درخواست اصلاح

کارشناسی

از دانشنامه ویکیدا

کارشناسی یا لیسانس (به فرانسوی: Licence) دوره‌ای از آموزش عالی است که تحصیل آن به‌طور معمول در مدت چهار سال و حداکثر شش سال انجام می‌شود. کسب مدرک کارشناسی بر حسب رشته به دو صورت پیوسته و ناپیوسته امکان‌پذیر است. به کسانی که این دوره را با موفقیت به پایان برسانند، مدرک کارشناسی، معادل درجه شناخته شده Bachelor’s degree اعطا می‌شود.

دانشجویان هنگامی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند، کلاه‌های خود را به هوا پرتاب می‌کنند که این عمل بیشتر به بیان وداع با دانشگاه و شادی ورود به جامعه است. در سال 1912، فارغ‌التحصیلان آکادمی نیروی دریایی آناپولیس در ایالات متحده پس از مراسم فارغ‌التحصیلی این حرکت را برای اولین بار انجام دادند.
دانشجویان هنگامی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند، کلاه‌های خود را به هوا پرتاب می‌کنند که این عمل بیشتر به بیان وداع با دانشگاه و شادی ورود به جامعه است. در سال 1912، فارغ‌التحصیلان آکادمی نیروی دریایی آناپولیس در ایالات متحده پس از مراسم فارغ‌التحصیلی این حرکت را برای اولین بار انجام دادند.

کارشناسی ناپیوسته

دوره‌ای است که پیش‌نیاز آن، مدرک کاردانی در رشته یا رشته‌های دانشگاهی است. تعداد واحد دوره کارشناسی ناپیوسته بر حسب رشته، بین ۶۵ تا ۷۰ واحد درسی است و مدت تحصیل این دوره به‌طور معمول دو سال و حداکثر سه سال است.

برای شروع به تحصیل در این دوره دانشجویان پس از اخذ مدرک دورهٔ کاردانی، در آزمون ورودی کاردانی به کارشناسی شرکت می‌کنند.

کارشناسی پیوسته

دوره‌ای است که پیش‌نیاز آن، مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی است و پذیرفته شدگان این دوره بر حسب رشته با گذراندن حداقل ۱۳۰ و حداکثر ۱۴۰ واحد به اخذ مدرک نائل می‌شوند. طول مدت تحصیل این دوره به‌طور متوسط ۴ سال و سقف مجاز آن ۶ سال تعیین شده است.

برای شروع به تحصیل در دورهٔ کارشناسی پیوسته، نیاز به تکمیل دوره پیش دانشگاهی و پذیرش از طریق قبولی در آزمون سراسری است. پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های سراسری، آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی انجام می‌گیرد.

اعتبار مدرک پیوسته و ناپیوسته

جهت ورود به مقطع کارشناسی ناپیوسته حداقل مدرک کاردانی لازم است. مدرک کاردانی شما می‌تواند به‌صورت پیوسته و ناپیوسته باشد و تفاوتی نمی‌کند. علاوه بر حداقل مدرک موردنیاز، تفاوت دیگر کارشناسی پیوسته و ناپیوسته در طول مدت تحصیل است.

کارشناسی پیوسته معمولاً 4 سال و کارشناسی ناپیوسته معمولاً 2 سال به طول می‌انجامد و تعداد واحدهای این دو به همین تناسب با یکدیگر متفاوت‌اند.

فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی (چه پیوسته و چه ناپیوسته) در صورت تمایل می‌توانند در مقطع تحصیلی بعدی که کارشناسی ارشد است ادامه تحصیل دهند. به‌عبارت‌دیگر کارشناسی پیوسته و ناپیوسته ازنظر اعتبار و ارزش هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشته و کاملاً یکسان‌اند.

قوانین تعداد واحدهای ترم آخر

دانشجویان می‌توانند درترم آخر حداکثر 24 واحد اخذ کنند، حتی اگر ترم قبل مشروط شده باشند؛ اما دقت داشته باشید که اگر تعداد واحدهای باقی‌مانده شما بیشتر از 24 واحد باشد شما ترم آخری محسوب نمی‌شوید و باید مانند ترم‌های معمولی انتخاب واحد کنید.

در تمامی دانشگاه‌ها، درترم آخر رعایت پیش‌نیاز و هم نیاز الزامی ندارد و دانشجویان می‌توانند این دروس را باهم و در یک‌ترم بردارند.

