درخواست اصلاح

فیلم

از دانشنامه ویکیدا

فیلم اصطلاحی است که به‌طور عام شامل تصاویر و عکس‌های متحرک و همچنین زمینه می‌گردد. معنای لغوی فیلم نوار باریک است. اولین بار تصاویر متحرک روی نوارهایی باریک ثبت شدند و به همین دلیل تصاویر متحرک با عنوان فیلم شناخته شدند. امروزه فیلم از معنای لغوی خود فاصله گرفته و در معنای عام مورد استفاده قرار می‌گیرد. و به تصاویر متحرکی گفته می‌شود که از سینما، تلویزیون و... پخش می‌شوند.

آپارات، از ابتدایی‌ترین ابزار نمایش فیلم
آپارات، از ابتدایی‌ترین ابزار نمایش فیلم

برطبق فرهنگ معین فیلم ماده‌ای است که از نیترات دُ سلولز یا استات دُ سلولز ساخته شده و برای گرفتن تصاویر سینمایی به کار می‌رود. عرض آن 35 میلی‌متر است. در حواشی فیلم پهلوی سوراخهای اعداد نشانه گذاشته شده که در فاصله هر 0/305 متر یعنی یک پا قرار دارند و عمل مونتاژ را آسان می‌کنند. در روی فیلم ماده ای ژلاتینی اندوده شده که در مقابل تشعشعات نورانی حساس است و تجزیه می‌گردد. در حاشیه هر فیلم به اندازه 2/5 میلیمتر جا تعبیه شده که ارتعاشات صوتی را در آن ضبط می کنند و آن را حاشیه صوتی میخوانند. پس از آنکه تصویر خارجی و صوت بر روی فیلم افتاد بوسیله ماشینهای خودکار که تا 6000 متر در ساعت کار میکند این فیلم‌ها ظاهر و ثابت می‌شوند. در مرحله اول تعداد فیلمها دو عدد است ، یکی برای تصاویر و یکی برای صدا. در لابراتوارها این دو فیلم را مثل فیلمی بر روی هم قرار میدهند. بجز فیلمهای 35میلیمتری ، فیلم های دیگری با قطع‌های مختلف وجود دارد که از آنها به منظور فیلم برداری موضوعات خبری مستند و غیره استفاده میکنند.

انواع فیلم

فیلم سینمایی: فیلم‌هایی که برای نمایش در سینما ساخته می‌شوند.

فیلم تلویزیونی یا تله فیلم: فیلم‌هایی هستند که مخصوص پخش از شبکه‌های تلویزیونی هستند و معمولا با سرمایه‌گذاری یک شبکه تلویزیونی تولید می‌شوند.

فیلم کوتاه: این دسته از فیلم‌ها معمولا بین 35 ثانیه تا 35 دقیقه هستند و با تمرکز بر یک موضوع خاص تولید می‌شوند.

سریال: سریال‌ها معمولا برای پخش از تلویزیون ساخته می‌شوند. سریال مجموعه‌ای دنباله‌دار است که قسمت‌های مختلف آن به صورت روزانه یا هفتگی یا با نظم زمانی مشخصی پخش می‌شود. امروزه برخی سریال‌ها به صورت نسخه فیزیکی و یا اینترنتی بر بسترهایی غیر از تلویزیون نیز عرضه می‌شوند.