درخواست اصلاح

فشار خون

از دانشنامه ویکیدا

فشار خون، به انگلیسی: Blood pressure، نیرویی است که هنگام پمپاژ قلب، خون را از طریق شریان‌ها هدایت می‌کند و اکسیژن و مواد مغذی را به اندام‌ها و بافت‌ها در سراسر بدن می‌رساند.

اندازه‌گیری فشار خون بیمار توسط پزشک به وسیله‌ی دستگاه فشار خون
اندازه‌گیری فشار خون بیمار توسط پزشک به وسیله‌ی دستگاه فشار خون
اطلاعات بیماری
نشانه ها: سردرد، سرگیجه، تنگی نفس، خستگی، بی‌قراری و اضطراب، تاری دید، خون‌ریزی بینی
عوارض: آنوریسم، سکته، بیماری مزمن کلیوی، آسیب خارجی چشم، حمله قلبی‌، نارسایی قلبی، بیماری شریان محیطی یا بیماری شریان کاروتید، نارسایی عروقی
پیشگیری: داشتن سبک زندگی سالم، رژیم غذایی مناسب، فعالیت ورزشی، ترک کردن انواع دخانیات مثل سیگار و قلیان، دوری از مصرف مشروبات الکلی


برای اینکه اندام‌های شما به خوبی کار کنند و آسیب نبینند، اندازه‌گیری فشار خون طبیعی ضروری است. فشارخون در درجه اول از طریق انقباض عضله قلب تولید می‌شود و اندازه‌گیری آن با دو عدد ثبت می‌شود. اولین (فشار سیستولیک) پس از انقباض قلب اندازه‌گیری می‌شود و بالاترین میزان است. دوم (فشار دیاستولیک) قبل از انقباض قلب اندازه‌گیری می‌شود و به پایین‌ترین حد خود می‌رسد.[۱]

محدوده‌ی فشار خون طبیعی

فشارخون می‌تواند بسته به سن، جنسیت، نژاد و قومیت فرد متفاوت باشد؛ اما همچنان باید در محدوده طبیعی عمومی قرار گیرد. در حالی که اعداد کمتر از 120/80 (در اصطلاح عامیانه 12 بر روی 8) به طور کلی طبیعی در نظر گرفته می‌شوند، فشار خون هدف برای درمان بسته به سن (به عنوان مثال اگر فردی مسن در نظر گرفته شود) و بیماری‌های همراه (مثلا دیابت) متفاوت است. پیش از این، فشارخون طبیعی برای بزرگسالان بر اساس جنسیت و سن خاص متفاوت بود، اما داده‌های جدید نشان می‌دهد که فشارخون طبیعی برای بزرگسالان به‌صورت جمعی کمتر از 120/80 میلی‌متر جیوه است.

هنگامی که اعداد فشار خون خود را دریافت می‌کنید، دو عدد در آن وجود دارد. اولین یا عدد بالایی فشار خون سیستولیک شماست. دومی یا عدد پایینی فشار خون دیاستولیک است.

فشار خون سیستولیک

فشارخون سیستولیک میزان فشاری که توسط خون به دیواره شریان شما وارد می‌شود را اندازه‌گیری می‌کند. فشار درون رگ‌های ما با هر ضربان قلب تغییر می‌کند. این فشار در طول ضربان قلب بالاترین فشار اندازه‌گیری شده است. زمانی که میزان 120 میلی‌متر جیوه یا کمی پایین‌تر باشد در حالی که فرد در حالت استراحت آرام نشسته است، فشار خون سیستولیک طبیعی در نظر گرفته می‌شود.

فشارخون دیاستولیک

قلب بین ضربان‌ها استراحت می‌کند تا بتواند دوباره با خون پر شود. پزشکان این مکث بین ضربان‌ها را دیاستول می‌نامند. فشار خونِ دیاستولیک شما اندازه‌گیری در طول این مکث قبل از ضربان قلب بعدی است. فشار خونِ دیاستولیک طبیعی در هنگام استراحت آرام 80 میلی‌متر جیوه یا کمی کمتر است. اگر فشار خونِ بالا دارید، عدد دیاستولیک اغلب حتی در زمان استراحت آرام بیشتر است. فشار دیاستولیک پایین (به اصطلاح مینیمم فشارخون بالا) ممکن است با کم‌آبی یا با خون‌ریزی شدید دیده شود؛ همچنین ممکن است در صورت شل شدن و گشاد شدن شریان‌ها اتفاق بیفتد.

کدام عدد فشارخون مهم‌تر است؟

به طور معمول، توجه بیشتری به فشار خون سیستولیک (عدد اول) به عنوان یک عامل خطر اصلی برای بیماری‌های قلبی عروقی برای افراد بالای 50 سال داده می‌شود. در اکثر افراد، فشار خون سیستولیک به طور پیوسته با افزایش سن افزایش می‌یابد که دلیل آن سفتی فزاینده شریان‌های بزرگ، تجمع طولانی مدت پلاک و افزایش بروز بیماری‌های قلبی و عروقی است. با این حال، فشار خون سیستولیک یا فشار خون دیاستولیک بالا ممکن است برای تشخیص فشار خون بالا استفاده شود. بر اساس مطالعات اخیر، خطر مرگ ناشی از بیماری ایسکمیک قلبی و سکته مغزی با هر 20 میلی‌متر جیوه افزایش سیستولیک یا 10 میلی‌متر جیوه افزایش دیاستولیک در بین افراد 40 تا 89 ساله دو برابر می‌شود.

منابع