درخواست اصلاح

حس پنهان

از دانشنامه ویکیدا

حس پنهان عنوام یک فیلم سینمایی به کارگردانی مصطفی رزاق‌کریمی است که در سال 1385 ساخته شده است. این فیلم به تهیه‌کنندگی مرتضی رزاق‌کریمی در سال 1387 در بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و موفق به دریافت دیپلم افتخار در بخش آنونس شد. فیلم‌نامه این اثر مشترکا توسط مصطفی رزاق‌کریمی و فریدون فرهودی نوشته شده و مدت زمان آن 90 دقیقه است.

نمایی از فیلم حس پنهان
نمایی از فیلم حس پنهان

حامد بهداد، محمدرضا فروتن، مهتاب کرامتی و نیوشا ضیغمی از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند و حامد بهداد برای بازی در این فیلم در دوازدهمین دوره جشن خانه سینما در بخش نقش مکمل مرد، نامزد دریافت جایزه شده بود.

این فیلم، اولین فیلم بلند رزاق کریمی است.

خلاصه فیلم

فیلم حس پنهان، داستان مردی است بنام امیر زندی با بازی محمدرضا فروتن که یکی از مدیران یک شرکت تولید بستنی است و در عین حال زندگی مشترک ایده‌آلی را تجربه نمی کند. همسرش سیمین با بازی مهتاب کرامتی یک روانپزشک است. وسواس های سیمین درباره بچه دار شدن موجب ایجاد اختلاف بین این زوج می‌شود. چون سیمین نگران بود که شاید بچه آن ها دچار بیماری ژنتیکی شود. همین اختلا ف باعث می شود امیر روابط عاطفی خود را جای دیگری جست و جو کند که این شرایط برای او در اثر یک تصادف و برخورد ساده پیش می‌آید و او با ندا طلوعی با بازی نیوشا ضیغمی و بهرام با بازی حامد بهداد که خواهر و برادر هستند آشنا می شود و به مرور با ندا طلوعی روابط عاطفی نزدیکی برقرار می کند و تا مرز ازدواج هم پیش می روند اما اتفاقاتی پیش می‌آید که همسرش متوجه رابطه امیر و ندا می شود...

عوامل

عوامل و سازندگان فیلم سینمایی حس پنهان در ادامه آورده شده است:

کارگردان: مصطفی رزاق‌کریمی

دستيار اول كارگردان: بهرام صحيحی

دستيار دوم كارگردان: گارينه نظريان

برنامه‌ریز: بهرام صحيحی

مشاور كارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا

نویسنده: مصطفی رزاق‌کریمی و فریدون فرهودی

بازنويسی فيلمنامه: فريدون فرهودی

مشاور فیلم‌نامه: مهران كاشانی

تهیه کننده: مصطفی رزاق‌کریمی

مدير توليد: فاطمه ابوالقاسمی

موسیقی: محمدرضا علیقلی

فیلم‌بردار: فرشاد محمدی

دستيار اول فيلمبردار: ناصر بيگ زاده

دستيار دوم فيلمبردار: بهمن نادياب

تدوین: عباس گنجوی

عکاس: مجيد صباغ بهروز

طراح صحنه و لباس: فرهاد ويلكيجی

دستیار صحنه: سعید رحیمی و علیرضا غفاری‌زاده

دستیار لباس: مهسا حسينی و سعید ابطحی

چهره پرداز: محمدرضا قومی، مسعود عرربی و شیوا پاک‌نیت

صدابردار: عباس رستگارپور

دستیار صدا: منصور شهبازی

صداگذاری: عليرضا علويان

بازیگران

بازیگران اصلی فیلم سینمایی حس پنهان عبارتند از:

