درخواست اصلاح

اینورتر

از دانشنامه ویکیدا

اینورتر یک تجهیز الکترونیکی است که وظیفه آن تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب بوده، لذا به آن مبدل جریان مستقیم به متناوب نیز گفته می شود. در این تجهیز معمولا قابلیت تغییر فرکانس و ولتاژ نیز وجود دارد. این محصول دارای نام های بسیاری از جمله درایو، درایو فرکانس متغیر، کنترل دور موتور یا VFD می باشد. همانطور که گفته شد، وظیفه آن تبدیل جریان DC به AC، کنترل و راه اندازی الکتروموتور می باشد و بین منبع برق و موتور قرار می گیرد.

اینورتر
اینورتر

اینورتر در علم الکترونیک به المان‌هایی گفته می‌شود که جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می‌کند. هرگونه دستگاهی که برق DC را به برق AC تبدیل کند، اینورتر نامیده می شود. کاربرد دیگر اینورترها (یا درایو AC)، کنترل سرعت موتور AC سه‌فاز است بدون آنکه توان و گشتاور موتور کاهش یابد. اینورترها در ظرفیت‌های مختلف ساخته می‌شوند و در مصرف برق بسیار باعث صرفه جویی شده و میزان مصرف برق را تا حد زیادی کاهش می دهد.

تفاوت جریان DC و AC

AC مخفف ترکیب Alternating Current به معنای جریان متناوب و DC مخفف Direct Current به معنای جریان مستقیم است. در جریان مستقیم، الکترون‌های DC فقط در یک جهت قراردادی که از سمت مثبت به منفی است، جریان می‌یابند در صورتی که در جریان AC قطب‌های مثبت و منفی به طور مداوم تغییر می‌کنند. به تعداد دفعات تغییر قطب‌ها در هر ثانیه، فرکانس می‌گویند. برق شهری داخل ایران، برق دی سی dc، 220 ولت با فرکانس 50 هرتز است یعنی در هر ثانیه 50 بار مثبت و منفی شده و موج تکرار می‌شود؛ که اصطلاحا به آن موج سینوسی می‌گویند.

انواع اینورتر ها

اینورتر ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند و مهمترین انواع آنها اینورتر های تک فاز یا سه فاز هستند.

اجزای اینورتر ها

کی پد

ترمینال برد یا I/O Board

برد کنترل یا CONTROL BOARD

برد پاور یا POWER BOARD

منبع تغذیه

کاربرد ها

نقش اینورتر ها در خودرو های برقی

مهم‌ترین ویژگی اینورترهای جدید افزایش برد حرکتی و قدرت خودروهای برقی است. اینورترها جریان DC خارج شده از باتری‌ها را به جریان 3 فاز AC تغییر می‌دهند. این جریان به صورت معکوس و AC به DC نیز وجود دارد. همچنین اینورترها نقش کنترل کننده میزان دور خوردن موتور الکتریکی را نیز ایفا می‌کنند.