درخواست اصلاح

آفریقای جنوبی

از دانشنامه ویکیدا

آفریقای جنوبی با نام رسمی جمهوری آفریقای جنوبی، جنوبی ترین کشور در قاره آفریقا است. این شهر به دلیل توپوگرافی متنوع، زیبایی طبیعی عالی و تنوع فرهنگی مشهور است. این ویژگی‌ها از زمان پایان قانونی آپارتاید (آفریقایی‌ها: «آپارتانس» یا جدایی نژادی) در سال 1994، این کشور را به مقصدی مطلوب برای مسافران تبدیل کرده است. این کشور از جنوب با 2798 کیلومتر خط ساحلی که در امتداد اقیانوس اطلس جنوبی و اقیانوس هند امتداد دارد محدود شده است.

آفریقا جنوبی
اطلاعات کشور
نام کامل: جمهوری آفریقای جنوبی
پایتخت: پرتوریا (قوه مجریه) کیپ‌ تاون (قوه مقننه) بلومفونتن (قوه قضائیه)
زبان(های) رسمی: زبان انگلیسی
دین(ها): اکثریت مسیحیت
حکومت: جمهوری
مساحت: ۱٬۲۲۱٬۰۳۷ کیلومتر مربع
جمعیت: ۵۹٬۶۲۲٬۳۵۰ نفر

این کشور مرزهای شمالی خود را با نامیبیا، بوتسوانا و زیمبابوه و از شرق و شمال شرق با موزامبیک و اسواتینی مشترک است. همچنین کشور لسوتو را به طور کامل محصور کرده است. آفریقای جنوبی یک جمهوری چند حزبی با دو مجلس قانونگذاری است. رئیس دولت و دولت رئیس جمهور است. از سال 2024، رئیس جمهور سیریل رامافوسا است. این کشور دارای سه پایتخت است: پرتوریا (اجرایی)، بلومفونتین (قضایی)، و کیپ تاون (قانونی). جمعیت آفریقای جنوبی تا سال 20231 تقریباً 61,071,000 نفر است که آن را به دومین کشور پرجمعیت در قاره آفریقا پس از نیجریه تبدیل می کند. جمعیت شناسی این کشور متنوع است، با ترکیبی از قومیت ها، زبان ها و فرهنگ های مختلف. واحد پول رسمی راند آفریقای جنوبی است. زبان‌های رسمی این کشور شامل آفریکانس، انگلیسی، ندبله، سپدی، سسوتو، ستوانا، زبان اشاره آفریقای جنوبی، سوازی، شیوندا، خوسا، ژیتسونگا و زولو هستند.

سیاست

آفریقای جنوبی یک جمهوری دموکراتیک پارلمانی واحد است. رئیس جمهور آفریقای جنوبی هم به عنوان رئیس دولت و هم به عنوان رئیس دولت عمل می کند. رئیس جمهور توسط مجلس ملی، مجلس سفلی پارلمان آفریقای جنوبی انتخاب می شود، و باید اعتماد مجمع را حفظ کند تا در سمت خود باقی بماند. از زمان پایان آپارتاید در سال 1994، صحنه سیاسی این کشور تحت تسلط کنگره ملی آفریقا (ANC) بوده است. ANC حزب حاکم در قوه مقننه ملی و همچنین در هشت استان از نه استان است. کیپ غربی توسط اتحاد دموکراتیک اداره می شود. شاخه قانونگذاری آفریقای جنوبی متشکل از پارلمان است که در خانه های پارلمان در کیپ تاون تشکیل جلسه می دهد. پارلمان به دو مجلس تقسیم می شود: شورای ملی استان ها به ریاست آموس ماسوندو و مجلس ملی به ریاست Nosiviwe Mapisa-Nqakula. ریاست قوه مجریه بر عهده رئیس جمهور، سیریل رامافوزا، و کابینه آفریقای جنوبی است. کابینه توسط رئیس جمهور منصوب می شود و از 26 وزارتخانه تشکیل می شود. قوه قضائیه آفریقای جنوبی شامل دادگاه قانون اساسی به ریاست قاضی ارشد ریموند زوندو و دادگاه عالی استیناف به ریاست قاضی Xola Mpetse است. آفریقای جنوبی همچنین مجالس قانونگذاری استانی را انتخاب می کنند که هر یک از 9 استان کشور را اداره می کنند. هر استان پویایی و چالش های سیاسی منحصر به فرد خود را دارد.

