درخواست اصلاح

قند

از دانشنامه ویکیدا

قند یکی از فرآورده‌های چغندر می‌باشد که می‌توانید از آن به همراه نوشیدنی‌های بی‌مزه و تلخ استفاده کنید. قند یا حبه قند یک فرآورده‌ی صنعتی از چغندرقند می‌باشد و معمولاً به‌شکل مکعب‌های سفیدی تولید می‌شود که از جنس شکر می‌باشند. این فرآورده بیش‌تر برای شیرین‌کردن نوشیدنی‌هایی مثل چای یا قهوه کاربرد دارد. قند معمولی از ترکیب ساکاروز که نوعی دی‌ساکارید می‌باشد، تولید شده است.

حبه‌های قند
حبه‌های قند
اطلاعات
مواد اصلی: چغندرقند یا نیشکر
دمای سرو: سرد
انرژی مواد خوراکی: انرژی قند 390 کالری در 100 گرم است.
چربی: چربی قند 0 گرم در 100 گرم است.


قند یکی از قدیمی ترین فرآورده‌هایی است که انسان از طبیعت بدست آورده و این قدمت به بیش از ۲ هزار سال پیش بازمی‌گردد. قند را از نیشکر نیز کشف کردند. قند و شکر از لحاظ ساختار تقریبا تفاوتی ندارند و فقط اندازه‌ی بلور آن‌ها متفاوت است. شکر از بلورهای ریز قند تشکیل شده، حبه‌ی قند نیز از بلورهایی با همین اندازه تشکیل شده با این تفاوت که تعداد زیادی از این بلورهای ریز در داخل حبه قند به همدیگر متصل شدند.

خواص قند

  • رهایی از یبوست: قند می‌تواند شما را از یبوست نجات داده و با تحریکات شکمی یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که دارید را حل کند. البته خوب است بدانید که مصرف بیش از اندازه‌ی قند برای بدن مناسب نیست.
  • تقویت سیستم ایمنی: یکی دیگر از فوایدی که قند برای شما دارد این است که می‌تواند بدن شما را در برابر رادیکال‌های آزاد حفظ کند؛ زیرا دارای مواد بسیار مهمی همچون پتاسیم، منیزیم، آهن و فسفر می‌باشد. البته این مواد می‌توانند نشانه‌های آنفولانزا را نیز کنترل کرده و از حاد شدن آن جلوگیری کنند.
  • متعادل نگه داشتن الکترولیت‌ها[۱]: الکترولیت‌ها موادی بسیار مهم برای ثابت نگه داشتن وزن بدن می‌باشند؛ یکی از خواص قند، ثابت نگه داشتن میزان الکترولیت‌ها در بدن می‌باشد و می‌تواند به ماهیچه سازی نیز کمک کند.

مضرات قند

  • بالا رفتن وزن: در واقع مصرف قند می‌تواند شما را در معرض چاقی و اضافه وزن قرار دهد. زمانی که شما از مقداری قند استفاده می‌کنید، بدن میزان مناسبی از آن را دریافت کرده و بقیه آن در بدن شما به شکل چربی ذخیره خواهد شد. همانطور که می‌دانید چاقی می‌تواند مشکلات بسیار زیادی از جمله دیابت نوع دو، چربی خون بالا و غیره را برایتان ایجاد کند؛ بنابراین مراقب میزان مصرفی قند خود باشید.
  • بالا بردن فشار خون: مصرف قند در دراز مدت و به میزان زیاد می‌تواند مشکلات دیگری را برایتان ایجاد کند. در واقع قند مصرفی که در بدن ذخیره می‌شود به شکل لیپوپروتئین در آمده و میزان کلسترول‌های مفید بدن را کاهش می‌دهد. با ایجاد مقاومت انسولینی در بدن، اثرات بعدی روی کلیه‌ها، کبد و قلب می‌باشد که با تاثیر بر روی ساختار و عملکرد رگ‌ها آن‌ها را تنگ‌تر کرده و فشار خون را برای فرد ایجاد می‌کند؛ همچنین می‌تواند سبب ایجاد بیماری‌های قلبی شود.
  • ایجاد گرسنگی کاذب[۲]: گرسنگی کاذب یکی از مواردی است که شما در اثر خوردن قند دچار آن می‌شوید و چون قند نمی‌تواند موادی را به بدن شما برساند، بنابراین نمی‌تواند گرسنگی شما را از بین ببرد؛ بنابراین بعد از خوردن مواد قندی باز هم گرسنه خواهید ماند. کالری‌هایی که توسط قند دریافت می‌کنید، بسیار زیاد بوده و بنابراین بهتر است مراقب رژیم غذایی خود باشید.
  • اختلالاتی در حافظه: یکی دیگر از مشکلاتی که قندها برای شما ایجاد می‌کنند ایجاد اختلالاتی در حافظه می‌باشد. بهتر است از رژیم‌های غذایی که سرشار از قند و چربی هستند دوری کنید تا به بیماری‌هایی مانند افسردگی و زوال عقل دچار نشوید.
  • پوسیدگی دندان‌ها: باکتری‌هایی که در درون دهان ما هستند علاقه بسیار زیادی به قند دارند و با استفاده مداوم ما از قند، می‌توانند منجر به پوسیده شدن دندان هایمان شوند.

منابع