درخواست اصلاح

مسیحیت

از دانشنامه ویکیدا

مسیحیت، دین و آیین ابراهیمی و یکتاپرستی است که بر اساس زندگی و آموزه‌های عیسی مسیح استوار است. آموزه‌هایی چون تثلیث، مرگ مسیح به عنوان کفارهٔ گناهان، تعمید آب و روح القدس از باورهای بنیادین این آیین هستند. مسیحیت با داشتن ۲٫۲ میلیارد پیرو بزرگترین دین جهان از دید شمار پیروان است.

کلیسای قره کلیسا (قدیمی ترین کلیسای جهان)
کلیسای قره کلیسا (قدیمی ترین کلیسای جهان) ایران، آذربایجان غربی، چالدران

پیروان مسیحیت، حضرت عیسی(ع) را Christian به معنای مسیح و یونانی زبانان Christos می‌خوانند. اناجیل موجود بر آن‌اند که مادر حضرت عیسی(ع) باکره بوده و فرزند خویش را به گونه‌ای غیر طبیعی به دنیا آورده است؛ اما با این حال، او را فرزند یوسف نجار می‌دانند. عیسی(ع) در بیت اللحم زاده شد و در ناصریه پرورش یافت. تولد او را چهار تا هشت سال پیش از مبدا تاریخ میلادی احتمال داده‌اند. او در سی سالگی به دست حضرت یحیی(ع) غسل تعمید یافت و همانند او به موعظه و تذکیر و تعلیم خلق پرداخت. حضرت عیسی(ع)، دوازده حواری داشت که تعالیم او را میان مردمان می‌گستراندند.

چون عیسی(ع) شروع به تبلیغ دین خود نمود، رهبران یهود ابتدا با او مخالفتی نکردند؛ اما آن گاه که پی بردند تعالیم او سلطه آنان بر مردم را نمی‌پذیرد و مردمان را آگاه و هوشیار می‌کند، راه ناسازگاری و دشمنی در پیش گرفتند و سرانجام شورای عالی یهود در اورشلیم ، عیسی(ع) را به مرگ محکوم کرد. مسیحیان معتقدند که حضرت عیسی(ع) همراه دو تن دیگر به صلیب کشیده شده و جان خود را از دست دادند؛ اما پس از سه روز در پیش چشم مادرش حضرت مریم(ع) و حواریون از مرقد خویش بیرون آمده و به آسمان‌ها رفته اند و در آخر الزمان ، باری دیگر برمی گردد و بشر را نجات می‌دهد. اما به باور مسلمانان، حضرت عیسی(ع) هرگز به صلیب کشیده نشده و به آسمان عروج کرده است. بر اساس آیات قرآن در سوره نساء حضرت عیسی مسیح(ع) به آسمان عروج کرده است.

«[خداوند بر دلهای آن‌ها مهر زده بنابر دلایلی چون کفر و تهمتی که به مریم زدند] و گفتهٔ ایشان که ما مسیح، عیسی بن مریم، پیامبر خدا را کشتیم و حال آنکه آنان او را نکشتند و مصلوبش نکردند؛ لیکن امر بر آنان مشتبه شد و کسانی که در بارهٔ او اختلاف کردند قطعاً در مورد آن دچار شک شده‌اند و هیچ علمی بدان ندارند جز آنکه از گمان پیروی می‌کنند و یقیناً او را نکشتند. بلکه خدا او را به سوی خود بالا برد و خدا توانا و حکیم است» قرآن کریم سورهٔ النساء آیهٔ 157-158

کتاب مقدس مسیحیت

آموزه های مسحیت در کتاب مقدس که مجموعه‌ای از ۶۶ کتاب است گرد آوری شده است. خدا از ۴۰ مردِ باایمان برای نگارش این کتاب استفاده کرد. حدود ۳۵۰۰ سال پیش، موسی پنج کتاب اول این مجموعه را نوشت و بیش از ۱۹۰۰ سال پیش، مردی به نام یوحنا آخرین کتاب این مجموعه را به پایان رساند. نویسندگان کتاب مقدس، عقاید یهوه خدا را که از طریق (روح مقدسش) با آنان ارتباط برقرار کرد به نگارش درآوردند.

پس نویسندهٔ کتاب مقدّس، یَهُوَه است.

۲سموئیل ۲۳:۲

کتاب مقدس شامل «عهد عتیق» نوشته‌های عبری و «عهد جدید» نوشته‌های یونانی است.

تیموتائوس۳ :۱۶

فرقه‌های مسیحیت

مسیحیت دارای فرقه‌های گوناگونی است. مسیحیت به‌طور کلی به سه گرایش بزرگ کاتولیک (Catholic) ارتودوکس (Orthodox) و پروتستان (Protestant) که اعتقاد بر تثلیث دارند. به باور مسیحیان، تثلیث به معنای سه‌گانه پرستی و سه‌خدایی نیست، بلکه تفسیری از یکتاپرستی است. مسیحیان دیگری نیز هستند که تحت عنوان مسیحیان توحیدی (Uniterian) شناخته می‌شوند که تفسیر تثلیثی را تفسیری نادرست از کتب عهد جدید (شامل انجیل و رساله‌های رسولان مسیح) می‌دانند. در هر صورت تمام گرایش‌های مسیحیت، طبق فرمان انجیل، یکتاپرستی را مهم‌ترین دستور الهی و محبت به انسان‌ها را دومین دستور مهم الهی می‌دانند همچنین مسیحیت باور به خدای یکتا و عیسی مسیح را که او فرستاده ، راه رسیدن به حیات جاویدان معرفی می‌کند. باور به یکتاپرستی همچنین در سایر کتب عهدجدید مورد تأکید است.

مسیحیت در ایران

مسیحیان ایران به راحتی و آزادانه در کلیساهای خود در شهرهای بزرگی همچون تهران، اصفهان و ارومیه و ... زندگی می‌کنند. طبق آمارهای رسمی در سال ۲۰۱۵ میلادی، حداقل ۶۰۰ کلیسا در ایران وجود داشتند و بین ۵۰۰هزار تا یک میلیون مسیحی در ایران زندگی می‌کنند.