درخواست اصلاح

تسلا مدل Y

از دانشنامه ویکیدا

تسلا مدل Y یک خودروی الکتریکی کراس‌اوور توسط تسلا موتورز است. تسلا در مارس ۲۰۱۹ از آن رونمایی کرد و تولیدش را از ژانویهٔ ۲۰۲۰ شروع و از ۱۳ مارس ۲۰۲۰ آن را عرضه کرد. سال گذشته، تسلا مدل Y تمام الکتریکی، 785،605 دستگاه فروخت و پرفروش‌ترین شاسی‌بلند برقی خالص جهان شد. این خودرو از جایگاه پانزدهم در سال 2021 به رتبه چهارم در سال 2022 جهش کرد و اولین‌بار بود که یک مدل الکتریکی خالص در بین پنج مدل برتر قرار گرفت.

تسلا مدل y
تسلا مدل y
اطلاعات خودرو
مدل های خودرو: Long Range AWD ,Performance AWD, Standard Range RWD
شرکت: تسلا موتورز
کشور تولید کننده: امریکا
کلاس خودرو: کراس‌اوور
کلاس خودرو: کراس‌اوور
نام موتور: موتور سنکرون
فاصله بین محور ها: ۱۱۳٫۸ اینچ (۲٬۸۹۱ میلیمتر)
تعداد درب: ۵-در
طول خودرو: ۱۸۷ اینچ (۴٬۷۵۰ میلیمتر)
عرض خودرو: ۷۵٫۶ اینچ (۱٬۹۲۰ میلیمتر)
وزن خودرو: Long Range AWD (۲٬۰۰۳ کیلوگرم) Performance AWD (۲٬۰۰۳ کیلوگرم) Standard Range RWD (۱٬۷۸۰ کیلوگرم)
ارتفاع خودرو: ۶۴ اینچ (۱٬۶۲۶ میلیمتر)

تسلا مدل Y، پرفروش‌ترین خودروی جهان در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ تسلا مدل Y با فروش ۲۶۷ هزار دستگاه در سه‌ماههٔ نخست امسال، بالاتر از تویوتا کرولا با فروش ۲۵۶ هزار دستگاه قرار گرفته است و این اولین بار است که یک خودرو برقی توانسته جایگاه اول در جهان را بگیرد و این یک تهدید برای سلطنت خودرو های بنزینی است.

طراحی بیرونی

طراحی ظاهری مدل Y بسیار زیاد نزدیک به تسلا مدل ۳ است. تسلا مدل Y به عنوان یک شاسی بلند سایز متوسط معرفی شد اما با توجه به ارتفاع نه چندان زیاد کف خودرو از سطح جاده، این لقب برایش مناسب نیست. اما ایلان ماسک می گوید: “تسلا مدل Y عملکردی شبیه به خودروهای شاسی بلند دارد درحالی که رانندگی با آن مانند یک خودروی اسپرت است.”

طراحی داخلی

مدل Y دارای یک صفحه نمایش غول پیکر در وسط داشبورد است که بسیاری از تنظمیات و امکانات در آن به نمایش درمی‌آید. متاسفانه ارزان‌تر بودن این خودرو می‌تواند به این معنی باشد که خبری از کیفیت ساخت فوق العاده و متریال گران‌قیمت در آن نیست. ما انتظار نداریم که در داخل کابین جدید این خودرو فضای بسیار بزرگی را ببینیم، اما فضای بالای سر و جلوی پاها احتمالا مناسب خواهند بود تا سیستم رانندگی این خودرو نیز پاسخگوی آن باشد.

مشخصات فنی

تسلا مدل Y استاندارد در نسخه RWD، با هر بار شارژ شدن می‌تواند حدودا ۴۳۰ کیلومتر را طی کند و در عرض ۶.۹ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و حداکثر سرعت آن هم ۲۱۷ کیلومتر بر ساعت است. این اعداد برای تسلا مدل Y در نسخه لانگ رنج AWD به ۵۳۳ کیلومتر و ۵ ثانیه می‌رسند.

نهایتا، نسخه پرفورمنس را داریم که شاهکار ایلان ماسک است و می‌تواند در عرض ۳.۷ ثانیه، ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را پر کند و حداکثر سرعت آن هم به ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است. همچنین شعاع حرکتی این نسخه هم تفاوت زیادی با مدل‌های قبلی ندارد و تقریبا ۵۱۴ کیلومتر است.