درخواست اصلاح

مکزیک

از دانشنامه ویکیدا

مکزیک با نام رسمی ایالات متحده مکزیک یک کشور مستقل در آمریکای شمالی و دهمین کشور پر جمعیت و چهاردهمین کشور پهناور جهان است.

پرچم کشور مکزیک - ایالات متحده مکزیک
پرچم ایالات متحده مکزیک
اطلاعات کشور
نام کامل: ایالات متحده مکزیک
شعار: وطن اول است
پایتخت: مکزیکوسیتی
زبان(های) رسمی: اسپانیایی، ناواتلی، یوکاتک مایا، و 60 زبان محلی دیگر
دین(ها): مسیحیت
نام(های) اهلیت: مکزیکی
حکومت: جمهوری فدرال
رئیس‌جمهور: آندرس مانوئل لوپز اوبرادور
مساحت: ۱٬۹۷۲٬۵۵۰ کیلومتر مربع
جمعیت: ۱۲۶٬۰۱۵٬۰۰۰ نفر
تولید ناخالص داخلی (GDP) برابری قدرت خرید (PPP): کل: ۱٫۸۵۵ تریلیون دلار
سرانه: ۱۰٫۱۱۸ دلار
واحد پول: پزو (MXN)
گاه‌شماری: میلادی
جهت رانندگی: راست
پیش‌شماره تلفنی: +52
کد ایزو ۳۱۶۶: MX
دامنه سطح‌بالا: .mx

مکزیک با جمعیت حدود ۱۲۸٬۹۳۳٬۰۰۰ نفر؛ در رده دهم پرجمعیت ترین کشورهای جهان است. پایتخت آن شهر مکزیکوسیتی و زبان اداری آن اسپانیایی است. این کشور هیچ زبان رسمی ندارد و از سال ۲۰۰۳ میلادی، تعداد ۶۲ زبان بومی سرخ‌پوستی نیز به عنوان «زبان‌های ملی» ثبت شده و رسمیت یافته است.

این کشور بزرگترین کشور اسپانیایی‌زبان جهان است و حدود یک‌سوم از کل اسپانیایی‌زبان‌های جهان در این کشور زندگی می‌کنند. بیش از ۷۰ درصد مردم مکزیک از تبار مستیزو (دورگه سفیدپوست و سرخ‌پوست)، ۱۵ درصد سفیدپوست و ۹٫۸ درصد سرخ‌پوست هستند. ۸۲٫۷٪ مردم آن مسیحی کاتولیک و ۷٫۹ درصد پیرو دیگر شاخه‌های مسیحیت هستند.

نقشه کشور ایالات متحده مکزیک (کروی)
نقشه کشور ایالات متحده مکزیک

این کشور با وسعتی بیش از ۲ میلیون کیلومتر مربع، ۱۴اُمین کشور وسیع دنیا و ۱۰اُمین کشور پرجمعیت دنیا است. کشور مکزیک از سمت شمال با ایالات متحده آمریکا و از جنوب شرقی با گواتمالا و بلیز هم‌مرز است. همچنین از سمت غرب و جنوب به اقیانوس آرام از شرق به خلیج مکزیک، از جنوب شرقی به دریای کارائیب راه دارد.

نخستین آثاری که در آمریکای میانی از انسان به دست آمده متعلق به ۴۰ هزار سال پیش و در کشور مکزیک است. این کشور همچنین مهد آزتک یکی از مهم‍ترین تمدن‌های باستان، بوده‌است. اولین گروه اروپاییان به سرپرستی هرنان کورتس در سده 16 میلادی به مکزیک پا نهادند و در سال ۱۵۱۹ اسپانیایی‌ها، تمدن‌های بومی مکزیک را مورد حمله قرار دادند.

این کشور از سال ۱۵۲۱ تا جنگ‌های استقلال (مابین ۱۸۲۱–۱۸۱۰) مستعمره اسپانیا بوده‌است. تا پیش از استقلال کشور مکزیک، پرجمعیت‌ترین منطقه تحت‌الحمایه اسپانیا بود. پس از سه قرن استیلای امپراتوری اسپانیا در این منطقه، سرانجام در سال ۱۸۱۰ استقلال مکزیک از اسپانیا اعلام شد. مکزیک از تاریخ ۷ نوامبر ۱۹۴۵ در سازمان ملل متحد عضو است.

مردم

بر اساس آخرین برآوردهای صورت گرفته در سال ۲۰۲۰ جمعیت مکزیک ۱۲۸ میلیون نفر است. رشد سالانه جمعیت کشور مکزیک از ۳٫۵٪ در ۱۹۶۵ به ۱٪ در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته‌است. امید به زندگی برای مردان ۷۲٫۶ سال و برای زنان ۷۸٫۲ می‌باشد.

نرخ مرگ و میر در سال ۱۹۷۰ برابر با ۹٫۷ در هر ۱۰۰۰ نفر بود که در سال ۲۰۰۱ میلادی این نرخ به ۴٫۹ مرد در هر ۱۰۰۰ مرد و ۳٫۸ زن در هر ۱۰۰۰ زنان کاهش یافته‌است. ۸۳٪ مردم مکزیک در مناطق شهری ساکن هستند.

زبان

کشور مکزیک بزرگ‌ترین کشور اسپانیولی زبان در جهان است. حدودا یک سوم از کل مردم اسپانیولی زبان دنیا در کشور مکزیک زندگی می‌کنند. زبان اسپانیایی که ۹۷٪ از مردم مکزیک به آن سخن می‌گویند به عنوان زبان ملی این کشور در نظر گرفته شده‌است.

کشور مکزیک محل تولد زبان‌های بومی بسیاری است و بر طبق آمار ۵٫۴٪ از مردم مکزیک حداقل به یکی از زبان‌های بومی این کشور سخن می‌گویند و ۱٫۲٪ از آنان اصلا اسپانیایی نمی‌دانند و فقط به زبان بومی و مادری خود تسلط دارند. زبان بومی ناواتلی با ۱٫۴۵ میلیون نفر و زبان یوکاتک مایا با ۷۵۰ هزار نفر سخنور دوتا از شناخته شده‌ترین زبان‌های بومی مکزیک هستند.

فرهنگ

فرهنگ کشور مکزیک تلاقی فرهنگی بومیان قاره آمریکا و اسپانیایی‌ها است. در سالهای اخیر ارتباطات بیشتر با ایالات متحده آمریکا بر فرهنگ مکزیک نیز تاثیر گذاشته است.

غذاهای مکزیکی که بخشی از فرهنگ این کشور را شکل می‌دهند با طعم دهنده‌های قوی و متنوع، انواع ادویه و ترشی و تزیینات رنگی در جهان شناخته می‌شوند. بسیاری از غذاهای مکزیک امروزی غذاهای سنتی آزتک‌ها و مایا است که استعمار اسپانیا در آن ذائقه اسپانیایی‌ها را نیز افزوده است.

تاکو یکی از مشهور‌ترین غداهای سنتی این کشور است.