درخواست اصلاح

سینما

از دانشنامه ویکیدا
نسخهٔ تاریخ ‏۱۴ آوریل ۲۰۲۳، ساعت ۱۶:۳۳ توسط AlIA (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای تازه حاوی «'''سینما''' (به فرانسوی: <bdi>cinéma</bdi>) یا '''صنعت سینما'''، نوع مهمی از رسانه دیداری و شنیداری مبتنی بر فناوری است که علاوه بر جنبه هنری، به نوعی فعالیت اقتصادی نیز محسوب می‌شود. یک اثر سینمایی که محصول صنعت سینما است، فیلم سینمایی نامیده می‌...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)

سینما (به فرانسوی: cinéma) یا صنعت سینما، نوع مهمی از رسانه دیداری و شنیداری مبتنی بر فناوری است که علاوه بر جنبه هنری، به نوعی فعالیت اقتصادی نیز محسوب می‌شود. یک اثر سینمایی که محصول صنعت سینما است، فیلم سینمایی نامیده می‌شود. یک اثر سینمایی از عناصر تصویر (به صورت مجموعه‌ای از فریم‌ها) و صدا (گفت‌وگو، صدا و موسیقی) تشکیل شده‌است.

اولین فیلم گرفته شده با دوربین توسط ادوارد مایبریج
اولین فیلم گرفته شده با دوربین توسط ادوارد مایبریج

یک اثر سینمایی توسط کارگردان با هزینه تهیه‌کننده و بر پایه فیلمنامه با فیلمنامه با بهره گیری از مجموعه‌ای از بازیگران، فیلم‌بردار، صدابردار و دیگر عوامل فیلم ساخته می‌شود.

سینما، تازه‌ترین شاخه‌ی هنر، معروف به هنر هفتم است که امروزه یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات هنری را ارائه می‌کند. سینما یک عرصه هنر جدید است که در آن فیلم که آمیخته‌ای از تصویر و صوت است در سالنی منسجم و به هم پیوسته و تشکیل شده از تعدادی صندلی نمایش داده می شود.

همچنین، به مکان عمومی برای نمایش فیلم سینمایی نیز سینما گفته می‌شود.

واژه شناسی

واژه سینما از واژه یونانی κινῆμα, -ατος (کینِما) به معنای جنبش گرفته شده‌است. که امروزه در تمام مناطق جهان شناخته شده است.

تاریخچه

از آخرین سال‌های قرن ۱۹ تا آغاز قرن ۲۱. تصاویر متحرک به‌تدریج از کاروان‌های شادی شروع شد و تا آنجا پیشرفت کرد که به یکی از مهم‌ترین ابزارهای ارتباطات و تفریحات و رسانه‌ای پرتعداد و پرطرفدار قرن ۲۰ تبدیل شد. تصاویر متحرک فیلم‌ها تحت تأثیر سه عامل هنر، فناوری و سیاست بوده‌است.

امروزه صنعت سینما بیش از ۱۲۶ سال قدمت دارد.

پیش از سینما

پیش از معرفی سینما و همه‌گیری آن در میان مردم تئاتر نقش مهمی در انتقال داستان و مفاهیم به عموم مردم را داشت. تئاتر در جوامع گوناگون جهان در شکل‌های گوناگونی در مراسم‌ها و گردهمایی‌ها ارائه می‌شد. بسیاری از اصطلاحات صنعت سینما نیز برگرفته از اصطلاحات تئاتر است.

جعبه ابن هیثم

جعبه ابن هیثم در کتاب او با نام کتاب المناظر که در قرن پنجم هجری قمری نگاشته شده بود مطرح شد که بعدها این دستگاه توسط گیامباتیستا دلا پارتا در سال ۱۶۰۰ میلادی تکمیل شد. در این دستگان نور از طریق یک سوراخ کوچک یا یک لنز برعکس می‌شود و بر روی یک سطح صاف یا صفحه نمایش داده می‌شود.

پیدایش سینما

ادوارد مایبریج در سال ۱۸۷۸ میلادی، با حمایت مالی سیاستمدار و موسس دانشگاه استنفورد، للاند استانفورد موفق به عکسبرداری پشت سر هم از اسبی به نام سالی گاردنر در حضور نشریات در مزرعه پالو آلتو شد. این عکسهای متوالی توسط ۲۴ دوربین پشت سر هم در 11 ژوئن 1878 برداشته شد. مجموعه دوربین‌ها به موازات مسیر حرکت اسب در یک خط مستقیم قرار گرفته بود و شاتر هر دوربین بوسیله سیمی که با سم اسب در ارتباط بود کنترل می‌شد. هر تصویر در یک هزارم ثانیه برداشت شد.