درخواست اصلاح

دانشگاه شریف

از دانشنامه ویکیدا
نسخهٔ تاریخ ‏۲ اکتبر ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۲۳ توسط AMIR (بحث | مشارکت‌ها) (جایگزینی متن - 'ن های' به 'ن‌های')
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)

دانشگاه صنعتی شریف که تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ با نام دانشگاه صنعتی آریامهر شناخته می‌شد، یک دانشگاه صنعتی دولتی در ایران است. دانشگاه صنعتی شریف در محله طرشت تهران در نزدیکی میدان آزادی واقع شده و پردیسی نیز در جزیره کیش واقع در خلیج فارس دارد.

نشان دانشگاه شریف
نشان دانشگاه شریف
اطلاعات
تاریخ تاسیس: ۱۳۴۴ هجری خورشیدی
بنیانگذاران: دولت شاهنشاهی ایران
وبسایت: sharif.ir

تاریخچه

“دانشگاه صنعتی شریف” توسط دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی تاسیس شد. با هدف تربیت نیروی متخصص منطبق با نیاز جامعه صنعتی ایران و با کیفیتی مشابه دانشگاه‌های معروف دنیا تاسیس شد.

دکترمجتهدی در آن زمان گفته بودند: می‌خواهم ثابت کنم که جوانان مستعد ما در کشورمان در دانشگاه‌های خوب «مسئول‌پذیر» خواهند بود. این جوانان باهوش و با اعتماد به نفس آنقدر قوی هستند که می‌توانند نیازهای کشور را برآورده کنند. هدف از فرمان تاسیس دانشگاه شریف، تربیت نیروی انسانی ماهر مورد نیاز صنایع کشور به ویژه صنایع سنگین و انجام تحقیقات علمی و فناوری در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان به شرح سالنامه‌های این دانشگاه می باشد.

مجتهدی دانشگاه را غیردولتی خواند و هزینه‌های ایجاد آن را از کمک های مردمی و ارگان‌های دولتی تامین کرد. هزینه‌های اداری این دانشگاه بعداً از همین منبع و عمدتاً از محل شرکت ملی نفت و شهریه‌های دریافتی از دانشجویان تأمین می شد. نشریه اولین سالگرد تاسیس دانشگاه تعداد کمک های مالی به دانشگاه را با نام و چهره خیرین یک میلیون ریالی فهرست کرده است. در محل کنونی دانشگاه «شریف» تنها یک ساختمان جنوبی (اهدای وزارت آموزش و پرورش) وجود داشت. شرکت نفت نیز کارگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی را خریداری کرد.

دانشگاه صنعتی شریف از مهر ماه 1345 با 54 عضو (8 نفر دکترا، 38 نفر کارشناسی ارشد، 3 نفر کارشناسی و 5 نفر فنی) با پذیرش 407 دانشجوی شرکت کننده در آزمون ورودی دانشگاه (با حضور) فعالانه فعالیت های آموزشی خود با 5321 متقاضی آغاز کرد. دکتر «مجتهدی» در یکی از صحبت های خود گفت: خارجی ها به کشور ما کمک نمی کنند. این جوانان کاملاً فاضل، میهن پرست و مذهبی هستند که به فکر کشور هستند و به کشور کمک می کنند.

معنای نشان این دانشگاه

داخل پیرامون این دایره، به فاصله نسبتا کمی چرخ صنعتی دیده می شود که هم مرکز با دایره بزرگ تر است. این شکل تداعی کننده مفهوم صنعتی و ارتباط این دانشگاه و رشته‌های آن با بخش صنعت است که به خوبی در این طراحی به نمایش گذاشته شده است.

دانشگاه شریف کجاست؟

صنعتی شریف تهران دانشگاهی دولتی واقع در محله طرشت در خیابان آزادی تهران است که در سال 1344 ابتدا با نام دانشگاه صنعتی آریامهر تأسیس شد و سپس در سال 1358 به نام دانشگاه صنعتی شریف تغییر نام داد. صنعتی شریف مانند بسیاری از دانشگاه‌های دولتی چندین دانشکده و پردیس دانشگاهی دارد. مرکز پردیش دانشگاهی دانشگاه شریف در کیش واقع شده و دانشجویان زیادی مشغول تحصیل هستند.

ریشه نام این دانشگاه

شاید خیلی‌ها ندانند محور فیلم سینمایی «سیانور» که در جشنواره سی و چهارم فجر رونمایی شد، حول شخصیت و زندگی شهیدی شکل گرفت که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نامش بر سردر معتبرترین دانشگاه صنعتی ایران حک شده است.

این فیلم در واقع بخشی از زندگی «مجید شریف‌واقفی» را به نمایش می‌گذاشت. وی با هنر نقاشی آشنا بود، تدریس می‌کرد، در قیام مردمی به رهبری امام خمینی کفن پوشید، عنصری تأثیرگذار در مبارزات علیه رژیم پهلوی بود و سرانجام پیش از انقلاب ترور شد.

جایگاه این دانشگاه

دانشگاه صنعتی شریف حدود 14.757 مقاله در همایشها و نشریات داخلی منتشر نموده است. که از این تعداد 1.974 مقاله ژورنالی و 12.783 مقاله کنفرانسی می باشد. نشریات و مجلات علمی تخصصی که در دانشگاهها به چاپ می رسند، یکی از معتبرترین منابع برای نشر آخرین دستاوردهای علمی هستند. بر اساس داده‌های ثبت شده در پایگاه مرجع مجلات ایران دانشگاه صنعتی شریف ناشر 6 ژورنال علمی معتبر است.

در رتبه بندی اخیر کیو اس، ۶ دانشگاه از ایران حضور دارند. دانشگاه صنعتی شریف با رتبه 380 اولین دانشگاه ایران در رتبه بندی جهانی است.