درخواست اصلاح

کانادا

از دانشنامه ویکیدا

کشور کانادا شمالی‌ترین کشور قاره آمریکا و دومین کشور بزرگ جهان است که از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی می‌شود.

پرچم ملی کانادا از یک مربع سفید رنگ در مرکز و نوارهای قرمز عمودی در سمت چپ و راست تشکیل شده است؛ در پس‌زمینه سفید یک برگ افرا به رنگ قرمز قرار دارد.
پرچم ملی کانادا
اطلاعات کشور
نام کامل: کانادا
شعار: A mari usque ad mare:از این کران تا آن کران
پایتخت: اتاوا
زبان(های) رسمی: انگلیسی، فرانسوی
حکومت: فدرال پارلمانی پادشاهی مشروطه
شاخص توسعه انسانی: شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۷): ۰٫۹۲۶

طبق آخرین آمار ۲۰۱۰ جمعیت کشور کانادا بالاتر از ۳۴ میلیون نفر است.

نقشه کشور کانادا بر روی کره زمین
نقشه کشور کانادا

مناطق زمانی کشور کانادا

درباره‌ی ساعت در کانادا باید بدانید که این کشور ۶ منطقه زمانی دارد. شرقی ترین آنها در نیوفاندلند ۳ ساعت و نیم عقب‌تر از زمان گرینویچ (GMT) میباشد. مناطق زمانی دیگر اتلانتیک، شرقی، مرکزی، کوهستان راکی و غربی ترین آنها پاسیفیک میباشد که ۸ ساعت عقب تر از گرینویچ است.

حکومت کشور کانادا

حکومت کشور کانادا دموکراتیک فدرال است و توسط دو بخش حکومتی استانی و کشوری اداره می‌شود. ملکه دارای مقامی تشریفاتی است و نخست وزیر بالاترین مقام رسمی کشور می‌باشد.

فرهنگ کشور کانادا

با داشتن فقط ۳۳ میلیون جمعیت کانادا یکی از کم جمعیت ترین کشورهای دنیا در مقایسه با وسعت آن می‌باشد. در این کشور بیش از ۲۰۰ فرهنگ مختلف وجود دارد. نزدیک به نیمی از جمعیت کشور کانادا از کشورهایی به غیر از انگلیس و فرانسه تشکیل شده است.

از آنجایی که کانادا از نظر تاریخی و قومی بسیار متنوع است، فرهنگ ملی واحدی در این کشور وجود ندارد؛ اما به طور کلی در مورد مردم کانادا می‌توان گفت که فرهنگ آن‌ها ترکیبی از تأثیرات فرهنگ بریتانیایی، فرانسوی، آمریکایی و فرهنگ بومی کشور کانادا است که همگی در جنبه‌های مختلف زندگی فرهنگی در هم آمیخته و گاهی با هم رقابت می‌کنند.

زبان رسمی کشور کانادا

کانادا دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است. در استان کبک بیش‌تر فرانسوی صحبت می‌شود و زبان رسمی این استان فرانسوی است؛ علاوه بر کبک، در برخی از دیگر استان‌های کانادا نیز جمعیت فرانسوی زبان وجود دارد؛ از جمله در بخش‌های شمالی نیوبرانزویک، بخش‌های شمالی، شرقی و جنوب غربی انتاریو و بخش‌های جنوبی مانیتوبا به زبان فرانسوی صحبت می‌شود.

استان‌ها و مناطق کشور کانادا

کانادا ۱۰ استان و ۳ منطقه دارد که هر یک از آنها دارای مرکزی هستند که در پرانتز نوشته شده است:

آلبرتا (ادمونتون)

بریتیش کلمبیا (ویکتوریا)

جزیره پرینس ادوارد (شارلوت تاون)

منیتوبا (وینیپگ)

نیو برانزویک (فردریکتون)

نوا اسکوشیا (هلی فکس)

اونتاریو (تورونتو)

کبک (کبک سیتی)

ساسکاچوان (رجینا)

نیوفاندلند و لابرادور (سنت جانز)

مناطق و قلمروهای کانادا:

شمال غربی (یلو نایف)

ونووت (ایکالویت)

یوکان (وایت هورس)

شهرهای اصلی کانادا تورونتو، ونکوور، مونترال و اتاوا می‌باشند. اتاوا که در استان اونتاریو واقع شده است، پایتخت کشور کانادا می باشد.

بهترین شهرهای کانادا برای هنرمندان: شهرهای بریتیش کلمبیا، تورنتو و مونترال می‌باشد.

شهرهای مناسب گردشگری کشور کانادا: اتاوا، یوکان و ویستلر برای گردشگری مناسب هستند؛ ناگفته نماند که شهرهای مشهور کانادا هم دارای جذابیت‌های بی‌شماری هستند.

واحد پول کشور کانادا

دلار کانادا به ۱۰۰ سنت که واحد خرد کشور کانادا است تقسیم میشود. اسکناس های ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری در این کشور رایج هستند.

موقعیت جغرافیایی کانادا

  • منطقه اطلس (Atlantic): با توجه به موقعیت مکانی کانادا، این منطقه در برگیرنده استان‌های نیوفاندلند، نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک و جزیرۀ پرنس ادوارد است. در این منطقه فعالیت‌هایی از قبیل کشاورزی، جنگلداری، استخراج از معادن و ماهیگیری رایج بوده و همچنین به عنوان یکی از مناطق توریستی نیز شناخته می‌شود.
  • کانادای مرکزی (Central Wanada): کانادای مرکزی متشکل از دو استان کبک و انتاریو است که به عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق کانادا نیز شناخته می‌شود. به طور کلی حدود ۷۵ درصد از محصولات غذایی کانادا از این دو استان تامین می‌شوند و این منطقه نقش مهمی در صنایع مختلف کشور دارد.
  • کرانه غربی (west coast): استان بریتیش کلمبیا در سواحل غربی واقع شده است. این منطقه به دلیل کوهستانی بودن و بافت جنگلی خود بسیار مورد توجه توریست‌ها قرار می‌گیرد. کرانۀ غربی یکی از مهم‌ترین مناطق در تامین منابع طبیعی از قبیل چوب و میوه است.
  • منطقه شمالی (north): این منطقه متشکل از سه قلمرو اصلی یعنی نوناووت، یوکان و نورف وست‌تریتوریز است. به عنوان مهم‌ترین ویژگی منطقه شمالی باید به منابع مهم آن از قبیل نفت، گاز، سرب و طلا اشاره کنیم.

منابع