درخواست اصلاح

اهواز

از دانشنامه ویکیدا

اهواز مرکز و بزرگترین شهر استان خوزستان و یکی از کلان‌شهرهای ایران است. شهر اهواز با بیش از 1.1 میلیون نفر جمعیت و بیش از 20 هزار هکتار از بزرگترین و گسترده‌ترین شهرهای ایران است.

مکان‌های دیدنی شهر اهواز
مکان‌های دیدنی شهر اهواز
اطلاعات شهر
کشور: ایران
استان: استان خوزستان
شهرستان: اهواز
نام(های) پیشین: سوق الاهواز، تاریانا، هرمزاردشیر، رام‌شهر، هوجستان واجار، اوکسین، بندر ناصری
سال شهر شدن: 1200 خورشیدی
جمعیت: 1.180.000 نفر
مساحت: 20.000 هتکار
ارتفاع: 12 متر از دریا
شهردار: شهرداری اهواز
پیش‌شمارهٔ تلفن: 061
شناسهٔ ملی خودرو: ایران 34 و ایران 14
میانگین دما: +25
میانگین بارش: 213 میلی متر

وجود فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف در کنار جاذبه‌های گردشگری و تنوع غذایی موقعیتی را فراهم کرده است که به یکی از شهرهای مهم استان خوزستان تبدیل شود. به همین دلیل معرفی شهر اهواز از اهمیت بالایی برخوردار است. اهواز توسط رودخانه کارون به دو قسمت تقسیم شده است که در هر سمت آن می توانید شاهد مناطق دیدنی و ویژگی‌های متفاوتی از شهر باشید.

این شهر علاوه بر نام‌های ذکرشده به نام‌های «رام‌شهر» و «شهررام» نامیده می‌شد. در دوره قاجار و از زمان ناصرالدین‌شاه اهواز را ناصری و ناصریه نامیدند، ولی از شهریور ۱۳۱۴ خورشیدی با تصویب هیئت وزیران، اهواز نامیده شد.

جغرافیا

شهر اهواز در بخش جلگه‌ای واقع شده است. ارتفاع این شهر از سطح دریا 18 متر است. این استان از شمال به استان لرستان، از شمال شرقی به استان اصفهان، از شمال غربی به استان ایلام از شرق و جنوب شرقی به استان چهارمحال و بختیاری واستان کهکیلویه و بویراحمد و از جنوب به خلیج فارس و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود.

آب و هوا

این شهر در محدوده ۴۷ درجه و ۴۲ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۳۹ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ و ۲۹ درجه و ۵۸ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۵۸ دقیقه شمالی از خط استوا قراردارد.

گردشگری

این شهر از شهرهای صنعتی و نفت خیر ایران است که مهاجران زیادی را به همین علت در خود جای داده است. شهر اهواز در طول جنگ های تحمیلی دچار تخریب بسیاری شد اما پس از بازسازی‌های صورت گرفته همچنان خود پابرجا است.

مکان‌های دیدنی شهر اهواز

  • بازار عبدالحمید
  • لشکرآباد
  • آرامگاه علی بن مهزیار
  • دانشگاه سه گوش
  • پل سفید
  • موزه هنرهای معاصر