درخواست اصلاح

تونی کروس

از دانشنامه ویکیدا

تونی کروس بازیکن آلمانی تیم فوتبال رئال مادرید در تاریخ 4 ژانویه 1990 متولد شده است. کروس متاهل است و 2 پسر به نام‌های لئو و فین و 1 دختر به نام آملی دارد. تونی کروس به دلیل شوت‌های از راه دور، پاس‌های بسیار دقیق، سانترهای عالی و مهارت‌هایی که در بازی تهاجمی دارد به عنوان یکی از برترین هافبک‌های تاریخ فوتبال شناخته می‌شود. تونی کروس در کنار کریستیانو رونالدو تنها بازیکنان تاریخ فوتبال هستند که با دو تیم مختلف موفق به کسب عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا شده‌اند.

تونی کروس
تونی کروس
اطلاعات شخصی
نام(های): تونی کروس
تاریخ تولد: 4 ژانویه 1990
ملیت: آلمان
فرزندان: 2 پسر و 1 دختر

شروع فعالیت

تونی کروس فوتبال خود را در باشگاه گریفس والدر شروع کرد که در محل زادگاهش قرار داشت و پس از مدتی به باشگاه هانزاروستوک رفت و در تیم جوانان این باشگاه فعالیت خود را ادامه داد.

بازی در بایرن مونیخ

تونی کروس در سال 2006 مورد توجه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ قرار گرفت و پس از مذاکره با مسئولان بایرن مونیخ، به این تیم پیوست. کروس علاوه بر بازی در تیم جوانان بایرن مونیخ و تیم دوم بایرن مونیخ، در تیم اول هم حضور داشت.

بازی در لورکوزن

تونی کروس در سال 2009 بصورت قرضی به تیم فوتبال لورکوزن منتقل شد و توانست عملکرد درخشانی از خود نشان دهد که همین موضوع باعث شد که باشگاه بایرن مونیخ او را دوباره به تیم خود بازگرداند.

بازگشت به تیم بایرن مونیخ

تونی کروس پس از 1 فصل بازی در تیم لورکوزن، به تیم بایرن مونیخ بازگشت و به بازیکن مهم و غیر قابل جایگزین تبدیل شود و یکی از بازیکنان مهم بایرن مونیخ در قهرمانی سه گانه سال 2013 تبدیل شد. تونی کروس در بایرن مونیخ توانست به 3 قهرمانی در جام حذفی، 3 قهرمانی در بوندسلیگا، 1 قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، 1 قهرمانی در سوپرکاپ اروپا و 1 قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان دست پیدا کند و تمامی عناوین مهم را با این تیم جشن گرفت. اما در سال 2014 به علت عدم موافقت اولی هوینس رئیس وقت باشگاه بایرن مونیخ، با افزایش دستمزد او، مجبور شد از تیم محبوبش جدا شود. هرچند کهگواردیولا سرمربی بایرن مونیخ در آن زمان به ماندن او اصرار داشت ولی در نهایت با 25 میلیون یورو به رئال مادرید پیوست.

بازی در رئال مادرید

در تاریخ 17 ژوئیه 2014 رئال مادرید اعلام کرد که برای انتقال تونی کروس به توافق نهایی دست پیدا کرده‌اند و در نهایت کروس با قراردادی 6 ساله به ارزش 25 میلیون یورو به رئال مادرید پیوست. کروس با رئال مادرید توانست درخشش خود را ادامه دهد و با این تیم 4 قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، 3 قهرمانی در لالیگا، 5 قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان و 1 قهرمانی در کوپا دل‌ری اسپانیا را جشن گرفت.

دوران تیم ملی

تونی کروس در مسابقات قهرمانی زیر 17 سال اروپا در سال 2006 برای تیم ملی فوتبال آلمان بازی کرد و در این مسابقات توانست به عنوان بازیکن طلایی جام شناخته شود و توپ طلای این مسابقات را بدست آورد. تونی کروس در سال 2010 در سن 20 سالگی برای اولین بار برای تیم ملی بزرگسالان به میدان رفت. کروس در 5 تورنمنت بزرگ برای تیم ملی آلمان بازی کرد و در سال 2014 با بازی‌های درخشان خود به آلمان کمک کرد که قهرمان جام جهانی شود و بهترین عملکرد خود را در این جام به نمایش گذاشت. کروس در سال 2021 از تیم ملی خداحافظی کرد اما در سال 2023 با درخواست مسئولان و هواداران تیم ملی آلمان، دوباره به تیم ملی بازگشت و قصد دارد در یورو 2024 که در خاک آلمان برگزار می‌شود به تیم ملی کشورش کمک کند.