جغرافیا

آفریقای جنوبی در جنوبی ترین نوک قاره آفریقا واقع شده است. این کشور بیست و پنجمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت است که در مجموع ۱٬۲۲۰٬۸۱۳ کیلومتر مربع (۴۷۱٬۳۵۹ مایل مربع) را پوشش می‌دهد. خط ساحلی این کشور بیش از 2850 کیلومتر (1770 مایل) از مرز بیابان با نامیبیا در ساحل اقیانوس اطلس (غربی) به سمت جنوب در اطراف نوک آفریقا و سپس شمال شرقی تا مرز موزامبیک در اقیانوس هند امتداد دارد. منطقه ساحلی کم ارتفاع برای بسیاری از این مسافت باریک است و به زودی جای خود را به یک دره کوهستانی (Great Scarpment) می دهد که ساحل را از فلات داخلی مرتفع جدا می کند. فلات مرکزی آفریقای جنوبی تنها شامل دو رودخانه اصلی است: لیمپوپو (بخشی از آن با زیمبابوه مشترک است) و نارنجی (به همراه شاخه آن Vaal) که با جریانی متغیر در سراسر چشم انداز مرکزی از شرق به غرب می گذرد. تخلیه به اقیانوس اطلس در مرز نامیبیا. مناطق ساحلی شرقی و جنوبی توسط رودخانه‌های کوتاه‌تر متعددی تخلیه می‌شوند. توپوگرافی این کشور تحت سلطه فلات مرکزی مرتفع است که توسط مناطق پست ساحلی احاطه شده است. این فلات توسط اسکارپمنت بزرگ که به سمت شمال تا حدود 10 درجه جنوب استوا امتداد می یابد، احاطه شده است.

در آفریقای جنوبی، این فلات در بالاترین سطح خود در شرق است، جایی که لبه آن در ارتفاع بین 2000 متر و 3300 متر مربع متغیر است. این لبه فلات، زمانی که زمین به شدت به سمت دشت ساحلی فرو می‌رود، یک دره بسیار بلند و شیب‌دار را تشکیل می‌دهد که به نام کوه‌های دراکنزبرگ شناخته می‌شود. اگرچه بیشتر این کشور به عنوان نیمه خشک طبقه بندی می شود، اما از نظر آب و هوا و همچنین توپوگرافی تغییرات قابل توجهی دارد. مساحت کل زمین 1220813 کیلومتر مربع (471359 مایل مربع) است. دارای بیست و سومین منطقه اقتصادی انحصاری با مساحت 1535538 ​​کیلومتر مربع (592875 مایل مربع)

قدرت نظامی

قدرت نظامی آفریقای جنوبی قابل توجه است و تا سال 2024 در رتبه 33 جهان قرار دارد. قدرت نظامی این کشور بر اساس عوامل مختلفی از جمله نیروی انسانی، نیروی هوایی، قدرت زمینی، قدرت دریایی و مالی ارزیابی می‌شود.

نیروی انسانی

نیروی انسانی نظامی کشور شامل نیروهای فعال، ذخیره و هر نیروی رسمی شبه نظامی شناسایی شده برای کشور است.

قدرت هوایی

این شامل سیستم‌های هوایی جنگ‌ساز، به استثنای مربی‌ها و پهپادها می‌شود.

نیروی زمینی

این شامل عناصر خودروی موتوری مکانیزه و همچنین توپخانه یدک‌کشی و سیستم‌های مکانیزه بکسل‌شده MLRS است.

نیروی دریایی

این شامل بدنه های راه اندازی شده از کشتی های جنگی و زیردریایی های آبی آبی تا دارایی های گشت زنی براون واتر می شود.

مالی

این نشان دهنده سلامت مالی فعلی کشور در صحنه جهانی است. قدرت نظامی این کشور از طریق یک فرمول داخلی برای ایجاد امتیاز «PwrIndx» (شاخص قدرت) آن ارزیابی می‌شود. برای سال 2024، آفریقای جنوبی دارای امتیاز PwrIndx 0.4632 است که امتیاز 0.0000 "عالی در نظر گرفته می شود.

اقتصاد

آفریقای جنوبی پس از نیجریه دومین اقتصاد بزرگ آفریقا را دارد و صنعتی ترین، از نظر فناوری پیشرفته ترین و متنوع ترین اقتصاد در این قاره است. به عنوان یک اقتصاد با درآمد متوسط ​​رو به بالا، از زمان پایان تحریم های بین المللی در سال 1996، تولید ناخالص داخلی اسمی (GDP) تقریباً سه برابر شده است.

تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی آفریقای جنوبی تقریباً 399 میلیارد دلار (اسمی) و 990 میلیارد دلار (PPP) در سال 20231 بود. رشد تولید ناخالص داخلی 2.0٪ در سال 2022، 0.1٪ در سال 2023، و پیش بینی می شود که 1.8٪ در سال 20241 باشد.

توزیع بخش

اقتصاد با سهم کشاورزی 2.8 درصد، صنعت 29.7 درصد و خدمات 67.5 درصد از سال 20171 متنوع است.

