درخواست اصلاح

ایتالیا

از دانشنامه ویکیدا

ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا کشوری مدیترانه‌ای در جنوب قاره اروپا است که شامل شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره بزرگ دریای مدیترانه، جزیره سیسیل و جزیره ساردینی می‌باشد. پایتخت ایتالیا شهر رم است.

پرچم ایتالیا
پرچم ایتالیا
اطلاعات کشور
نام کامل: جمهوری ایتالیا
پایتخت: رم
زبان(های) رسمی: ایتالیایی، آلمانی، فرانسوی و ...
دین(ها): مسیحیت، اسلام، یهودیت
نام(های) اهلیت: ایتالیایی
حکومت: جمهوری پارلمانی
مساحت: ۳۰۱٬۳۴۰ کیلومتر مربع
جمعیت: ۶۰٬۴۷۲٬۰۰۰ نفر
تولید ناخالص داخلی (GDP) برابری قدرت خرید (PPP): ۲٫۰۲۶ تریلیون دلار (هشتم جهان)
شاخص توسعه انسانی: ۰٫۸۸۰ (بالا)
واحد پول: یورو
منطقه زمانی: CET
گاه‌شماری: میلادی
جهت رانندگی: راست
پیش‌شماره تلفنی: +۳۹
کد ایزو ۳۱۶۶: IT
دامنه سطح‌بالا: .it

این کشور، دهمین کشور در فهرست کشورهای جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه‌یافته است و جزو گروه جی هشت به‌شمار می‌آید. کشور ایتالیا به دلیل شکل ظاهری قلمرو آن به کشور چکمه‌ای معروف است.

واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. ایتالیا با حدود ۶۰٫۴ میلیون نفر جمعیت یکی از بزرگترین کشورهای اروپا است. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است. دین بیش از ۹۳/۹ درصد مردم ایتالیا مسیحیت است.

ایتالیا آب‌وهوای معتدل فصلی دارد و شرایط آب و هوایی کوهستان‌های داخلی ایتالیا با آب‌وهوای مناطق ساحلی آن تفاوت زیادی دارد. یک تکه از خاک ایتالیا هم در داخل مرزهای کشور سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می‌شود.

دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند.

رم، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ، برای صدها سال از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود. پس از فروپاشی امپراتوری روم، ایتالیا به مناطق و شهرهای خودگردان بسیاری تقسیم شده‌بود ولی واحدهای مختلف سیاسی در منطقه ایتالیا در سال ۱۸۶۱ متحد شده و کشور کنونی ایتالیا را به‌وجود آوردند.

واژه شناسی

نام ایتالیا از واژه Víteliú در زبان باستانی اتروسکی وام گرفته که هم‌ریشه آن در زبان لتونیایی، تلش به معنای گوساله است. واژه هم‌ریشه آن در فارسی واژه تلیسه به معنای گاو ماده جوان است.

جغرافیا

نقشه ایتالیا
نقشه ایتالیا

ایتالیا به دلیل شکل نقشه‌‌اش که شبیه چکمه است به کشور چکمه‌ای معروف است. کشور ایتالیا در جنوب اروپا با مختصات جغرافیایی تقریبی ۵۰ ۲۲ شمالی، ۳۰ ۱۲ شرقی قرار دارد.

مساحت کل کشور ایتالیا برابر با ۳۰۱٬۳۴۰ کیلومتر مربع (تقریباً یک پنجم ایران) است که از آن ۲۹۴٬۰۲۹ کیلومتر مربع مناطق خشکی و ۷۲۱۰ کیلومتر مربع آب است. ۷۶۰۰ کیلومتر ساحل دارد. جزایر ساردنی و سیسیل در دریای مدیترانه نیز جزو ایتالیا است.

آب و هوای ایتالیا مدیترانه‌ای است. در شمال به دلیل وجود رشته‌کوه آلپ سرد، در مناطق جنوب خشک و در کل در میان دیگر کشورهای اروپایی، کشوری گرم محسوب می‌شود. بلندترین نقطه آن قله مونته بیانکو با ارتفاع ۴۸۰۸ متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن هم‌سطح با دریای مدیترانه است.

نژاد

ایتالیایی‌ها از نژاد آلمانی ها، فرانسوی ها، البانیایی تبار و ایتالیایی یونانی تبار در جنوب و اسلاوتبار در شمال هستند. البته مهاجران زیادی از کشورهای مختلف به ایتالیا مهاجرت می کنند از این رو ده درصد کودکانی که در سال 2007 به دنیا آمدند یکی از والدین شان خارجی بوده اند. بیشترین مهاجران این کشور به ترتیب از اروپای شرقی، شمال آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین بوده اند.

دین

حاکمیت و آیین مسیحیت است و اکثریت با مسیحیت کاتولیک است، ولی پیروان محسیت پروتستان، یهودیت و اسلام نیز در این کشور زندگی می‌کنند. ۹۳/۹٪ جمعیت ایتالیا مسیحی و بیشتر کاتولیک هستند. امروزه ۷۱۵۰۰۰ نفر مسلمان در ایتالیا زندگی می‌کنند که حدود ۱٪ از جمعیت ایتالیا را تشکیل می‌دهند که از بین آن‌ها ۳۰۰۰۰ نفر ملیت ایتالیایی دارند.