درخواست اصلاح

کریم امینی

از دانشنامه ویکیدا

کریم امینی بازیگر سینما و تلویزیون ایران است. وی سال 1365 چشم به جهان گشود. از مهم‌ترین آثار کریم امینی می‌توان به بازیگری در سریال «پرده‌نشین»، سریال «تعبیر وارونه یک رویا» و فیلم «نیمه‌شب اتفاق افتاد» اشاره کرد.

کریم امینی
کریم امینی
اطلاعات شخصی
تاریخ تولد: ۳ اردیبهشت ۱۳۶۵
محل تولد: تهران
ملیت: ایرانی
پیشه: بازیگر و کارگردان

کریم امینی نخستین بار در سینما حضور یافته و سال 1392 در 27 سالگی در فیلم «خواب‌زده‌ها» به کارگردانی فریدون جیرانی بازی کرده است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدی‌اش مانند سریال «پرده‌نشین»، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای کریم امینی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون اکبر عبدی، فرهاد اصلانی، ساره بیات و صابر ابر را تجربه کرد.

کریم امینی در سال 1393 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در اثر مهمی بازی کرده است. اثر مهم کریم امینی در این سال، بازیگری در سریال «پرده‌نشین» به کارگردانی بهروز شعیبی محسوب می‌شود.

کریم امینی در سال 1393 در 28 سالگی در سریال «پرده‌نشین» نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با بهروز شعیبی همکاری داشته است. کریم امینی توانست با بازی در سریال «پرده‌نشین» تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر ویشکا آسایش، فرهاد آئیش، حامد کمیلی و سارا بهرامی بر تجارب او افزود.

کریم امینی علاوه‌بر سریال «پرده‌نشین»، سال 1394 در 29 سالگی در سریال «تعبیر وارونه یک رویا» نیز بازی کرده است. کریم امینی این‌بار با فریدون جیرانی یعنی کارگردان سریال «تعبیر وارونه یک رویا» و هنرمندانی چون داریوش ارجمند، پانته‌آ بهرام، فرهاد قائمیان و قاسم زارع همکاری داشت.

با اینکه کریم امینی را بیشتر به‌عنوان بازیگر می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. کریم امینی علاوه‌بر بازیگری، به‌عنوان دستیار کارگردان و کارگردان نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار کریم امینی در حرفه‌ی دستیار کارگردان، فیلم «خالتور»، فیلم «سد معبر»، فیلم «آذر»، فیلم «شانس عشق تصادف»، فیلم «بوفالو»، فیلم «مرگ ماهی»، فیلم «خانوم»، فیلم «خواب‌زده‌ها»، فیلم «مستانه» و فیلم «خصوصی» است. مهم‌ترین اثر کریم امینی در حرفه‌ی کارگردان، فیلم «دشمن زن» است.

سریال و مجموعه‌های تلویزیونی