محمدرضا فروتن

مهتاب کرامتی

آتیلا پسیانی

نیوشا ضیغمی

شهره سلطانی

حامد بهداد

شیوا بلوریان

بهناز سلیمانی

نقد و بررسی

خوب بودن فیلم به خاطر حضور بازیگران خوب، حضور ابراهیم حاتمی‌کیا به عنوان مشاور کارگردان و مطمئنا استعداد آقای رزاق کریمی به عنوان کارگردان است. اما نقطه ضعف های فیلم اول داستان تکراری است، یعنی داستان مردی که زن دارد و به دنبال ازدواج مجدد می رود. این فیلم فقط در جزئیات با فیلم های دیگر تفاوت دارد و این که پایان فیلم هم پایانی متفاوت است. نکته دیگر در مورد فیلمنامه این بود که داستان در قسمت هایی به شدت کند و یکنواخت پیش می رود و تماشاگر را در حسرت اتفاقاتی که می توانست رخ دهد ولی نداد باقی می گذارد. به علت کلیشه بودن داستان و کند بودن ریتم، در جاهایی تماشاگر خسته می شود.

نکته بعد در مورد بازیگران فیلم است. برخی از بازیگران این فیلم نقش هایی را بازی کردند که قبلا مشابه آن را دیده بودیم. محمدرضا فروتن در کمتر از یک سال دو فیلم با داستانی مشابه را روی پرده داشت. اول زن دوم و بعد حس پنهان. فروتن بازیگر فوق‌العاده خوبی است اما نباید خود را اسیر کلیشه کند و نقش تکراری بازی کند. حامد بهداد نقش مردی که تعادل روانی ندارد را خیلی خوب بازی می کند، اما مشابه این نقش را در چند فیلم بازی کرده است، بازی او در فیلم این زن حرف نمی‌زند، در بوتیک و اکنون در حس پنهان وجوه تشابه زیادی دارد. بهداد بازیگر با استعدادی است که می تواند در همه قالب ها بدرخشد.

حضور آتیلا پسیانی و شهره سلطانی هم آن چنان که باید، پررنگ نبود. در حالی که می شد از حضور آنها بیشتر استفاده کرد و تاثیرگذاری آن را بیشتر نشان داد. از طرف دیگر به نظر می آید آتیلا پسیانی و شهره سلطانی به عنوان یک زوج با هم تناسب زیادی ندارند. یکی دیگر از ایرادات فیلم مربوط به صحنه‌ای بود که در آن امیر زندی (فروتن) در بیمارستان و هنگام صحبت با ندا طلوعی (ضیغمی) لباس و کفش، اسپرت بر تن دارد اما در سکانس بعد که از بیمارستان خارج شده بود و به سمت منزل حرکت می کرد، لباسش تغییر کرده و کفش مردانه پوشیده بود. نباید نسبت به این نکات ریز بی اهمیت باشند. از یک فیلم در این سطح توقع نمی‌رود که این گونه اشتباهات در آن روی دهند. یا در سکانس آخر که عوامل فیلم تقریبا در گردنبند ندا طلوعی دیده می‌شدند.

اما یکی از نکات قابل ذکر در مورد شخصیت‌های فیلم این است که همگی آنها خاکستری بودند و نقش منفی در فیلم وجود نداشت که این خود یکی از نقاط قوت فیلم است.

در آخر می‌توان به این نکته پرداخت که کارگردان فیلم، به عنوان اولین فیلم بلند خود خیلی محتاط بود و ریسک نکرد. چه از نظر انتخاب داستان که یک داستان تکراری و کلیشه شده در سینما بود و چه از نظر انتخاب بازیگر؛ شاید برای بازگشت سرمایه که به سود تهیه کننده هم هست. چرا که اگر به جای فروتن و بهداد دو نفر دیگر که تاکنون در آن قالب‌ها بازی نکرده بودند قرار می گرفتند و به ایفای نقش می‌پرداختند، فیلم شاید جذاب‌تر می شد. می شود نتیجه گرفت که اگر آقای رزاق کریمی جسارت بیشتری به خرج می داد و بیشتر ریسک می کرد شاید می توانست موفق‌تر باشد.[۱]

منابع

  1. نقدی بر فیلم حس پنهان [برداشته شده در 27 بهمن 1402]