درخواست اصلاح

افشین پیروانی

از دانشنامه ویکیدا

افشین پیروانی بازیکن سابق باشگاه فوتبال پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران است که در تاریخ 17 بهمن 1348 در شیراز متولد شده است. پیروانی رکوردار بیشترین تعداد کاپیتانی در پرسپولیس است.

افشین پیروانی
افشین پیروانی
اطلاعات شخصی
نام(های): افشین پیروانی
تاریخ تولد: 17 بهمن 1348
محل تولد: شیراز
تحصیلات: دکتری از دانشگاه فنیکس آمریکا
فرزندان: 2 دختر به نام غزال و وستا

دوران فوتبالی

افشین پیروانی در سن 10 سالگی فوتبال را از کوچه‌های شیراز شروع کرد و در سال 1364 در سن 16 سالگی وارد تیم جوانان برق شیراز شد و از این فرصت به خوبی استفاده کرد و در سال 1365 به تیم بزرگسالان برق شیراز پیوست و 4 سال برای این تیم بازی کرد.

مقصد بعدی افشین پیروانی تیم بانک تجارت بود که در سال 1369 به این تیم پیوست و به مدت 3 فصل برای این تیم بازی کرد و نمایش‌های درخشان او در پست مدافع باعث شد که به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شود. بازی‌های درخشان او در تیم بانک تجارت، نظر تیم پرسپولیس را جلب کرد و در سال 1372 به تیم فوتبال پرسپولیس پیوست و به مدت 11 فصل برای این تیم بازی کرد و در این مدت 14 گل به ثمر رساند. البته در این مدت نیز، در یک مقطع کوتاه به السد قطر رفت ولی در آنجا موفق نبود و در کمتر از یک سال، از آن تیم جدا شد.

افشین پیروانی در سال 1383 در آخرین دوران فوتبال خود، پس از 11 سال از پرسپولیس جدا شد و به تیم پیکان پیوست و یک فصل برای این تیم بازی کرد و در پایان فصل در سن 35 سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.

دوران مربیگری

افشین پیروانی در سال 1385 به عنوان کمک مربی، دستیار امیر قلعه نویی در تیم ملی شد و در سال 1387 نیز در مدت کوتاهی در کنار افشین قطبی به عنوان دستیار در تیم ملی فعالیت می‌کرد. همچنین در سال 1389 در تیم استیل آذین به عنوان دستیار تومابکویچ انتخاب شد و در مقطعی از فصل نیز به عنوان سرمربی کار خود را ادامه داد.

افشین پیروانی پس از تجربه کاری در استیل آذین، در سال 1390 به عنوان سرمربی تیم سنگ آهن بافق انتخاب شد و سپس در سال 1393 به عنوان دستیار علی دایی در تیم فوتبال پرسپولیس حضور داشت. لازم به ذکر است که افشین پیروانی، دارای مدرک مربیگری حرفه‌ای فیفا (پرولایسنس) است.

پس از این تجربه‌ها، افشین پیروانی فعالیت خود را در پست مدیریت آغاز کرد و در سال 1394 به سمت مدیر اجرایی تیم ملی ایران انتخاب شد و چند سال را در این پست به کار خود ادامه داد تا اینکه در نهایت در تاریخ 25 مهر 1398 به سمت سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس انتخاب شد و همچنان در این پست به کار خود ادامه می‌دهد.

زندگی شخصی

افشین پیروانی فرزند آخر خانواده است و 3 برادر بزرگتر از خود دارد که برادر بزرگ او، عزیز پیروانی در سال 1385 فوت کرده است و برادر دوم او غلامحسین پیروانی ملقب به شاغلام است که سالها به عنوان سرمربی تیم فجر شهید سپاسی شیراز فعالیت می‌کرد. همچنین یک برادر دیگر به نام امیرحسین دارد.

افشین پیروانی در سال 1370 و در سن 22 سالگی ازدواج کرد و حاصل این ازدواج 2 فرزند دختر به نام غزال و وستا میباشد. همسر افشین پیروانی فلرغ التحصیل آمریکاست. همچنین خود افشین پیروانی نیز تحصیلات دکتری خود را در دانشگاه فینکس آمریکا گذرانده است.