درخواست اصلاح

لوکا مودریچ

از دانشنامه ویکیدا

لوکا مودریچ بازیکن تیم فوتبال رئال مادرید است که در تاریخ 9 سپتامبر 1985 در زادار کرواسی متولد شده است. مودریچ 172 سانت قد دارد و یکی از بهترین هافبک‌های دنیا شناخته می‌شود.

لوکا مودریچ
لوکا مودریچ
اطلاعات شخصی
نام(های): لوکا مودریچ
لقب(ها): لوکیتا
تاریخ تولد: 9 سپتامبر 1985
محل تولد: شهر زادار _ کرواسی
ملیت: کرواسی

شروع فعالیت

لوکا مودریچ در سال 2000 فوتبال خود را از آکادمی دینامو شروع کرد و پس از آن به تیم زیرینیسکی پیوست و به مدت 3 فصل در این تیم بازی کرد و در سن 18 سالگی به عنوان بهترین بازیکن لیگ بوسنی هرزگوین شناخته شد و در سال 2006 دوباره به تیم فوتبال دیناموزاگرب برگشت و با این تیم قراردادی 10 ساله امضا کرد و با این باشگاه توانست 3 قهرمانی لیگ، 2 قهرمانی در جام حذفی و یک سوپرکاپ را جشن بگیرد. مودریچ در تیم دیناموزاگرب درخشش زیادی داشت و به یکی از ارکان اصلی این باشگاه تبدیل شد و در تیم ملی فوتبال کرواسی نیز، نقش پررنگی داشت و با حضور اسلاون بیلیچ در تیم ملی کرواسی، نقش او نیز بیشتر از قبل شد و به مهره‌ی بی‌جانشین تبدیل شد و سرمربی او، معتقد بود که لوکا مودریچ جانشین بی‌خلف نسل‌های قبلی است. لوکا مودریچ در یورو 2008 یکی از بهترین بازیکنان جام بود و به عنوان یک ستاره جهانی مطرح شد و بسیاری از کارشناسان فوتبال، لوکا مودریچ را مغز متفکر تیم ملی کرواسی میدانستند و بسیاری از تیم‌های مطرح اروپایی خواهان جذب او شدند.

بازی در تاتنهام

لوکا مودریچ پس از درخشش در یورو، در نهایت با تیم فوتبال تاتنهام به توافق رسید و با قراردادی رسمی به ارزش 21 میلیون یورو به این تیم پیوست و به گرانقیمت‌ترین بازیکن تاریخ کرواسی تبدیل شد. دنیل لوی مالک تاتنهام، پس از اینکه از علاقه تیم منچسترسیتی و تیم نیوکاسل باخبر شده بود، به زاگرب سفر کرد تا حق انتقال لوکا مودریچ را به باشگاه دینامو پرداخت کند و او را به تیم خود بیاورد. مودریچ به دلیل علاقه‌ای که به یوهان کرایف داشت، شماره پیراهن 14 را در این تیم انتخاب کرد. لوکا مودریچ در ابتدای حضور در تاتنهام  نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد و در همان ابتدا دچار مصدومیت از ناحیه زانو شد و بسیاری از رسانه‌ها و حتی آرسن ونگر، انتقادات زیادی به او کردند و به دلیل سبک وزن بودنش، او را مناسب لیگ برتر انگلیس نمیدانستند. اما پس از انتخاب هری ردنپ به عنوان سرمربی تیم تاتنهام، اوضاع برای مودریچ تغییر کرد و به یکی از بهترین بازیکنان تیم تاتنهام تبدیل شد و نگاه بسیاری از باشگاه‌ها را به خود جلب کرد و در تاریخ 30 می 2010 قرارداد جدیدی به مدت 6 سال با تاتنهام امضا کرد و عنوان کرد که میخواهد در این تیم بماند و در فصل 2011 – 2010 بازیکن فصل تیم تانهام شد و الکس فرگوسن سرمربی وقت منچستریونایتد اعلام کرد که از نظر او، لوکا مودریچ بهترین بازیکن فصل لیگ انگلیس است. لوکا مودریچ در میانه‌ی فصل بعد پیشنهادات زیادی را دریافت کرد اما باشگاه تاتنهام با خروج او موافق نبود و مودریچ سعی کردباشگاه را زیر فشار قرار دهد و از این تیم جدا شود. اما دنیل لوی مدیر باشگاه از او خواست که روی بازی در باشگاه تمرکز کند و تا پایان فصل در تیم بماند و مودریچ این تصمیم را پذیرفت.

بازی در رئال مادرید

لوکا مودریچ در نهایت در سال 2013 مزد درخشش خود را گرفت و با قراردادی به ارزش 30 میلیون پوند به تیم فوتبال رئال مادرید پیوست. مودریچ در فصل اول حضورش در رئال مادرید شرایط خوبی را تجربه نکرد و اکثرا نیمکت نشین بود. تا اینکه کارلو آنجلوتی، سرمربی تیم رئال شد و شرایط برای مودریچ تغییر کرد و به یکی از بازیکنان اصلی باشگاه تبدیل شد و به یکی از بهترین هافبک‌های تاریخ فوتبال تبدیل شد. لوکا مودریچ با پیراهن تیم رئال مادرید توانست پنج بار قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و سه قهرمانی لالیگا را جشن بگیرد. همچنین در سال 2018 توانست جایزه توپ طلا و جایزه مرد سال فوتبال جهان را کسب کند. علاوه‌براین، مودریچ تا بحال پنج بار به عنوان مرد سال فوتبال کرواسی انتخاب شده است.