درخواست اصلاح

مهران مدیری

از دانشنامه ویکیدا

مهران مدیری متولد هجدهم فروردین ماه سال ۱۳۴۶ است. او از جمله کارگردانان، بازیگران، خوانندگان، تهیه کنندگان و همچنین مجریان اهل ایران می‌باشد. مجله نیوزویک در یکی از مقاله‌های خود، مهران مدیری را بیستمین مرد قدرتمند در سال ۲۰۰۹ در کشور ایران معرفی نمود.

مهران مدیری
مهران مدیری
اطلاعات شخصی
نام(های): مهران مدیری
وضعیت حیات: زنده
تاریخ تولد: ۱۸ فروردین سال ۱۳۴۶
ملیت: ایرانی
پیشه: بازیگر، کارگردان، خواننده، تهیه کننده و مجری

مهران مدیری موفق شده است که ده بار جایزه حافظ را به خود اختصاص دهد و از رو رکورددار کسانی است که توانسته است این جایزه را برنده شوند. مهران مدیری در سال ۱۳۸۶ به دلیل بازی در فیلم همیشه پای یک زن در میان است توانست نامزد سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر گردد.

زندگی نامه

مهران مدیری آخرین فرزند خانواده خود است و دارای سه برادر بزرگتر از خود با نام‌های مهرداد، محسن و مسعود می‌باشد. او از سن شانزده سالگی، کار در تئاتر را آغاز کرد. مدیری در سال ۱۳۶۸ به رادیو ورود نمود و حدود شش سال در داستان شب به عنوان گوینده فعالیت نمود. او در سال ۱۳۷۲ در کنار داریوش کاردان نخستین برنامه طنز خویش را به مناسب عید نوروز تولید کرد. مهران مدیری تا سال ۱۳۷۲ در نمایش‌های مختلفی از جمله: سیمرغ، شوخی، هملت، پانسیون، آرسنال و... به ایفای نقش پرداخت.

او در آن زمان به عنوان بازیگر نیز در نمایش‌های رادیویی قصه‌های شب فعالیت نمود. مدیری به مرور از سال ۱۳۷۲ با ایفای نقش در مجموعه طنز نوروز ۷۲ به شهرت رسید. او پس از این مجموعه در چند مجموعه طنز دیگر به عنوان بازیگر و کارگردان فعالیت کرد.

مهران مدیری که مجری برنامه دورهمی بود، در این برنامه گفت که در عملیات والفجر ۸ نیز حضور داشته است.