درخواست اصلاح

سید ابراهیم رئیسی

از دانشنامه ویکیدا

سید ابراهیم رئیس‌الساداتی مشهور به سید ابراهیم رئیسی در آذرماه سال ۱۳۳۹ خورشیدی در شهر مشهد و در محله نوغان به دنیا آمد. پدر او سید حاجی رئیس الساداتی و همچنین مادر وی سیده عصمت خدادادحسینی به دنیا آمد. سید ابراهیم در 5 سالگی پدر خود را از دست داد.[۱]

سید ابراهیم رئیس‌الساداتی
سید ابراهیم رئیس‌الساداتی

او در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۴۰۰) با کسب ۶۲٫۱۷٪ آرا و به عنوان رئیس‌جمهور منتخب برگزیده شد و به عنوان رئیس‌جمهور و رئیس دولت سیزدهم ایران انتخاب شد.

زندگی‌نامه

او تحصیلات ابتدایی را در مدرسه جوادیه گذرانده و تحصیل در علوم حوزوی را در مدرسه نواب و سپس در مدرسه علمیه آیت الله موسوی‌نژاد شروع کرد. در سال ۱۳۵۴ جهت ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم و مدرسه علمیه آیت الله بروجردی قم رفت و مدتی نیز در مدرسه‌ای که با مدیریت سید مرتضی پسندیده تحت نظر امام خمینی(ره) اداره می‌شد، تحصیل نمود.

سید ابراهیم رئیسی، خارج اصول را نزد آیت ‌الله سید محمدحسن مرعشی شوشتری و سید محمود هاشمی شاهرودی و خارج فقه را نزد مجتبی تهرانی و سید علی حسینی خامنه‌ای آموخت. و با اتمام دوره سطح حوزه, توانست به دوره کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی راه یافته و پس از دفاع از پایان نامه خویش با عنوان «ارث بلا وارث» در سال ۱۳۸۰ با قبولی در کنکور دکترای مدرسه عالی شهید مطهری در رشته فقه و حقوق خصوصی ادامه تحصیل دهد.

دریافت مدرک دکترا

دکتر سید ابراهیم رئیسی با تکمیل تحقیقات خود در رشته فقه و حقوق، موفق به اخذ مدرک عالی ترین سطح حوزه (سطح چهار) شد و در نهایت رساله دکترای خود را با عنوان «تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق» دفاع کرد. و با اخذ نمره ممتاز به درجه دکترای فقه و حقوق نائل شد.

فعالیت‌های سیاسی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، وی در دوره تربیتی خاصی که شهید بهشتی جهت کادرسازی برای تأمین نیازهای مدیریتی نظام اسلامی برگزار کرده بود، شرکت کرد. و به دنبال شورش‌های مارکسیستی و ایجاد مشکلات متنوع در مسجد سلیمان، به همراه گروهی از طلاب در قالب فعالیتهای فرهنگی به آن منطقه رفت. پس از بازگشت از مسجد سلیمان، مجموعه سیاسی-عقیدتی پادگان آموزشی صفر- دو در شاهرود را تأسیس و برای مدت کوتاهی آن را اداره کرد.

دادستانی تهران

سید ابراهیم رئیسی با حکم رئیس قوه قضائیه وقت به سمت دادستان تهران منصوب شد و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ به مدت پنج سال این مسئولیت را برعهده داشت. وی از سال ۱۳۷۳ به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد که خدمت وی در این سمت تا سال ۱۳۸۳ ادامه یافت. دوره مدیریت سید ابراهیم رئیسی بر سازمان بازرسی کل کشور نقطه عطفی در زندگی وی بود.

سازمان بازرسی کل کشور در زمان تصدی وی با توسعه متوازن ساختاری مواجه شد و به عنوان یکی از ارکان نظارتی نظام جمهوری اسلامی تثبیت شد. این دوران که با روی کار آمدن دولت اصلاحات همزمان بود بسیاری از گره‌های نظام اداری و اقتصادی شناسایی و راهکار برون رفت از زمینه فساد در آن تدوین شد. بعضی پرونده‌های جنجالی مفاسد اقتصادی محصول فعالیت شبانه روزی او و همکارانش در این سازمان و در آن دوره بود.

