درخواست اصلاح

پیراپزشکی

از دانشنامه ویکیدا

پیراپزشکی به شیوه‌ها و فنونی گفته می‌شود که توسط متخصصان رشته های مربوطه و زیر نظر پزشکان، برای حفظ یا بازگرداندن سلامتی به بیماران انجام می‌شود.

در اصل پیراپزشکان، متخصصانی هستند که در کنار پزشکان، کادر درمانی را کامل می‌کنند.

دانشجویانی که در رشته های مربوط به پزشکی تحصیل می‌کنند، پزشک نامیده می‌شوند. این در حالی است که به افرادی که در رشته های پیراپزشکی تحصیل می‌کنند، پیراپزشک گفته می‌شود.

معرفی رشته های پیراپزشکی

 • بهداشت حرفه‌ای
 • بهداشت محیط
 • مدیریت خدمات بهداشت درمانی
 • کتاب‌داری در شاخه‌ی پزشکی
 • فناوری اطلاعات سلامت
 • علوم حدیث، اخلاق و آداب پزشکی
 • اعضای مصنوعی و وسایل کمکی
 • شنوایی شناسی
 • مددکاری اجتماعی[۱]
 • پرتوشناسی (رادیولوژی)
 • پرتودرمانی (رادیوتراپی)
 • علوم آزمایشگاهی
 • علوم تغذیه
 • تکنولوژی اتاق عمل
 • تکنولوژی پزشکی هسته‌ای
 • مهندسی پزشکی بالینی

رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی، یکی از رشته های پیراپزشکی می‌باشد. دانشجویانی که در این رشته تحصیل می‌کنند بعد از فارغ التحصیلی به درمان فیزیکی بیماران می‌پردازند. درمان بیماران و بهبود آن ها بدون استفاده از دارو و مواد شیمیایی، از اهداف رشته فیزیوتراپی است.

مقطع کارشناسی این رشته پیراپزشکی بدون گرایش تحصیلی است. دانشجویان باید در مدت زمان 4 سال و 8 ترم تحصیلی 135 واحد درسی و 24 واحد کارآموزی را سپری کنند.

رشته فیزیوتراپی جزو رشته های 1 زیرگروه تجربی است. داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته فیزیوتراپی هستند باید به ضرایب زیرگروه 1 توجه داشته باشند. مهم ترین درس ها برای قبولی در رشته فیزیوتراپی درس های زیست شناسی با ضریب 4 و شیمی با ضریب 3 هستند. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دارای گرایش های متنوعی است و دانشجویان می‌توانند با توجه به علاقه خود در این مقاطع تحصیل کنند.

رشته مامایی

رشته مامایی، یکی دیگر از  رشته های پیراپزشکی است. رشته مامایی هم جزو رشته های زیرگروه 1 تجربی است. داوطلبانی که می‌خواهند در این رشته قبول شوند، باید به درس زیست شناسی و درس شیمی اهمیت زیادی بدهند. مهم ترین نقش ماما در ارتباط با مادر و کودک است. به عبارت دیگر هدف این رشته تربیت کارشناسانی است که در مورد تامین سلامت مادر و کودک آموزش می‌بینند. رشته مامایی در مقطع کارشناسی گرایشی ندارد. اما بعد از گذراندن مقطع کارشناسی، دانشجویان می‌توانند در گرایش های مختلف ارشد این رشته به ادامه تحصیل بپردازند.

طول دوره تحصیلی رشته مامایی در مقطع کارشناسی 4 سال است. دانشجویان باید در طول 8 ترم تحصیلی 130 واحد درسی را سپری کنند. فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در بیمارستان ها، درمانگاه ها، دانشگاه ها و مراکز بهداشتی فعالیت داشته باشند.

رشته پرستاری

رشته پرستاری جزو رشته های زیرگروه 1 گروه تجربی است. داوطلبان باید مطالعه‌ی درس های زیست شناسی و شیمی را در اولویت اول قرار بدهند. پرستاران از اعضای مهم کادر پزشکی در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی محسوب می‌شوند. کار اصلی فارغ التحصیلان رشته‌ی پرستاری مراقبت از وضعیت بیمار است. پرستار باید طبق دستورالعمل پزشک از بیماران مراقبت کند.

رشته پرستاری در یک دوره 4 ساله و 8 ترم در اختیار داوطلبان مقطع کارشناسی قرار می‌گیرد. دانشجویان می‌توانند پس از فارغ التحصیلی از این رشته تا مقطع دکتری ادامه تحصیل بدهند. گرایش ها و رشته های مختلفی برای مقطع کارشناسی ارشد این رشته وجود دارند و دانشجویان با توجه به علاقه خود می‌توانند به سراغ یکی از گرایش ها بروند.

