درخواست اصلاح

چین

از دانشنامه ویکیدا

چین با نام رسمی جمهوری خلق چین (به ماندارین: 中华人民共和国، پین‌یین: Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó) در شرق آسیا واقع شده است. چین از کهن‌ترین کشورهای جهان با فرهنگی غنی است.

پرچم جمهوری خلق چین
پرچم جمهوری خلق چین
اطلاعات کشور
نام کامل: جهوری خلق چین
شعار: پیش‌تاختن داوطلبان
پایتخت: پکن، شانگهای بزرگترین شهر
زبان(های) رسمی: چینی
دین(ها): بودائی، اسلام، هندویسم
مساحت: ۹٬۵۹۶٬۹۶۱ کیلومتر
جمعیت: ۱/۴۵۰/۰۰۰/۰۰۰ نفر
تولید ناخالص داخلی (GDP) برابری قدرت خرید (PPP): ۱۴٫۲۱۶ تریلیون دلار
شاخص توسعه انسانی: ۰٬۷۵۲
واحد پول: یوان
منطقه زمانی: DST
گاه‌شماری: گاه‌شمار چینی
جهت رانندگی: راست
پیش‌شماره تلفنی: +86
کد ایزو ۳۱۶۶: CN
دامنه سطح‌بالا: ‎.cn‏

چین با ۱۴ کشور، از شمال با روسیه، مغولستان و قزاقستان، از شرق با کره شمالی، از غرب با قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان و از جنوب با هند، نپال، بوتان، میانمار، لائوس و ویتنام مرز خاکی دارد.

چین با مساحت ۹٬۵۹۶٬۹۶۱ کیلومتر مربع؛ از لحاظ وسعت بعد از روسیه، کانادا و آمریکا در رتبه چهارم فهرست کشورهای جهان بر پایه وسعت قراردارد و با جمعیت بیش از یک میلیارد و چهار صد و پنجاه میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور جهان است و با جمعیتی نزدیک به یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر در رتبه اول کشورهای جهان بر پایه جمعیت قرار دارد.

چین در سالهای اخیر با توسعه زیرساخت‌های تولید و رشد اقتصادی سریع به صدر فهرست کشورها بر پایه تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) رسیده است.

حزب کمونیست چین به عنوان نظام تک‌حزبی، بر ۲۲ استان، ۵ منطقه خودمختار، ۴ شهرداری زیر نظر دولت مرکزی و ۲ منطقه ویژه اداری هنگ کنگ و ماکائو حکومت می‌کند.

زبان رسمی چین، زبان چینی ماندارین است که این زبان براساس الفبای چینی با ۱٬۷۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر گوینده، پرشمارترین زبان جهان، یکی از زبان‌های رسمی سازمان ملل متحد است. واحد پول چین یوان (元) است.

چین چشم‌اندازهای طبیعی متنوعی دارد، از سبزدشت‌های جنگلی و بیابانهایی چون گبی و تکله‌مکان در ناحیه‌ی خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبری روسیه گرفته تا جنگل‌های گرمسیری در سرزمین‌های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و میانمار. مناطق غربی کشور ناهموار است و رشته‌کوه‌های هیمالیا و تیان‌شان مرز طبیعی آن با هند و آسیای میانه هستند.

در مقابل، نواحی شرقی این کشور کم‌ارتفاع است و ساحلی به‌طول ۱۴٫۵۰۰ کیلومتر در جنوب شرقی با دریای جنوبی چین و در شرق با دریای چین شرقی دارد که در سوی دیگرش تایوان، شبه‌جزیره کره، ژاپن و اقیانوس آرام قرار گرفته‌اند.

این کشور هم‌اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده و دومین وارد کننده‌ی جهان است و دومین اقتصاد بزرگ جهان بر پایه تولید ناخالص داخلی می‌باشد.

چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های چند جانبه ای همچون سازمان تجارت جهانی، اپک، سازمان همکاری شانگهای و گروه ۲۰ است. چین به عنوان یکی از کشوری‌های دارای سلاح هسته‌ای از بزرگ‌ترین ارتش دائمی جهان و دومین بودجه دفاعی بزرگ جهان برخوردار است. چین از سوی برخی از دانشگاهیان، تحلیلگران نظامی، اقتصادی و سیاسی یک ابرقدرت در قاره آسیا به خود لقب گرفته است.