درخواست اصلاح

انگلیس

از دانشنامه ویکیدا

انگلیس یا انگلستان (به انگلیسی: England) یکی از کشورهای پادشاهی متحد بریتانیا و ایرلند شمالی است. کشور انگلستان مهم‌ترین بخش از بریتانیا است که در نیمه جنوبی جزیره بریتانیا واقع شده است. انگلستان گسترده‌ترین، پرجمعیت‌ترین و ثروتمندترین کشور پادشاهی متحد بریتانیا و ایرلند شمالی است.

پرچم رسمی کشور انگلیس
پرچم رسمی کشور انگلیس
اطلاعات کشور
نام کامل: انگلیس
شعار: خدا نگهدار پادشاه باد
پایتخت: لندن
زبان(های) رسمی: انگلیسی، کرونی
دین(ها): مسیحیت، اسلام
حکومت: بخشی از پادشاهی مشروطه و حکمرانی مستقیم که توسط دولت بریتانیا اعمال می‌شود
مساحت: ۱۳۰٬۲۷۹ کیلومتر مربع
جمعیت: ۶۷٬۰۸۱٬۲۳۴ نفر
تولید ناخالص داخلی (GDP) برابری قدرت خرید (PPP): 3.198 تریلیون دلار
واحد پول: پوند استرلینگ
منطقه زمانی: GMT
گاه‌شماری: میلادی
جهت رانندگی: چپ
پیش‌شماره تلفنی: ۴۴+
کد ایزو ۳۱۶۶: UK
دامنه سطح‌بالا: .uk

انگلیس 66.8 میلیون نفر جمعیت دارد (در سال 2020)، پایتخت و بزرگترین شهر آن لندن است. مساحت این کشور ۱۳۰٬۳۹۵ کیلومتر مربع است.

پایتخت کشور انگلستان شهر لندن است.

کشور انگلستان دارای بیش از یکصد جزیره کوچک و بزرگ است، جزیره وایت و جزیره من از مشهورترین جزایر این کشور هستند. پایتخت انگلستان شهر لندن است که در عین حال پایتخت بریتانیا نیز محسوب می‌شود. از ویژگی‌های شهر لندن عبور رود تیمز از وسط آن است.

نقشه کروی کشور انگلیس بر روی کره زمین
نقشه کشور انگلیس بر روی کره زمین (آبی تیره) - پادشاهی بریتانیا (آبی روشن)

این کشور از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز هم‌مرز است. مرزهای آبی این کشور در شمال غرب دریای ایرلند، در جنوب غرب دریای سلتی و در شرق دریای شمال اروپا است و در جنوب نیز از طریق کانال مانش به اروپای قاره‌ای و کشور فرانسه متصل است.

حکومت

ساختار سیاسی کشور انگلستان به عنوان یکی از کشورهای پادشاهی متحده بریتانیا و ایرلند شمالی، سلطنت مشروطه و نظام پارلمانی است. از سال ۱۷۰۷ میلادی به بعد یعنی زمانی که لایحه اتحاد ۱۷۰۷ موجب اجرایی شدن مفاد پیمان اتحادیه شد و انگلیس و اسکاتلند را به شکل پادشاهی بریتانیا با یکدیگر متحد کرد چیزی به نام دولت انگلستان وجود نداشته‌است.

قبل از این اتحاد انگلیس و اسکاتلند، انگلستان توسط پادشاه آن و مجلس انگلستان اداره می‌شد. امروزه انگلستان به‌طور مستقیم توسط مجلس بریتانیا اداره می‌شود، اگر چه دیگر کشورهای اتحادیه بریتانیا دولت خود را دارند. در مجلس عوام که مجلس سفلای مجلس بریتانیا مستقر در کاخ وستمینستر است ۵۳۲ عضو از مجموع ۶۵۰ عضو پارلمان متعلق به حوزه‌های انتخابیه انگلستان هستند.

آب و هوا

کشور انگلیس دارای آب و هوایی نسبتاً معتدل است که بیشتر روزهای سال هوا ابری و نیمه ابری است. دمای هوا در این کشور در فصل زمستان از صفر درجه پایین‌تر و در فصل تابستان از ۳۲ درجه بالاتر نمی‌رود. سردترین ماه سال ژانویه و فوریه و گرم‌ترین ماه سال ماه ژوئیه است.

اما در سالهای اخیر و با جدی شدن بحران گرمایش زمین آب و هوای کشور انگلیس نیز افزایش یافته به طوری که در سال 2022 برای اولین بار در تاریخ، دمای هوا از ۴۰ درجه سانتیگراد به طور موقت تجاوز کرده است.[۱]

  1. <گرمای هوا در انگلیس رکورد شکست> برداشت شده در 13 خرداد 1402