درخواست اصلاح

مارس

از دانشنامه ویکیدا
نسخهٔ تاریخ ‏۳۱ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۵۱ توسط AlIA (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای تازه حاوی «'''مارس''' سومین ماه از سال میلادی در گاه‌شماری میلادی و گاه‌شماری گریگوری است. این ماه یکی از هفت ماهی است که ۳۱ روز دارد. جایگزین=ماه مارس گاه‌شماری میلادی|بندانگشتی|'''ماه مارس [[گاه‌شماری میلادی''']]...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)

مارس سومین ماه از سال میلادی در گاه‌شماری میلادی و گاه‌شماری گریگوری است. این ماه یکی از هفت ماهی است که ۳۱ روز دارد.

مارس در نیم‌کره شمالی از نظر فصلی با ماه سپتامبر در نیم‌کره جنوبی برابر است. در نیم‌کره شمالی آغاز فصل بهار در ۲۱ مارس است در حالی که این روز در نیم‌کره جنوبی نخستین روز پاییز است.

پیشینه

در دوران امپراتوری روم باستان، مارس نخستین ماه سال بود و به آن Martius گفته می‌شد این نام از روی نام خدای رومی، مارس یا آرس خدای جنگ در یونان گرفته شده بود. مارس به این دلیل نخستین ماه سال بود که آب و هوای رم مدیترانه‌ای بود و ۱ مارس نخستین روز از بهار، و برگزیدن آن به عنوان نخستین روز سال نو منطقی به نظر می‌آمد همچنین این ماه آغاز فصل چادر زدن‌های نظامی هم بود. برخی می‌گویند ژانویه در دوران حکومت نوما پمپیلیوس در سال ۷۱۳ پیش از میلاد نخستین ماه سال شد و برخی دیگر دوران دسمویریس در ۴۵۰ پیش از میلاد را زمان جابجایی ماه‌ها می‌دانند.

شماره نام فرانسوی شمار روز نام انگلیسی نام روسی
۱ ژانویه ۳۱ جَنیوئری یَنوَر
۲ فوریه ۲۸ یا ۲۹ فِبریوئری فیروْرَل
۳ مارس ۳۱ مارچ مَرت
۴ آوریل ۳۰ اِیپریل (آپریل) اَپریل (با یای مجهول)
۵ می ۳۱ مِی مَی
۶ ژوئن ۳۰ جون (جوئن) اییُن
۷ ژوئیه ۳۱ جولای اییُل
۸ اوت ۳۱ آگِست یا آگوست اَوْگُست
۹ سپتامبر ۳۰ سِپتِمبِر سینتْیَبر
۱۰ اکتبر ۳۱ آکتُبِر یا اُکتُبِر اوکتیَبر
۱۱ نوامبر ۳۰ نُوِمبِر نویَبر
۱۲ دسامبر ۳۱ دِسِمبِر دیکَبر