درخواست اصلاح

سیروس دین محمدی

از دانشنامه ویکیدا

سیروس دین محمدی بازیکن سابق فوتبال در تاریخ 15 مهر 1349 در محله عباسی تبریز متولد شده است. سیروس دین محمدی با 165 سانتی‌متر قد، در پست هافبک بازی میکرد و سال‌ها در تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز، تیم استقلال و همچنین تیم ملی فوتبال ایران بازی‌های درخشانی انجام داد. البته برای مدت کوتاهی هم در باشگاه ماینتس آلمان بازی کرد و با یورگن کلوپ سرمربی مشهور آلمانی هم‌بازی بود.

سیروس دین محمدی
اطلاعات شخصی
نام(های): سیروس دین محمدی
لقب(ها): روبرتو کارلوس
تاریخ تولد: 15 مهر 1349
محل تولد: تبریز
ملیت: ایران
تحصیلات: دیپلم
فرزندان: یک دخر به نام ویدا و یک پسر به نام هیراد
سیروس دین محمدی

سیروس دین محمدی از لحاظ تحصیلات دارای دیپلم است و به گفته‌ی وی: در آن زمان اکثر بازیکنان روی درس خواندن حساب باز نمی‌کردند و مثل الان رشته تربیت بدنی وجود نداشت که بازیکنان بتوانند در آن رشته که مربوط با فعالیتشان است تحصیل کنند. همچنین بخاطر شرایطی که در زمان جنگ بود، ادامه تحصیل سخت‌تر از الان بود.

دوران فوتبال

سیروس دین محمدی فوتبال خود را به همراه برادرانش از زمین‌های خاکی محل زندگیشان شروع کرد و در سال 1369 در سن 20 سالگی به عضویت تیم تراکتورسازی تبریز درآمد و تا سال 1371 در این تیم بازی کرد و سپس در سال 1371 به تیم بانک تجارت رفت و در آنجا با افشین پیروانی و علی دایی همبازی بود.

دین محمدی یک فصل را در تیم بانک تجارت بازی کرد و پس از آن در سال 1372 به تیم شهرداری تبریز رفت و به مدت 4 سال در این تیم بازی کرد و پس از آن در سال 1377 با قراردادی به ارزش 9 میلیون تومان به تیم استقلال تهران پیوست و با پولی به بدست آورد توانست یک ماشین پراید بخرد.

سیروس دین محمدی در استقلال درخشش خیلی خوبی داشت و بعد از 1 فصل توانست راهی تیم ماینتس آلمان شود و در آنجا با یورگن کلوپ هم اتاقی و همبازی شد. دین محمدی درمورد یورگن کلوپ می‌گوید: یورگن کلوپ هم‌اتاقی و یکی از دوستان صمیمی من بود. او برخورد خیلی گرمی با بازیکنان خارجی داشت و در همان زمان از رفتارش مشخص بود که روزی سرمربی می‌شود. در آن زمان هیچکدام از بازیکنان به فکر آینده خود نبودند ولی یورگن کلوپ به کلاس‌های مربیگری می‌رفت و برای آینده خود برنامه داشت.

سیروس دین محمدی بعد از 1 فصل حضور در ماینتس دوباره به استقلال بازگشت و به مدت 3 فصل در این تیم بازی کرد و پس از آن هم در به تیم پگاه گیلان رفت و در نهایت در سن 35 سالگی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. دین محمدی در تیم ملی نیز 40 بازی انجام داده است و موفق به زدن 6 گل شده است. دین محمدی بخاطر شوت‌های از راه دورش معروف بود. سرعت و تکنیک و شوت‌های از راه دورش در زمان حضور در استقلال و تیم ملی باعث شده بود که به او لقب روبرتو کارلوس را بدهند.

خانواده

سیروس دین محمدی آخرین فرزند خانواده محسوب می‌شود و 4 برادر و 2 خواهر دارد که یکی از خواهران او چندین سال قبل از دنیا رفته است. او در سن 25 سالگی با دختر دایی‌اش ازدواج کرد و نتیجه این ازدواج موفق یک پسر به نام هیراد و یک دختر به نام ویدا است.