درخواست اصلاح

باتری لیتیمی

از دانشنامه ویکیدا

باتری لیتیمی یا باتری لیتیوم-یون که به انگلیسی Li-ion نیز خوانده می‌شود، یک خانواده از باتری‌های قابل شارژ است که در آن در زمان تخلیه، یون‌های لیتیوم از الکترود منفی به سمت الکترود مثبت و در هنگام شارژ شدن درخلاف جهت حرکت می‌کنند. باتری‌های لیتیوم-یون معمولاً برای وسایل الکترونیکی قابل‌حمل و وسایل نقلیه الکتریکی استفاده می شوند و استفاده از آن‌ها در کاربردهای هوافضا و نظامی در حال افزایش است.

باتری لیتیمی
باتری لیتیمی

باتری‌های لیتیوم-یون بالاترین چگالی انرژی را فراهم می‌سازند که تقریباً دو برابر انرژی قابل دسترسی از باتری‌های نیکل-کادمیم است. باتری‌های لیتیوم-یون بیشتر برای تأمین نیروی لازم در دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل مورد استفاده قرار می‌گیرند. باتری 2cr5 را می‌توان یکی از به صرفه ترین باتری لیتیومی برای تجهیزات و لوازم پرمصرفی نظیر دوربین عکاسی، فلاش دوربین، دستگاه های پزشکی و تجهیزات امنیتی هوشمند، معرفی نمود که از بسیاری جهات کیفیت و کارایی خود را اثبات کرده است.

تفاوت باتری لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری

هم باتری های لیتیوم یونی Li-Ion و هم لیتیوم پلیمری Li-Po نسبت به شارژ شدن بیش از حد حساس هستند که این موجب انفجار آن ها می شود. مهم‌ترین تفاوت بین باتری‌های لیتیوم-یون و باتری‌های لیتیوم-پلیمر، الکترولیت شیمیایی بین الکترودهای مثبت و منفی آن‌ها است. در باتری‌های لیتیوم پلیمر (Li-Po) این مورد مایع نیست. باطری Li-Po خشک و جامد که در همان سال‌های اولیه‌ی عرضه از رده خارج شدند؛ باطری با حالت شیمیایی متخلخل و یا باطری با یک الکترولیت ژل‌ مانند هستند.

کاربرد ها

کاربردهای پرتابل

تلفن‌های همراه

لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها

دوربین‌های دیجیتالی

حمل و نقل الکتریکی

خودروهای برقی

دراجهای برقی

اتوبوس‌های برقی

انرژی خورشیدی و ذخیره‌سازی انرژی

سیستم‌های خورشیدی خانگی

ذخیره انرژی شبکه

صنایع هوافضا

فضاپیماها و ماهواره‌ها

پروازهای بدون سرنشین

وسایل پزشکی

دستگاه‌های پزشکی قابل حمل

دستگاه‌های کمکی قلبی

وسایل پوشیدنی

ساعت‌های هوشمند

لباس‌های پوشیدنی هوشمند

سیستم‌های نظامی و صنعتی

سیستم‌های نظامی

صنایع صنعتی

ساختار باتری لیتیومی

انواع باتری‌های لیتیومی