AU
دامنه سطح‌بالا: .au


پایتخت استرالیا شهر کانبرا (Canberra) است که از جنوب غربی با شهر سیدنی و از شمال شرقی با شهر ملبورن هم مرز است. با اینکه زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی استرالیا مشخص نشده است اما عمده مردم استرلیا به زبان بین المللی انگلیسی صحبت می‌کنند. با این حال صدها زبان بومی در استرالیا وجود دارد که سال به سال از تعداد سخنوران آن ها کم شده است یا به طور کلی منقرض شده‌اند.

آب و هوای کشور استرالیا

آب و هوای استرالیا با توجه به وسعت جغرافیایی آن، در هر ایالت و قلمرو متفاوت است. اقلیم استرالیا با 6 ایالت و 3 قلمرو را می‌توان به دو بخش بیابانی و معتدل تقسیم کرد. بزرگترین بخش استرالیا دارای آب و هوای نیمه خشک و خشک و بخش‌های جنوب‌غربی و جنوب‌شرقی این کشور دارای آب و هوای معتدل هستند. با این تفاسیر می‌توان گفت که ایالت‌های شمالی استرالیا به نسبت گرم‌تر از ایالت‌های جنوبی آن است.

حکومت کشور استرالیا

استرالیا یک نظام سیاسی لیبرال دموکراتیک باثبات تحت قانون اساسی دارد که یکی از قدیمی‌ترین نظام‌های جهان از زمان نخستین ساختار حکومتی در کشور استرالیا (فدارسیون) در سال 1901 است.

استرالیا ششمین دموکراسی قدیمی مستمر در جهان است و عمدتاً به عنوان یک سیستم دو حزبی عمل می‌کند که در آن رای دادن جزء قوانین اجباری است. در کشور استرالیا، در وهله نخست نمایندگان مجلس توسط مردم برگزیده ‌می‌شوند.

ریاست حزبی که بیشترین نفرات انتخاب شده را در مجلس داشته باشد به‌عنوان نخست ‌وزیر مسئول تشکیل کابینه دولت می‌شود. دولت استرالیا از سه زیر شاخه قانون گذاری، اجرایی و قضایی، تشکیل شده است.

پایتخت و ایالات کشور استرالیا

پایتخت استرالیا کانبرا است که در قسمت جنوب شرقی این کشور، بین دو مرکز مهم فرهنگی و اقتصادی یعنی سیدنی و ملبورن قرار دارد. در طول زمان به استرالیا القاب «پیرترین قاره»، «آخرینِ سرزمین ها» و «مرز آخر» را نیز داده‌اند.

استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (Territory) تشکیل شده‌است که اختیاراتشان کمتر از ایالت‌هاست. ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا عبارتند از:

  • ایالت نیو ساوت ولز (NSW) که سیدنی، قدیمی ترین و بزرگ‌ترین شهر استرالیا، پایتخت آن است.
  • ایالت کوئینزلند (QLD) که مرکز آن بریزبن است.
  • ایالت استرالیای جنوبی (SA) که مرکز آن آدلاید است.
  • ایالت تاسمانیا (TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت است.
  • ایالت ویکتوریا[۱] (VIC) که مرکز آن ملبورن است.
  • ایالت استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پرت است.
  • قلمرو سرزمین شمالی (NT) که مرکز آن داروین است.
  • قلمرو پایتختی استرالیا (ACT) شامل شهر کانبرا و اطراف آن می‌شود.

فرهنگ کشور استرالیا

با اسکان اروپاییان در استرالیا در سده ۱۸ میلادی، شیوه زندگی اروپایی به فرهنگ غالب استرالیا تبدیل شد. افزایش جذابیت فرهنگ استرالیا توسط کمک‌های مالی دولت بود که این کمک برای هنر، تغذیه و بهبود وسایل رفاهی بود. شهرهای کوچک و بزرگی ساخته شد که پر از ساختمان‌های هنری، گالری و تئاتر بود.

منابع

  1. <معرفی ایالت کالیفرنیا> برداشت شده در 1402/03/26