درخواست اصلاح

نقاشی

از دانشنامه ویکیدا

نقاشی یا رسم یا نگارگری یکی از انواع هنر و در دسته هنرهای تجسمی قرار دارد. نقاشی عملی است که طی آن نقاش با استفاده از رنگ و ابزار ویژه‌ای، نقش را بر روی سطح مورد نظر که ممکن است کاغذ، پارچه، بوم و... باشد ایجاد می‌کند.

تابلوی شمس و مولانا نقاشی مینیاتوری اثر محمود فرشچیان از برجسته‌ترین نقاشان معاصر ایرانی
تابلوی شمس و مولانا نقاشی مینیاتوری اثر محمود فرشچیان از برجسته‌ترین نقاشان معاصر ایرانی

قدمت نقاشی را بیش از شش برابر خط می‌دانند چرا که انسان در ابتدا برای انتقال مفاهیم از ترسیم اشکال استفاده می‌کرده و احتمالا اولین نقاشی‌های تاریخ توسط انسان‌های اولیه ثبت شده‌اند. این نقش‌ها شامل تصویر حیوانات و نبرد ببرای شکار آن‌ها است.

در ابتدا از رنگ گیاهان و گل‌ها در نقاشی استفاده می‌شده که قدیمی‌ترین انواع آن مربوط به ۳۲۰۰۰ سال پیش است و در گروته شاوه فرانسه قرار دارد. در رنگ‌آمیزی این آثار از افرای قرمز و رنگ‌دانه سیاه استفاده شده‌است و شامل تصاویری از اسب‌ها، کرگدن‌ها، شیرها، بوفالوها و ماموت‌ها می‌شود.

عناصر نقاشی

مهمترین عنصر در نقاشی رنگ است که بسته به سبک نقاشی انواع مختلفی دارد. عنصر دیگر در نقاشی عناصر غیر سنتی است. یعنی هرچیزی که برای خلق یک تصویر بر یک سطح استفاده می‌شود. برخی از موادی مانند پلاستیک، نخ، تکه های کاشی و... یا خاک و استفاده می‌کنند. در برخی موارد این نوع استفاده از مواد و اجسام در نقاشی را کلاژ می‌گویند.

تکنیک‌های نقاشی