واحد پول

واحد پول رسمی راند آفریقای جنوبی (ZAR, R)1 است. تجارت: آفریقای جنوبی بخشی از سازمان های تجاری مختلف از جمله AU، WTO، BRICS، AfCFTA، G-20، SACU و دیگران است. این کشور در سال 20171 به ارزش 108 میلیارد دلار کالا صادر و 81.9 میلیارد دلار کالا وارد کرده است.

بیکاری

نرخ بیکاری در سه ماهه سوم 20231 31.9٪ بود، با بیکاری جوانان (15 تا 24 سال) در 58.0٪ 1.

فقر

جمعیت زیر خط فقر در نوامبر 20221 31 درصد بود. ضریب جینی، معیاری برای نابرابری درآمد، در سال 20211 بسیار بالا بود و 61.8 بود.

با این حال، اقتصاد آفریقای جنوبی با چندین چالش روبرو است. کمبود عرضه برق رشد آفریقای جنوبی را برای چندین سال محدود کرده است. تنگناهای کاهش بار و حمل و نقل باعث اختلال در فعالیت های اقتصادی و افزایش هزینه های عملیاتی برای کسب و کارها شده است. همه‌ گیری کووید-19 چالش‌های اقتصادی اجتماعی را تشدید کرده است، و اگرچه آفریقای جنوبی تولید ناخالص داخلی قبل از همه‌گیری را احیا کرده است، اما سطح اشتغال خود را بهبود نیافته است.

تورم در سال 2022 به طور متوسط ​​6.9 درصد بود، اما برای افرادی که در 20 درصد پایین توزیع درآمد قرار داشتند، 8.2 درصد بود. چالش های اقتصادی اجتماعی با افزایش قیمت سوخت و مواد غذایی تشدید شد که به طور نامتناسبی بر فقرا تأثیر گذاشت.

فرهنگ

آفریقای جنوبی به خاطر فرهنگ غنی و متنوع خود که یکی از متنوع ترین فرهنگ ها در جهان است، شناخته شده است. تنوع فرهنگی این کشور در یازده زبان رسمی و چندین زبان شناخته شده آن منعکس شده است که هر کدام دارای سرزندگی و فرهنگ خاص خود هستند.

تنوع قومی و فرهنگی

جمعیت آفریقای جنوبی متشکل از افراد با پیشینه های مختلف است که به زبان های مختلف صحبت می کنند. برخی از فرهنگ های برجسته عبارتند از فرهنگ خویخوی و سان، فرهنگ زولو، ندبله، خوسا و سوتو در میان دیگران. این فرهنگ‌ها به زیبایی ترکیب می‌شوند تا به کشور هویت منحصربه‌ فرد خود را در جهان ببخشند.

زبان‌ها

تقریباً همه آفریقای جنوبی علاوه بر زبان مادری خود، تا حدی از مهارت انگلیسی صحبت می‌کنند و انگلیسی به عنوان زبانی در تجارت، آموزش و دولت عمل می‌کند. زبان های رسمی این کشور عبارتند از آفریکانس، انگلیسی، ندبله، سوتوی شمالی، سوتو، سوازی، تسوانا، سونگا، وندا، ژوسا و زولو1.

هنر

آفریقای جنوبی دارای تاریخ غنی هنری است که قدمت آن به اولین تمدن های بشری باز می گردد. قدیمی ترین اشیاء هنری جهان در غار آفریقای جنوبی کشف شد. قبایل پراکنده مردم خویسان که از حدود 10000 سال قبل از میلاد به آفریقای جنوبی می رفتند، سبک های هنری روان خود را داشتند که امروزه در انبوهی از نقاشی های غار دیده می شود. قوم بانتو و نگونی با واژگان خاص خود در اشکال هنری جایگزین آنها شدند.

نفوذ مدرن

دولت آپارتاید به طور قانونی آفریقای جنوبی را به یکی از چهار گروه نژادی طبقه بندی کرد، تعیین کرد که کجا می توانند زندگی کنند، و جداسازی در آموزش، فرصت های کاری، امکانات عمومی و روابط اجتماعی را اعمال کرد. اگرچه این قوانین در اوایل دهه 1990 لغو شدند، اما دسته بندی نژادی آپارتاید همچنان در فرهنگ آفریقای جنوبی ریشه دوانده است، و آفریقای جنوبی همچنان خود و یکدیگر را به عنوان متعلق به یکی از چهار گروه نژادی تعریف شده (سیاه پوست، سفید، رنگین پوست، و هندی ها)

فرهنگ آفریقای جنوبی یکدست نیست، بلکه مجموعه ای از فرهنگ ها با فرهنگ های متفاوت در مناطق مختلف است. شهرنشینی و پذیرش فناوری های جدید در سراسر کشور منجر به افول فرهنگ های سنتی شده است. با این حال، اکثریت قابل توجهی از آفریقای جنوبی هنوز در مناطق روستایی زندگی می کنند که در آن سنت های فرهنگی باقی مانده است.