درخواست اصلاح

اسپانیا

از دانشنامه ویکیدا

اسپانیا، به اسپانیایی: España، با نام رسمی پادشاهی اسپانیا، کشور فراقاره‌ای در شبه جزیره ایبری واقع در اروپای غربی و عضو اتحادیه اروپا است.

پرچم ملی کشور اسپانیا به همراه نماد کشور اسپانیا بر روی آن
پرچم ملی کشور اسپانیا به همراه نماد کشور اسپانیا بر روی آن
اطلاعات کشور
نام کامل: پادشاهی اسپانیا
شعار: فراتر از آن
پایتخت: مادرید
زبان(های) رسمی: اسپانیایی
حکومت: پادشاهی مشروطه
مساحت: ۵۰۵٬۹۹۰ کیلومتر مربع (۱۹۵٬۳۶۰ مایل مربع)
جمعیت: ۴۶٬۷۵۲٬۰۰۰
تولید ناخالص داخلی (GDP) برابری قدرت خرید (PPP): برآورد ۲۰۲۰: • کل: ۲٫۰۸۱ تریلیون دلار • سرانه: ۳۸٬۵۹۱ دلار
شاخص توسعه انسانی: ۰٫۹۰۴
واحد پول: یورو (€) (EUR)
منطقه زمانی: CET • تابستان (ساعت تابستانی): CEST
جهت رانندگی: راست
پیش‌شماره تلفنی: ۳۴+
کد ایزو ۳۱۶۶: ES
دامنه سطح‌بالا: ‎.es‏

جغرافیای کشور اسپانیا

نقشه کشور اسپانیا
نقشه کشور اسپانیا (آبی پر رنگ) / قاره اروپا (آبی کم‌رنگ)

کشور اسپانیا یک شبه جزیره در جنوب غربی اروپا است که از شمال شرق به کشور فرانسه و کشور آندورا و از غرب با کشور پرتغال همسایه است و در سایر بخش‌ها به آب می‌رسد. این کشور از شرق به دریای بالئار، از جنوب به دریای مدیترانه، از غرب و شمال غربی به اقیانوس اطلس شمالی و از شمال با خلیج باسکای در ارتباط است. در جنوب، این کشور از طریق منطقه مهم و استراتژیک، تنگه‌ جبل الطارق با کشور مراکش مرز آبی دارد. مساحت اسپانیا در حدود 505,990  کیلومترمربع است و از این نظر، در جایگاه 51 در جهان قرار دارد. برای آن که تصویر بهتری از این مساحت داشته باشید، اینطور فرض کنید که این کشور مساحتی در حدود یک سوم ایران دارد.

در حدود 50 میلیون نفر جمعیت در اسپانیا زندگی می‌کنند و این کشور از 17 بخش خودمختار، 50 استان و چندین جزیره‌ی کوچک و بزرگ تشکیل شده است که از جمله معروفترین آنها می‌توان به جزایر بالئار و قناری اشاره کرد. چندین رشته‌ کوه مهم در این کشور قرار دارد که یکی از مهمترین آنها رشته کوه پیرنه در مرز کشور اسپانیا و فرانسه است. نصف‌النهار گرینویچ  نیز از این کشور و از نزدیکی شهر والنسیا عبور می‌کند.

وضعیت آب و هوایی اسپانیا

در کشور اسپانیا به دلیل وسعت زیاد و قرارگیری در کنار دریای مدیترانه، تنوع آب و هوایی بسیار بالا است. آب و هوای این کشور را می‌توان در چهار بخش کلی بررسی کرد:

بخش شمال و شمال غربی: این بخش بارانی‌ترین قسمت اسپانیاست و آب و هوای بسیار خنکی نسبت به بخش‌های دیگر این کشور دارد. شدت بارندگی در این بخش از غرب به شرق کاهش پیدا می‌کند.

بخش مرکزی: در این بخش بارندگی بسیار کمتر است اما در زمستان بارش برف زیاد رخ می‌دهد. آب و هوای این بخش معتدل همراه با باد است و تابستان‌ها کمی گرم می‌شود.

بخش مدیترانه‌ای: این بخش خوش آب و هواترین بخش کشور اسپانیا با روزهای آفتابی طولانی است؛ زمستان‌های معتدلی نیز دارد و تابستان‌های آن گرم و مرطوب است.

جزایر قناری: در این منطقه از اسپانیا آب و هوا کمتر گرم می‌شود و هوای نسبتاً خنکی دارد و زمستان‌های آن نیز معتدل است.

جمعیت، دین و زبان رسمی اسپانیا

اسپانیا نزدیک به 45 میلیون نفر جمعیت دارد. به همین دلیل این کشور سی‌امین کشور پرجمعیت جهان و چهارمین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا (پس از آلمان، فرانسه و ایتالیا) است. البته به لحاظ مساحت کمترین تراکم جمعیت را در اروپای غربی (به استثنای اسکاندیناوی) دارد.

از لحاظ دین هم باید گفت که اگرچه اسپانیا یک کشور سکولار به شمار می‌رود اما اکثر اسپانیایی‌ها کاتولیک هستند. البته باید گفت که بیش از 300 سال پیش، بیشتر اسپانیا مسلمان بود و بخش‌هایی از اسپانیا، تا سال 1492 که آخرین پادشاه مور (در گرانادا) سقوط کرد، تحت حکومت مسلمانان بود.

زبان رسمی در این کشور، اسپانیایی است که در اسپانیا اغلب به آن Castellano می‌گویند. گفته می‌شود اسپانیا خانه دومین زبان پرطرفدار جهان نیز هست؛ زیرا 440 میلیون نفر در جهان به این زبان صحبت می‌کنند. البته بسیاری از ایالت‌های خودمختار اسپانیا [۱]زبان‌های رسمی دیگری دارند.

منابع

  1. <تقسیمات کشوری اسپانیا> برداشت شده در 1402/02/24