طول مجاز مدت تحصیل

در اکثر دانشگاه‌ها دانشجویان موظف‌اند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی پیوسته حداکثر طی 5 سال به پایان برسانند.

اما معمولاً در کارشناسی پیوسته می‌توانید تحصیلات خود را طی 8 ترم معادل 4 سال به پایان برسانید. هرچند اغلب دانشجویان گروه علوم انسانی طی ۷ ترم و دانشجویان گروه فنی و مهندسی طی ۹ ترم کارشناسی پیوسته خود را تمام می‌کنند.

رشته‌های کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته

در مقطع کارشناسی پیوسته رشته‌های تحصیلی زیر ارائه می شوند :

تنوع رشته های تحصیلی دوره کارشناسی پیوسته به ویژه در دانشگاه آزاد بسیار زیاد است و اگر قصد تحصیل بدون کنکور داشته باشید، می توانید در رشته مورد علاقه خود که با مدرک دیپلم شما متفاوت است، ثبت نام کنید.

به عنوان مثال اگر دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی هستید، می توانید وارد رشته های انسانی شوید.

در مقطع کارشناسی ناپیوسته نیز رشته های تحصیلی زیر ارائه می گردد :

 • معماری
 • ارتباط تصویری
 • علوم آزمایشگاهی دامپزشکی
 • مهندسی فناوری ضنایع شیمی
 • مهندسی فناوری مکانیک خودرو
 • مهندسی تولیدات گیاهی
 • مهندسی اجرایی عمران
 • مدیریت دولتی
 • مدیریت بازرگانی
 • آموزش زبان انگلیسی
 • آموزش و پرورش ابتدایی
 • آموزش ریاضی
 • مهندسی نرم افزار کامپیوتر
 • تکنولوژی برق – قدرت
 • مهندسی منابع طبیعی – محیط زیست
 • ایمنی صنعتی و محیط کار

تفاوت کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی

ثبت نام دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی به دو صورت پیوسته و ناپیوسته ارائه می شود. نکته مهمی که لازم است داوطلبان به آن توجه داشته باشند این است که شرکت در کنکور سراسری از شرایط ثبت نام نخواهد بود.

داوطلبان در 2 نوبت مهر و بهمن ماه به صورت دقیق تر، ورودی های مهر ماه می بایست در اواخر مرداد ماه و ورودی های بهمن ماه می بایست در آذر ماه نسبت به انجام ثبت نام خود اقدام نمایند. دانشگاه آزاد علاوه بر پذیرش دانشجو از طریق آزمون سراسری، هر ساله به صورت بدون کنکور نیز دانشجو پذیرش می کند. پذیرش دانشجوی بدون کنکور تنها از طریق ثبت نام اینترنتی و بدون توجه به معدل صورت می گیرد.

تفاوت ثبت نام بدون کنکور کارشناسی پیوسته و ناپیوسته باید بگوییم که تفاوت این دو در ارائه مدرک تحصیلی خواهد بود. یعنی آن دسته از داوطلبانی که قصد ثبت نام بدون کنکور در مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد را دارند دارا بودن مدرک فوق‌دیپلم از شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته خواهد بود و همچنین دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی هم از شرایط ثبت نام بدون کنکور در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود.

دوره کارشناسی پیوسته

دانش آموزانی که دارای مدرک پیش دانشگاهی هستند می توانند در دوره کارشناسی بدون کنکور دانشگاه آزاد ثبت نام نمایند و پس از گذراندن واحدهای دوره کارشناسی مدرک لیسانس خود را دریافت نمایند.

بدون کنکور پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد اسلامی بدون کنکور هم که با تنوع زیاد رشته ها یکی دیگر از دانشگاه های مهم برای پذیرش داوطلبان در تمام گروه های تحصیلی به جز رشته های گروه پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی) و پیراپزشکی ( پرستاری، مامایی، اتاق عمل، هوشبری، علوم تغذیه، بهداشت) و … می باشد.

لیست رشته‌های بدون کنکور دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد اسلامی در رشته های مهندسی مانند:

در رشته های پر طرفدار علوم انسانی مانند:

در رشته های پر طرفدار هنر مانند:

رشته های تجربی مانند:

دانشگاه آزاد اسلامی به غیر از رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی تقریبا در 90 درصد رشته های دیگر پذیرش بدون کنکور دارد.