درخواست اصلاح

مجموعه تلویزیونی

از دانشنامه ویکیدا
(تغییرمسیر از سریال)

مجموعه تلویزیونی یکی از گونه‌های فیلم و برنامه‌ای دنباله‌دار است که به صورت قسمت به قسمت از شبکه های تلویزیونی، اینترنتی و یا شبکه نمایش خانگی منتشر می‌شود.

نمایی از مجموعه تلویزیونی وضعیت سفید، یکی از پرمخاطب‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی ایران که در سال 1390 از شیکه سه سیما پخش شد.
نمایی از مجموعه تلویزیونی وضعیت سفید، یکی از پرمخاطب‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی ایران که در سال 1390 از شبکه سه سیما پخش شد.

یک مجموعه تلویونی حول محور یک داستان اصلی، با پرداختن به کنش‌ها و بحران‌ها، همراه با ماجراهای فرعی در چند قسمت به نمایش درمی‌آید.

در مجموعه‌های تلویزیونی تلاش می‌شود که داستان اصلی تا آخرین قسمت‌ها پنهان بماند و مخاطب در پی کشف حقیقت، تا پایان با مجموعه همراه باشد.

ممکن است در هر قسمت از یک مجموعه، خلاصه‌ای از قسمت قبل و یا نماهایی از قسمت بعد نشان داده شود.

معمولا هزینه ساخت مجموعه تلویزیونی به دلیل بیشتر بودن تعداد قسمت‌ها، تعداد بازیگران، تعداد صحنه‌ها و تعداد روزهای تولید، از فیلم‌های سینمایی بیشتر است.

امروزه علاوه بر تلویزیون، بسترهای مختلفی برای نمایش فیلم و مجموعه پایده‌گذاری شده‌اند.

در ایران بسترهایی مانند نماوا، فیلیمو، فیلم‌نت و... از این جمله هستند. همچنین سازنده یک مجموعه ممکن است قسمت‌های مختلف مجموعه‌اش را در سایت اینترنتی مخصوص به خود بارگزاری کرده و امکان نمایش فیلم را در این سایت قرار داده‌باشد.