معاون اول قوه قضائیه

سید ابراهیم رئیسی از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۳، به مدت ده سال معاون اول قوه قضائیه بود. وی که دو رئیس قوه را در این سمت تجربه می کرد به عنوان یکی از مسئولان ارشد قضایی کشور مسئولیت سازماندهی و اداره تشکیلاتی این مجموعه را بر عهده داشت. و از سال ۱۳۹۳ تا اسفند ۱۳۹۴ نیز به عنوان دادستان کل کشور خدمت نمود.

دادستانی ویژه روحانیت

سید ابراهیم رئیسی از سال ۱۳۹۱ تا کنون با حکم سید علی حسینی خامنه‌ای رهبر ایران به عنوان دادستان ویژه روحانیت نیز مشغول به کار می‌باشد. وی همچنین در ۱۷ اسفند ۹۴، با رهبر ایران به عنوان تولیت آستان قدس رضوی(ع) منصوب شد و تا سال 1397 در آن منصب باقی ماند.

او در سال ۱۳۷۶، به پیشنهاد برخی اعضای مؤثر جامعه روحانیت مبارز از جمله محمدرضا مهدوی کنی و تصویب شورای مرکزی جامعه روحانیت به عضویت در آن شورا در آمد.

ریاست قوه قضائیه

پس از درگذشت سید محمود هاشمی شاهرودی و انتصاب صادق آملی لاریجانی به سمت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با حکم رهبری سید ابراهیم رئیسی در سال 1397 به سمت ریاست قوه قضائیه انتخاب شد و تا انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۴۰۰) به فعالیت خود ادامه داد.[۲]

او برنامه‌های خود برای اداره قوه قضائیه را زیر عنوان سند تحول قضایی برای رهبر ایران ارسال کرده بود. در ارزیابی کارنامه رئیسی می‌توان به برگزاری دادگاه‌های علنی مبارزه با فساد اقتصادی و محاکمه اشخاص سرشناس، آقازاده‌ها و برخی مدیران و مسئولان، تلاش‌ها برای پاک‌سازی درونی قوه قضاییه از عناصر و قضات فاسد، تحرکات میدانی ریاست قوه قضاییه و سرکشی سرزده به واحدهای قضایی و زندان‌ها و نیز انجام سفرهای استانی، کاهش اطاله دادرسی، تأسیس مجتمع ویژه مبارزه با فساد اقتصادی، به رسمیت شناختن جرم سیاسی، اجرایی کردن برخی از قوانین بر زمین مانده، از جمله مواردی است که در دوره ریاست قوه قضاییه مورد توجه قرار گرفته‌است.

تولیت آستان قدس رضوی

وی در ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ با حکم سیدعلی حسینی خامنه‌ای، رهبر ایران به سمت تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد.. رئیسی سه سال در این منصب حضور داشت و سپس به ریاست قوه قضائیه منصوب شد. از جمله اقدامات وی ساخت زائرسرا رضوی و زائرشهر رضوی، احداث مجتمع‌های جاده‌ای، احداث محل اسکان شبانه زائران، راه اندازی بنیاد کرامت و فعالیت‌های اقتصادی است.

شهادت

در ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، بالگرد حامل شهید سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور وقت، شهید حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه وقت ،شهید سید محمدعلی آل‌هاشم امام جمعه تبریز، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سیدمهدی موسوی سرتیم حفاظت شهید ابراهیم رئیسی و کادر پروازی در حین بازگشت به تبریز از مراسم افتتاح سد تازه تاسیس قیز قلعه سی سقوط کرد و همه سرنشینان به شهادت رسیدند.

سوابق مدیریتی و سیاسی

تالیفات

  • کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش قضایی)
  • کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش اقتصادی)
  • کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش عبادی)

منابع