درخواست اصلاح

آلمان

از دانشنامه ویکیدا

آلمان، با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری مستقل در اروپای مرکزی یکی از تاثیرگذارترین کشورهای اروپایی از لحاظ اقتصادی و سیاسی است.

پرچم ملی کشور آلمان
پرچم ملی کشور آلمان
اطلاعات کشور
نام کامل: جمهوری فدرال آلمان (به آلمانی: Bundesrepublik Deutschland)
پایتخت: برلین
زبان(های) رسمی: آلمانی
حکومت: فدرالیسم جمهوری پارلمانی
مساحت: ۳۵۷٬۳۸۶ کیلومتر مربع (۱۳۷٬۹۸۸ مایل مربع)
تولید ناخالص داخلی (GDP) برابری قدرت خرید (PPP): برآورد ۲۰۱۵ • کل: ۳٬۸۱۵ تریلیون دلار • سرانه: ۴۶٬۸۹۶ دلار
شاخص توسعه انسانی: ۰٬۹۱۱
واحد پول: یورو (€) (EUR)
منطقه زمانی: CET • تابستان (ساعت تابستانی): CEST
جهت رانندگی: راست
پیش‌شماره تلفنی: ۴۹+
دامنه سطح‌بالا: .de و .eu

آلمان که در اروپای مرکزی قرار دارد از شمال با دریای شمال اروپا و دریای بالتیک و دانمارک، از غرب با هلند، بلژیک، لوکزامبورگ و فرانسه، از جنوب با سوئیس و اتریش، از شرق با چک و لهستان همسایه است. علاوه بر این کشور آلمان از طریق دریا با سوئد و بریتانیا مرزهای دریایی مشترک دارد.

مساحت 357022 کیلومتر مربع، آلمان را به هفتمین کشور بزرگ اروپا تبدیل کرده است.این کشور دارای ۱۶ ایالت نیمه مستقل است. آلمان 83.2 میلیون نفر جمعیت (سرشماری سال 2020) دار. پایتخت و بزرگترین شهر آلمان شهر برلین است که حدود 3.3 میلیون نفر جمعیت دارد.

نظام سیاسی آلمان جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است، و ایالات این کشور می‌توانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند. آلمان اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به‌عنوان ثروتمندترین کشور عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزه پولی یورو به‌شمار می‌رود.

آلمان در جنگ‌های جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم نقش برجسته‌ای داشت که در پی آن آسیب‌های فراوانی را متحمّل شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم با وام‌هایی که از متفقین دریافت کرد، توانست خودش را بازسازی کند.

اکنون جمهوری فدرال آلمان یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت، گروه بیست و گروه پنج به‌علاوه یک بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا و عضو حوزه پولی یورو است.

واژه‌شناسی

واژه آلمان در زبان فارسی و زبان‌هایی همچون عربی، فرانسوی، اسپانیایی و ترکی از نام قبیله آلامان، که قبیله‌ای از ژرمن‌های سوئبی بود گرفته شده‌است. در گذشته مردم این قبیله در آلزاس امروزی و بخش‌هایی از بادن-وورتمبرگ و سوئیس زندگی می‌کردند.

واژهٔ دویچ دارای معنای اولیه «متعلق به مردم» بوده‌است. نام رسمی حکومت این سرزمین در سده پانزدهم میلادی از «تویتونیکوم رگنوم» یعنی حکومت کشورهای آلمانی به وجود آمد. واژه دویچ لند «Deutschland» نیز به همین عنوان انتخاب شده است.

حکومت

آلمان یک جمهوری دموکراتیک فدرال، پارلمانی و نماینده است. نظام سیاسی آن بر اساس قانون اساسی، معروف به Grundgesetz (قانون اساسی) پایه گذاری شده است. قانون اساسی آلمان در 8 مه 1949 در شهر بن، پایتخت موقت آلمان پس از جنگ جهانی دوم به تصویب رسید.

دولت فدرال و کابینه از صدراعظم و 15 وزیر فدرال تشکیل شده است. رئیس دولت رئیس جمهور فدرال است، اما نقش او بیشتر تشریفاتی است. صدراعظم ،رئیس دولت و شخصیت برجسته سیاسی کشور آلمان است.

مهم‌ترین شهرهای آلمان

نقشه کشور آلمان بر روی کره زمین
نقشه کشور آلمان بر روی کره زمین

آلمان 3 شهر با جمعیت بیش از یک میلیون نفر دارد. بزرگترین شهر آلمان و پایتخت این کشور در ایالت برلین (Berlin) است که تقریبا 3.6 میلیون نفر جمعیت دارد. هامبورگ (Hamburg)، مونیخ (München) و کلن (Köln) به ترتیب دیگر شهرهای بزرگ کشور آلمان هستند.

آب و هوای آلمان

آلمان یک کشور چهار فصل است که آب‌وهوای معتدلی در سراسر کشور با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد. در این کشور به ندرت دوره‌های طولانی یخبندان یا برف دیده می‌شود. شهرهای ساحل شمالی در زمستان سردترین دما در کشور آلمان را دارند.

در مناطقی آب و هوا خنک یا معتدل با بادهای غربی همراه است. در طول سال باران می‌بارد. دمای هوا گاهی اوقات به 10- درجه سانتیگراد در زمستان و 35 درجه سانتیگراد در ماه‌های تابستان می‌رسد. فرانکفورت در تابستان گرم‌ترین شهر آلمان است. آفتابی‌ترین شهرهای آلمان لزوماً گرم‌ترین شهرها نیستند. در واقع، شهرهایی که بالاترین میانگین دما را دارند، در ایالت‌های غربی و محروم از آفتاب واقع شده‌اند.

دین مردم آلمان

دین غالب مردم آلمان مسیحیت است. از طرفی در میان دین‌های اقلیت، اسلام بزرگ‌ترین دین است. البته ادیان دیگری هم وجود دارند که حدود %4-3 از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

درصد جمعیت مسیحیان در آلمان:

کاتولیک رومی (%29.9)

پروتستان (%29.8)

ارتدکس (%1.3)

ادیان دیگری که در کشور آلمان وجود دارند:

یهودیت

بودیسم

هندوئیسم

فرهنگ در آلمان

آلمان به‌عنوان یک کشور با تاریخ طولانی و غنی شناخته‌شده است. تاریخی که در طول 1000 سال گذشته این کشور را در خط مقدم اندیشه، سیاست و هنر اروپا قرار داده است. این تاریخ با ادبیات، هنر، فلسفه، منطق، عقل و البته عشق ترکیب‌ شده است.

اقتصاد در آلمان

اقتصاد آلمان یک اقتصاد بسیار توسعه‌یافته است. این کشور دارای بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ از نظر تولید ناخالص داخلی در جهان است. اقتصاد آلمان از روند رشد آهسته خود خارج ‌شده و نسبت به گذشته رشد 3.05 درصد در تولید ناخالص داخلی داشته است.

آلمان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان در زمینه خودرو و قطعات خودرو، صنایع شیمیایی، صنایع برق و دارو است و بیشترین مبادلات را با کشورهای بزرگ به‌ویژه آمریکا، فرانسه، چین و هلند دارد.

این رشد اقتصادی و وجود صنایع بزرگ در آلمان زمینه را برای حضور متخصصان و کارگران خارجی فراهم کرده است.

منابع