درخواست اصلاح

مکه

از دانشنامه ویکیدا

مَکّه نام شهری است در کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان که اعمال حج[۱] در آن انجام می‌شود. مهم‌ترین شهر و مقدّس ترین نقطه حجاز، بلکه جزیرة العرب، شهر مکه است. نام های دیگر مکه البلد الأمین و البلدالحرام است که به تناسب مرکزیت عبادی آن، برای آن بکار رفته است.

موقعیت جغرافیایی مکه بر روی نقشه
موقعیت جغرافیایی مکه بر روی نقشه
اطلاعات استان
کشور: عربستان سعودی
مساحت: • شهر: ۷۶۰ کیلومتر مربع (۲۹۰ مایل مربع) • کلان‌شهری: ۱٬۲۰۰ کیلومتر مربع (۵۰۰ مایل مربع)
جمعیت: سرشماری (۲۰۱۲) • شهر: ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ • کلان‌شهری: ۲٬۹۰۰٬۰۰۰
منطقه زمانی: یوتی‌سی ۳+ (EAT) • تابستانی (DST): یوتی‌سی ۳+ (EAT)
زبان‌های اصلی: عربی
پیش‌شماره تلفنی: ۲ ۹۶۶+
وبسایت: www.holymakkah.gov.sa

این شهر در فاصله هشتاد کیلومتری شرق دریای سرخ واقع است. شهر مکه در طول ۴۰ درجه و ۹ دقیقه و عرض ۳۱ درجه و ۲۸ دقیقه خط استوا قرار گرفته و بلندی آن از سطح دریا ۳۳۰ متر است.

فلسفه پیدایش این شهر که به نام امّ القری نیز شناخته شده است، به دو جهت است: نخست مرکزیت عبادی و دوم تجاری.

اماکن دیدنی و زیارتی مکه

مکه به عنوان مهم ترین شهر اسلام شناخته شده و در آن اماکن زیارتی مختلفی قرار دارد. این اماکن به طور کلی شامل موارد زیر میشوند:

مسجد الحرام

اصلی ترین و مهم ترین مکان زیارتی شهر مکه مسجد الحرام یا مسجد اعظم است که به عنوان بزرگترین مسجد جهان اسلام نیز شناخته شده و قبله گاه مسلمانان نیز است.

منا

یکی دیگر از اماکن زیارتی مهم شهر مکه منا است که در واقع محلی در ۵ کیلومتری شرق این شهر بود و بیشتر اعمال حج در آن جا صورت می‌گیرد. از نظر تاریخی منا اهمیت بسیار زیادی در بین مسلمانان دارد؛ از جمله اعمال حج که در این منطقه باید به جا آورد، می‌توان به سنگ زدن به نشان شیطان و همچنین ذبح قربانی اشاره کرد.

عرفات

یکی دیگر از اماکن مهم زیارتی شهر مکه دشت عرفات است که در ۲۰ کیلومتری جنوب شرق مکه واقع شده و در بیشتر سال غیر مسکونی است؛ اما در روز حج و نهم ماه ذی الحجه که به روز عرفه شهرت دارد، زائران باید از منا به عرفات آمده و بخش هایی از اعمال حج را در این دشت برگزار کنند.

جبل النور

جبل النور یا کوه نور یکی دیگر از اماکن مهم در شهر مکه است که در ۳۰ کیلومتری این شهر واقع شده و علت اهمیت آن وجود غار حرا در آن است.

زبان و مذهب مردم مکه

به دلیل اهمیت و مقدس بودن شهر مکه، هیچ غیر مسلمانی اجازه ورود به این شهر را ندارند و به همین دلیل تمام مردم شهر مکه مسلمان بوده و زبان آن ها عربی است.

با توجه به سفرهای مسلمانان سایر نقاط جهان به شهر مکه نظیر مردم ترکیه، مردم هند و مردم ایران، برخی از ساکن این شهر مکه، مخصوصا فروشندگان این شهر توانایی صحبت کردن به این زبان ها را نیز پیدا کرده اند و می‌توانند با سایر مسلمانان غیر عرب زبان نیز هم صحبت شوند.

اقتصاد مکه

در گذشته به دلیل اهمیت کعبه و قرار گرفتن این شهر بر سر راه بازرگانان، مکه به عنوان محلی برای داد و ستد شناخته می‌شد و اهمیت تجاری داشت. نکته حائز اهمیت این است که حتی پیش از اسلام نیز کعبه به عنوان یک مکان مقدس مورد توجه قرار داشت.

پس از اسلام نیز به دلیل بحث های دینی، در طول سال زائران بسیار زیادی از سراسر دنیا به مکه سفر کرده و از آن بازدید می‌کنند و به همین دلیل است که این شهر اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است و عمده اقتصاد این شهر وابسته به زائرانی است که به این منطقه سفر کرده و ارز آوری برای شهر مکه دارند.

آب و هوای مکه

شهر مکه به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی دریای سرخ، آب و هوای کمی مرطوب تر از سایر شهرهای کشور عربستان سعودی دارد.

البته به صورت کلی مکه نیز مانند تمام شهرهای عربستان دارای آب و هوای گرم و خشک است و حتی در فصول سرد سال نیز مکه این ویژگی آب و هوای خود را حفظ کرده و شرایط آب و هوایی در آن به صورت کلی در وضعیت یکسانی قرار دارد.

منابع

  1. <مناسک 13گانه حج> برداشت شده در 1402/03/22