درخواست اصلاح

اقیانوس آرام

از دانشنامه ویکیدا

اقیانوس آرام پهناورترین و عمیق‌ترین اقیانوس کره زمین است. اقیانوس آرام از قطب شمال و اقیانوس منجمد شمالی تا جنوبگان و اقیانوس منجمد جنوبی امتداد یافته است. این اقیانوس از غرب به قاره آسیا و اقیانوسیه و از شرق به قاره آمریکا متصل شده‌است.

نقشه آقیانوس آرام
آبی پر رنگ محدوده آقیانوس آرام

این اقیانوس بیش از 32 درصد از سطح کره زمین و با ۱۶۵٬۲۵۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت نزدیک به ۴۶ درصد از سطح آب‌های کره زمین را پوشانده است. سطح اقیانوس آرام از مجموع کل مساحت خشکی‌های زمین بزرگ‌تر است. میانگین ژرفای(عمق) اقیانوس آرام 4 هزار متر(4 کیلومتر) است.

به این اقیانوس، «اقیانوس کبیر» نیز گفته می‌شود. دریانورد پرتغالی فردیناند ماژلان در سال ۱۵۲۰ میلادی نام اقیانوس آرام را بر روی این اقیانوس گذاشته شد. این اقیانوس پهناور به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده‌است.

عمیق‌ترین گودال دره‌ای دریایی جهان که درازگودال ماریانا نام دارد، با عمق ۱۱٬۰۳۴ متر در اقیانوس آرام قرار دارد.

اولین مهاجران انسانی در اقیانوس آرام بین ۶۰ هزار تا ۷۰ هزار سال قبل از قاره آفریقا آمدند. آن‌ها تا گینه‌نو، فیلیپین و استرالیا با استفاده از پل‌های زمینی که از آن زمان تا به حال زیر آب رفته است، پیشروی کردند.

محدوده

در سال ۱۵۰۷، مارتین والزیمولر (Martin Waldseemuller) اولین کسی بود که نشان داد، قاره آمریکا بین دو اقیانوس قرار دارد. بعدها در سال ۱۵۲۹ دیوگو ریبیرو (Diogo Ribeiro) به عنوان اولین کسی که توانست اندازه مناسب اقیانوس آرام را نشان دهد، معرفی شد.

آبراهام اورتلیوس (Abraham Ortelius) نیز اولین نقشه چاپ شده را که به اقیانوس آرام اختصاص داده شده بود در سال ۱۵۸۹ رونمایی کرد.

آلودگی

تکه‌های بزرگ زباله‌های اقیانوس آرام را می‌توان بین کالیفرنیا و ژاپن مشاهده کرد. منطقه‌ای که سه برابر فرانسه بوده و آلودگی‌های آن در حال رشد است. بیشتر اقلام قطعات کوچک پلاستیکی هستند که از کشورهای مختلف آمده و به دلیل جریان‌های چرخشی در آن‌جا جمع شده‌اند.

کنفرانس اقیانوسی سازمان ملل متحد تخمین زده است که وزن پلاستیک‌های این منطقه تا سال ۲۰۲۵ بیشتر از وزن ماهی‌های اقیانوس خواهد بود. این پلاستیک‌ها با به دام انداختن جانداران دریایی در تورهای ماهیگیری که در دریا گم شده و یا دور انداخته شده‌اند، مجاری گوارشی آن‌ها را مسدود کرده و در تنفس آن‌ها تداخل ایجاد می‌کند که در نتیجه مرگ این جانوران را به همراه خواهد داشت. برخی از این جانداران دریایی در سواحل کشته می‌شوند.