رشته هوشبری

رشته هوشبری نیز از رشته های زیرگروه 1 تجربی محسوب می‌شود. داوطلبانی که به دنبال قبولی در این رشته‌ی پیراپزشکی هستند باید به درس زیست شناسی با ضریب 4 اهمیت زیادی بدهند. رشته هوشبری با رشته بیهوشی کاملا متفاوت است. دانشجویان رشته هوشبری با تجهیزات و وسایل مورد استفاده در بیهوشی بیمار در عمل های مختلف آشنا می‌شوند. رشته هوشبری به دانشجویان آموزش می‌دهد که بیمار در مرحله بیهوشی به چه مراقبت هایی نیاز دارد.

رشته هوشبری در مقطع کارشناسی دارای 130 واحد درسی است. دانشجویان در دوران کارشناسی باید به مدت 4 سال و 8 واحد ترمی را سپری کنند. تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری نیز برای رشته هوشبری وجود دارد. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در اتاق عمل بیمارستان ها و مراکز درمانی مشغول به کار شوند.

بینایی سنجی

علم‌ بینایی‌ شامل دو شاخه‌ اصلی‌ چشم‌ پزشکی‌ و بینایی‌ سنجی‌ می‌باشد که رشته بینایی سنجی در زمینه های مرتبط با بینایی، بهداشت چشم و مراقبت از بینایی به ایفای نقش می‌پردازد. متخصصان بینایی سنج در زمینه هایی چون تهیه و تجویز وسائل کمک بینایی جهت نیمه بینایان، ساخت و ارائه عینک طبی مطابق با استانداردهای علمی، تشخیص دقیق عیوب انکساری چشم (ضعیفی چشم)، درمان تنبلی چشم کودکان، تجویز لنزهای طبی و غیر طبی استاندارد، بررسی انحرافات چشمی و اصلاح انحرافات و … نسبت به یک چشم پزشک اطلاعات بیشتری دارد. به طوری که بر اساس بررسی‌های انجام شده در کشور انگلیس 5 برابر تعداد چشم پزشکان، متخصصان بینایی سنج وجود دارد.

گفتار درمانی

رشته گفتار درمانی، از زیر مجموعه‌های‌ علوم‌ توانبخشی‌ است و در گروه رشته های پیراپزشکی قرار دارد. البته این رشته را شاخه‌ای از روانشناسی هم می‌دانند، به این دلیل که از طریق صحبت کردن، در جهت بهبود و اصلاح اختلالات رفتاری می‌پردازد. در واقع هدف از ایجاد این رشته کمک کردن به بهبود افرادی است که اختلالات‌ گفتاری‌ و زبانی‌، اختلالات درکی، مشکلات بلع، اختلالات صوت و اختلالات‌ تلفظی‌ دارند و یا کمک به بیمارانی که به دلیل آسیب های مغزی قدرت تکلم خود را از دست داده‌اند و همچنین یاری کردن عقب‌ ماندگان‌ ذهنی برای‌ برقراری‌ ارتباط‌ کلامی‌ هم از دیگر موارد مرتبط با رشته گفتار درمانی است. بنابراین گفتار درمانگر یا آسیب شناس گفتار و زبان به بررسی انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روش های تشخیص و درمان اختلالات می‌پردازد.

پرتوشناسی (رادیولوژی)

یکی از رشته های زیرمجموعه علوم پزشکی در گروه رشته های تجربی، رشته رادیولوژی یا تکنولوژی پرتوشناسی است. این رشته برای تشخیص های پزشکی و گاهی درمان بیماری ها به تصویربرداری از قسمت های مختلف بدن افراد می‌پردازد؛ لذا متناسب با همین فلسفه رادیولوژی، نام دیگر این رشته تصویربرداری تشخیصی هم می‌باشد؛زیرا همانطور که گفته شد با استفاده دقیق از وسایل تصویربرداری در تشخیص پزشکی نقش ایفا می‌کنند. رشته رادیولوژی با استفاده از امواج پرتوهای مختلف فراصوتی، گاما، بتا، آلفا، رادیویی، اشعه ایکس و... به درمان و تشخیص های متنوع پزشکی یاری می‌رساند چرا که پزشک معالج براساس گرافی‌های گرفته شده، برنامه معالجه را تنظیم می‌کند.

از رشته رادیولوژی با عنوان چشم علوم پزشکی یاد می‌شود که این عنوان توصیف کننده نقش پر رنگ رادیولوژی در تشخیص بیماری ها می‌باشد. دانشجویان رشته رادیولوژی یا تکنولوژی پرتوشناسی در درجه اول باید دروس فیزیک، ریاضی، آناتومی، فیزیولوژی و سپس درس های تخصصی تصویربرداری پزشکی را مطالعه کنند. پذیرش رشته رادیولوژی از طریق کنکور سراسری صورت می‌گیرد.

منابع

 1. <معرفی مددکاری اجتماعی> برداشت شده در 1402/04/14