درخواست اصلاح

فرانسه

از دانشنامه ویکیدا

فرانسه با عنوان رسمی جمهوری فرانسه کشوری در اروپای غربی است که دارای مناطق و قلمروهایی در آنسوی دریاها است. فرانسه بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا و همچنین سومین کشور بزرگ در کل قاره اروپا به‌شمار می‌آید.

پرجم کشور فرانسه
کشور فرانسه
اطلاعات کشور
نام کامل: جمهوری فرانسه
شعار: آزادی، برابری، برادری
پایتخت: پاریس
زبان(های) رسمی: زبان فرانسوی
دین(ها): مسیحیت، اسلام، یهودیت، بودایی
نام(های) اهلیت: فرانسوی
حکومت: حکومت متمرکز نظام نیمه‌ریاستی جمهوری
مساحت: ۶۴۰٬۶۷۹ کیلومتر مربع
جمعیت: ۶۶٬۱۲۱٬۰۰۰ نفر
تولید ناخالص داخلی (GDP) برابری قدرت خرید (PPP): ۲٬۹۳۶ تریلیون دلار
شاخص جینی: ۳۰/۱
شاخص توسعه انسانی: ۰٫۹۰۱ (بسیار بالا)
واحد پول: یورو
منطقه زمانی: CET
گاه‌شماری: میلادی
جهت رانندگی: راست
پیش‌شماره تلفنی: +33
کد ایزو ۳۱۶۶: FR
دامنه سطح‌بالا: .fr

کشور فرانسه از سمت غرب و از طریق کانال مانش با بریتانیا، از سمت جنوب با آندورا، موناکو و اسپانیا، از سمت شرق با ایتالیا و سوئیس و آلمان و لوکزامبورگ و بلژیک، هم مرز است.

نقشه فرانسه بر روی کره زمین
نقشه فرانسه بر روی کره زمین

این کشور به دلیل شکل نقشه شش ضلعی فرانسه، در زبان فرانسوی به l’Hexagone به معنی شش‌ضلعی معروف است. فرانسه، اسپانیا و مراکش سه کشوری هستند که هم در دریای مدیترانه و هم در اقیانوس اطلس مناطق ساحلی دارند.

کشور فرانسه با بیش از ۶۷/۲ میلیون نفر جمعیت به عنوان دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا پس از آلمان قرار می‌گیرد. قانون اساسی کشور فرانسه برپایه یک همه‌پرسی در تاریخ ۴ اکتبر ۱۹۵۸ به رسمیت رسیده است. این قانون تأکید بر ایجاد کشوری سکولار و دموکرات دارد که مردم در آن، حق حاکمیت را ایجاد می‌کنند.

کشور فرانسه بعد از پایان قرون وسطا، به یکی از سه ابرقدرت قاره اروپا تبدیل شد به طوری که در سده‌های ۱۹ و ۲۰ میلادی دارای مستعمره‌های بسیاری در سراسر جهان بود.

در طی سده‌های هفدهم و هجدهم، جامعه‌ی علمی، فرهنگی و هنری فرانسه و اندیشمندانی که از سراسر اروپا به آن می‌پیوستند دورانی را رقم زدند که از آن «دوره روشنگری» نامبرده می‌شود و از لحاظ دستاوردهای فکری و اجتماعی یکی از درخشان‌ترین دوره‌های تاریخ بشر است.

فرانسه از لحاظ تعداد میراث جهانی یونسکو در جهان در رتبه چهارم قرار دارد، این کشور سالانه با بیش از ۸۳ میلیون گردشگر دارای مقام اول از نظر شمار گردشگران خارجی است.

فرانسه از اعضای سازمان ملل متحد و از کشورهای مؤسس این سازمان بوده و همچنین جزو اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است. این کشور از اعضای گروه هشت، گروه بیست، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و اتحادیهٔ لاتین است. این کشور همچنین از کشورهای پیشرو در تأسیس اتحادیه اروپا بوده‌است.

واژه شناسی

واژه فرانسه (France) برگرفته شده از واژه لاتین Francia به معنای کشور فرانک‌ها است. البته درباره‌ی ریشه‌ی واژه فرانک نیز دیدگاه‌های گوناگونی وجود دارد. یکی از این نگرش‌ها اشاره به این دارد که واژه‌ی فرانک از کلمهٔ frankon برگرفته شده‌است.

آب و هوا

مناطق جنوبی این کشور، دارای آب‌وهوای مدیترانه‌ای است. مناطق شمالی و شمال شرقی فرانسه دارای آب‌وهوای معتدل است. مناطق غربی این کشور به دلیل مجاورت با اقیانوس آرام دارای اقلیم اقیانوسی است؛ یعنی میزان بارش در این مناطق بالا بوده و در فصل زمستان دارای آب‌و‌هوای معتدل و تابستان‌هایی گرم است. مناطق شرقی کشور فرانسه داری آب و هوای کوهستانی و سرد است. دیگر مناطق نیز آن نیز معمولاً دارای تابستان‌هایی گرم و گاهی طوفانی و زمستان‌هایی سرد هستند.